VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čím se baví nový primátor? Miroslav Žbánek o soukromí, Babišovi i zimáku

ROZHOVOR / Hezké, vznešené, ale neosobní. Takové byly dojmy Miroslava Žbánka (ANO) z pracovny primátora Olomouce, když byl před časem navštívit prvního muže olomoucké radnice Antonína Staňka (ČSSD).

6.11.2018 1
SDÍLEJ:

Miroslav Žbánek na maturitním portrétu (vlevo) a při práci s motorovou pilouFoto: Archiv Miroslava Žbánka

Pětačtyřicetiletý rodák z Valašska, který má švestky nejraději v povidlech a o řízení firem se jako mladý zajímal ve firmě Baťa, od něj převzal primátorský řetěz.

Jak sám říká, je už dlouho v manažerských pozicích, aby post vnímal jako něco výjimečného ve svém životě.

„Cítím velkou odpovědnost a mírnou nervozitu, ale jinak je to normální povolání. Byť s daleko větší mediální publicitou,“ svěřil se Deníku politik, který má sestru – dvojče, jezdí Dacií Duster a zdůrazňuje, že do politiky nepřišel bohatnout.

Jste rodákem z Valašska. Jak vzpomínáte na své dětství?
Táta byl lesník a s maminkou se v rámci služby u státních lesů několikrát stěhovali po různých hájovnách. Se sestrou jsme se narodili v lednu 1973 na samotě nad obcí Podolí u Valašského Meziříčí. I když jsme se později přestěhovali do bytu ve městě, je to dodnes můj rodný dům. Rodiče se tam vrátili ještě jednou po revoluci, kdy byly okolní lesy v rámci restitucí vráceny rodině Tomáše Bati. Pan Baťa si tátu vybral jako jednoho ze svých prvních zaměstnanců na svém lesním statku a ten u něj pracoval až do důchodu. V té době jsem se taky začal daleko více zajímat o principy řízení ve firmě Baťa a přes lesnictví jsem se tak vlastně dostal až k manažerskému řízení, kterému se profesně věnuji už téměř čtvrt století. Maminka pracovala převážně doma a především se starala o staršího bráchu a dvojčata, tedy sestru a mě. Byla skvělá kuchařka a od ní pochází i má záliba ve vaření. Když jsme všichni sourozenci zakotvili tady na Hané, rozhodli jsme se přestěhovat k nám do Olomouce i rodiče, abychom o ně mohli pečovat.

Sestra - dvojče jako škola ženské duše

Škola vás bavila? Jaký jste byl kluk?
Normální, takže mě samozřejmě nebavila. Ale učení mi šlo celkem dobře. Měl jsem vždycky spoustu koníčků a zálib, které mi zabíraly spoustu času. Taky jsem s tátou trávil volné víkendy v lese, chovali jsme psy, jezdili po kynologických soutěžích, lovili. Naštěstí jsem si hodně věcí pamatoval přímo z výuky, protože učení doma jsem celkem flákal. Ve třídě jsem vždycky hrál roli toho, kdo žehlí průšvihy, komunikuje s učiteli, urovnává spory. Brzy jsem pochopil, že rvát se, znamená zpravidla rozbít si brýle a doma dostat od mámy ještě jednou. Naučil jsem se být vyjednávačem, například jsem pomáhal kamarádům komunikovat s holkama, které se jim líbí. Díky tomu, že jsme byli se sestrou dvojčata a chodili jsme spolu do třídy, pohyboval jsem se často v dívčím světě, který je pro normálního kluka obtížně pochopitelný. Byla to skvělá škola empatie k ženské duši, kterou jsem později v dospělosti dokázal uplatnit. Na základní i střední škole jsme byli skvělá parta a potkáváme se dodnes.

Jaké jste měl další koníčky?
Mě bavilo skoro všechno. Zlaté časy před internetem i za socialismu nabízely bezpočet druhů zábavy. Kromě psů a přírody jsem stavěl modely, sbíral známky, kreslil, chodil jsem do kroužků od mladých chemiků, přes tábornické až po kurz vaření. V pubertě jsem se na to samozřejmě vykašlal, ale základy mi zůstaly a třeba zahradničení, které jsem jako kluk dělal z donucení a nesnášel jsem ho, se v dospělosti stalo mojí vášní. Hodně času jsme s kamarády trávili venku.

Vystudoval jste lesnickou školu v Hranicích? Čemu jste se tehdy chtěl věnovat?
Táta i starší brácha byli lesníci, já jsem v tom vyrůstal a neuměl jsem si v roce 1987 představit jinou profesní dráhu. Když jsem po revoluci dokončil střední školu, začala éra podnikání a otevřel se svět do té doby netušených možností. Odešel jsem při práci studovat do Olomouce a nadchl mě management a personální řízení. To mě pak v různých oborech provázelo prakticky dodnes. Hranickou lesnickou školu jsem miloval. Byly to nejkrásnější roky mého života. S klukama, z nichž někteří jsou už dědečky, se scházíme pravidelně každý rok u někoho na lesní chatě, vaříme zvěřinové speciality, popíjíme a opakujeme si stále ty stejné historky. Už víc jak 25 let.

Seznámení na olomoucké diskotéce

A první lásky? Vzpomenete si na tu vůbec první?
Já jsem byl zamilovávací typ. Jenže hodně ostýchavý. Je to trochu paradox, vzhledem k tomu, co jsem tvrdil o mém vztahu k dívkám před chvílí. Ale radit druhým je zkrátka jednodušší, než si poradit sám. Samozřejmě si i na tu první velkou a neopětovanou lásku vzpomínám. Dokonce jsem jí to po třiceti letech byl schopen i přiznat. Mile se na mě usmála, řekla, že jsem byl pitomec, protože i ona byla zamilovaná do mě, jen mi to neuměla říct. Nějaké poučení z toho asi plyne, jen ho už asi nezúročím.

Kudy se pak ubírala vaše kariéra, pracovní život?
Začal jsem pracovat při studiu jako prodavač v nové prodejně loveckých potřeb - dobrá škola života. Za pultem se naučíte o vztahu k zákazníkům tolik, jako na žádné univerzitě. Později jsem dostal nabídku z Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů na práci projektanta. Asi po třech letech se změnou lesního zákona začaly vznikat soukromé projekční firmy a tak jsme spolu s mými kolegy šli do rizika podnikání. Založili jsme akciovou společnost, nakoupili první techniku a přihlásili se do prvních výběrových řízení. Uspěli jsme. Ve svých 23 letech jsem se stal ředitelem a firmu jsem řídil přes deset let. Potom jsem svůj podíl prodal a rozhodl se zcela změnit obor. Uspěl jsem ve výběrovém řízení na vedoucího odboru kanceláře ředitele v nově vznikajícím dotačním Úřadu Regionální rady. V rámci operačního programu jsme úspěšně investovali na Střední Moravě přes 18 miliard korun z evropských dotací. Dokázali jsme se vyhnout problémům a skandálům, které provázely tyto operační programy jinde po republice a za velký úspěch považuji, že náš úřad patřil k prvním institucím veřejné správy, které získaly prestižní britský certifikát za strategické řízení organizace a lidí. Když operační program skončil, odešel jsem pracovat do státní organizace Správa železniční dopravní cesty.

Vaše rodina? Prozradíte, jak jste poznal vaši paní?
Manželku jsem poznal v roce 1993. Ona je rodilá Olomoučanka. Seznámila nás moje sestra, která ji potkala na diskotéce. Diskotéky devadesátých let v Olomouci byly legendární a moje generace ví, o čem mluvím. Zpočátku jsme si řekli, že když jsme každý singl, tak si občas můžeme vyrazit někam zatančit spolu. Ona podnikala a dělala tlumočnici, já měl holý zadek, rád tanec, dostatek volného času a smysl pro humor, který se jí líbil. Dnes mi zůstal jen ten smysl pro humor. Nastěhoval jsem se k ní do malého podkrovního bytu u parku a o dva roky později jsme se vzali. Starali jsme se o její maminku, která byla na invalidním vozíku, pořídili si chatu v Bukovanech a v roce 2001 i dceru. Chatu, která měla problémy s vodou a odpady jsme vyměnili za dům se zahradou ve Velké Bystřici. Nechtěl jsem z města jezdit chalupařit někam daleko a počítal jsem s tím, že o dům se bude jednou starat dcera s rodinou.

Myslel jsem, že si na hanáckou náturu nezvyknu

Jak nejraději relaxujete?
Při práci na zahradě, se psem v lese, na koncertě nebo v divadle. Mám rád kromě přírody i techniku a auta. Měl jsem řadu veteránů a jezdil s nimi na srazy. Dnes na to vůbec nemám čas a i motorka stojí v garáži bez užitku.

Máte jako rodilý Valach typickou "valašskou povahu"? Jak byste se charakterizoval?
Valaši jsou pracovití, urputní a trpělivý. Zároveň nás charakterizuje zdravý selský rozum a upřímná otevřenost. Máme v povaze si pomáhat, družit se a uznávám, že je ve mně i trocha té lehkovážnosti. Když jsem přišel na Hanou, myslel jsem si, že si nikdy nezvyknu na hanáckou náturu, která je v mnohém protipólem nás kluků z valašských kopců. Zvykl jsem si a zamiloval jsem si i hanácký folklór.

Máte rád a pálíte slivovici?
V tom jediném jsem se nepotatil. Jsem abstinent a švestky mám nejraději v povidlech.

Nezdůrazňuji, že "znám Andreje"

Jak jste se dostal k politice? Zajímala vás od studentských let?
Nezajímala mě téměř vůbec. Dokonce jsem se jí vyhýbal a považoval ji za něco z hlediska morálky a duševní pohody nezdravého. Byl jsem tradičně pravicový volič, který se dostal do krize občanské identity.

Proč jste do ní vstoupil?
Když se v politice objevil Andrej Babiš, zpočátku jsem mu nevěnoval pozornost. Později začal zdůrazňovat svůj koncept „řídit stát jako firmu“. To mě dokonce i štvalo, protože zásady moderního řízení se ve veřejné správě zaváděly už řadu let, jen to nějak nefungovalo. Tak jsem přišel za lidmi, kteří ANO v Olomouci zakládali, a nabídl jim, že v této problematice rád pomůžu a poradím. Neměl jsem vůbec v úmyslu stát se aktivním politikem. Jen jsem chtěl, ať se tato země někam konečně pohne. No a stali se z nás přátelé a na politickém poli spolu válčíme už pět let.

Co si myslíte o šéfovi, panu Babišovi?
Pro mě není pan Babiš šéf, ale předseda hnutí. Respektuji ho ve stranické hierarchii, stejně jako respektuji oblastního nebo krajského předsedu. Je mi blízký svou pracovitostí a urputností, se kterou prosazuje své vize. Naopak máme zcela rozdílný postoj v přístupu k lidem ve svém okolí. Neznáme se nijak blíže osobně, jen z formálního setkávání. Nepatřím k lidem, kteří rádi zdůrazňují že „znají Andreje“ a považují to za znak své důležitosti. Co ale nelze panu Babišovi upřít, je opravdový zájem o občany, se kterými se běžně setkává. Mockrát jsem měl možnost vidět ho mezi lidmi, bavit se s nimi, trpělivě vysvětlovat své představy a názory a naslouchat jim. To nebyla falešná hra, to nebyla kampaň, jeho to opravdu zajímá a myslím, že i baví.

Máte na něj mobil? 
Mám. Naposledy jsem ho informoval o uzavření koalice a odpověděl „ok“

Pracovna primátora? Vznešené, ale neosobní

Cítíte se dobře v pozici prvního muže na olomoucké radnici?
Upřímně řečeno, vůbec to nevnímám jako něco výjimečného. Jsem tak dlouho v manažerských pozicích, že se k tomu stavím spíše jako k přechodu do nové firmy. Cítím velkou odpovědnost a mírnou nervozitu, ale jinak je to normální povolání. Byť s daleko větší mediální publicitou. Možná je to trochu tím, že po uzavření koaliční smlouvy jsme začali připravovat s kolegy z radnice ustavující zastupitelstvo, první jednání rady, navazujeme na témata, která jsme řešili už v předchozím volebním období a začíná se na mě valit agenda budoucího primátora. Takže se cítím pracovně a tím vlastně i dobře.

Už jste jistě byl v pracovně primátora. Líbí se vám?
Byl jsem tam před časem na návštěvě u pana Staňka. Cítil jsem se jako na prohlídce zámku. Hezké, vznešené, ale pro mě neosobní. Mám li být upřímný, raději bych seděl v budově magistrátu, měl blízko k úřednickému aparátu, mohl potkávat lidi na chodbě, bavit se s nimi a řešit problémy. Nejsem typ člověka do honosných pracoven. Žiju poměrně asketickým způsobem života, soustředím se na práci, nikoliv na výhody spojené s nějakou funkcí. Budu si muset zvyknout.

Do politiky jsem nepřišel zbohatnout

Budete pravidelně prokazovat majetek. Můžete Olomoučanům prozradit, jaký máte dům/byt, chatu, jakým autem jezdíte?
Majetkové přiznání podávám už dnes jako vrcholový manažer ve státní organizaci. Naše rodina vlastní v Olomouci tři byty, dvě garáže, dům ve Velké Bystřici a chalupu na Prostějovsku. Některé nemovitosti pronajímáme. Nejsem tedy na politice závislý a ani jsem do ní nepřišel zbohatnout. Jezdím novou Dacií Duster pořízenou na úvěr, která letos nahradila mého 16 let starého Renaulta. Po té, co se nám pokazila u moře v Bulharsku převodovka a vraceli jsme se domů tři dny, jsem se rozhodl, že už ho nebudu po sté opravovat a koupím nové auto. Manželka má 10 let starý Hyundai, ke kterému přilnula a nechce ho vyměnit za novější.

Na závěr si neodpustím otázku: kdy bude v Olomouci nový zimní stadion? Dal jste slib.
Na to kdy bude, neumím odpovědět přesně. Po uvedení do funkce začneme připravovat projekt pro zařazení této investice do národního investičního programu a zároveň chci urychleně sestavit pracovní skupinu, která začne řešit projektovou připravenost, majetkoprávní záležitosti a další nezbytné kroky. Investice takového rozsahu se připravuje a realizuje několik let. Mezitím musíme zajistit provozuschopnost stávajícího stadionu a dořešit dostupnost ledové plochy v období výstavby. Vnímám zájem ze všech stran tomuto projektu vyjít vstříc, takže nebudu otálet s jeho rozběhem.

Autor: Lukáš Blokša, Daniela Tauberová

6.11.2018 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 20 000 Kč Obsluha strojů a zařízení na betonové výrobky Strojník kolového nakladače. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Bystrovany č.p. 215, Náplň práce: udržování skládek kameniva, navážení kameniva, dohled nad dopravou kameniva-pásové dopravníky., Požadujeme: SOU technického zaměření, strojnický průkaz/kolové nakladače., Nabízíme: pracovní poměr z počátku na dobu určitou s možností prodloužení, perspektivní zaměstnání ve stabilní české společnosti, finanční růst v závislosti na osobním rozvoji. Zaměstnavatel poskytuje příspěvek na stravování nebo stravenky, dále příspěvek na penzijní připojištění, pravidelné čtvrtletní prémie stabilizační a motivační povahy, věrnostní prémie a výhodný tarif u T-Mobile., V případě zájmu zašlete profesní životopis POUZE na adresu veronika.kosikova@presbeton.cz Nezapomeňte na sebe uvést kontakt, abychom se s Vámi mohli spojit ohledně výběrového řízení.. Pracoviště: Presbeton nova, s.r.o. (vedle horizontu - bus č. 15 - zast. na znamení), 779 00 Olomouc 9. Informace: Veronika Kosíková, +420 587 429 212. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 95 Kč Uklízeči a pomocníci v administrativních objektech Pracovník/ce úklidu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 95 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Litovelská č.p. 1350/2a, Olomouc. Nástup možný ihned., Místo je vyhrazeno pro pracovníky OZP. Zkrácený úvazek - dle dohody 20 - 30 hodin týdně., Kontakt POUZE telefonicky od 8 - 16 hod. nebo e-mailem.. Pracoviště: Diol družstvo, Litovelská, č.p. 1350, 779 00 Olomouc 9. Informace: Renata Furmánková, +420 734 798 311. Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Specialista financí 25 000 Kč Ostatní odborní pracovníci v oblasti účetnictví a ekonomiky Ekonom/ka - rozpočtář/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 33000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Náměstí Republiky 5, Olomouc., Požadujeme: VŠ vzdělání ekonomického směru + 3 roky praxe ve veřejné správě , nebo SŠE s maturitou + 5 let praxe v příspěvkové organizaci, znalosti v oblasti ekonomiky, účetnictví, rozpočtových pravidel, povědomí o legislativní problematice příspěvkových organizací, schopnost metodické, samostatně tvořivé a koncepční práce, zkušenosti v řízení kolektivu výhodou, znalost PC (MS Office s důrazem na Excel)., Pracovní náplň: zpracování finančních plánů, zpracování komplexních ekonomických rozborů organizace, zajišťování systému financování (prostřednictvím více zdrojů), metodické řízení, stanovování postupů a vnitřní kontrola ekonomického systému organizace., Pracovní doba (od - do): 7.00 - 15.30 hod. Mzda: 25.000 + 5.500 - 33.000 + 5.500,- Kč., Zaměstnanecké výhody: nabízíme pružnou pracovní dobu, 5 týdnů placené dovolené, stravenky, průkaz AMG pro bezplatnou návštěvu určitých kulturních zařízení., Své životopisy zasílejte POUZE na mail do 20.12.2018.. Pracoviště: Vlastivědné muzeum, nám. Republiky, č.p. 823, 779 00 Olomouc 9. Informace: Eva Lokajová, . Výroba - Výroba Strojní inženýři a projektanti 30 000 Kč Strojní inženýři projektanti, konstruktéři Konstruktér přívěsů a návěsů prac. Senice na Hané. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Nádražní č.p. 212, Senice na Hané., Termín nástupu možný také dle dohody. Kontakt je možný POUZE telefonicky nebo e-mailem., , Náplň práce:, - konstrukční práce ve 2D a 3D, - návrhy konstrukčních řešení přívěsů a návěsů v souladu s požadavky zákazníků a legislativy, - spolupráce s ostatními útvary společnosti, - využití zkušeností z výroby a provozu ke zlepšení výrobků, , Požadujeme:, - VŠ/SŠ technického směru, - technické znalosti, - praxi na pracovní pozici konstruktér výhodou, - znalost 2D a 3D konstrukčního software výhodou, - kreativní myšlení, - aktivní přístup, - odpovědnost a systematičnost, - ochota učit se novým věcem, - smysl pro týmovou práci, - vhodné i pro absolventy, , Co Vám můžeme za Vaše výsledky nabídnout:, - zajímavou práci, - velkou možnost seberealizace, široké uplatnění vlastní invence a nápadů, - odpovídající mzdové ohodnocení, - penzijní připojištění, - 5 týdnů dovolené, - závodní stravování s příspěvkem od zaměstnavatele , - pojištění odpovědnosti zaměstnance za škodu způsobenou při výkonu zaměstnání. Pracoviště: Panav, a.s., Nádražní, č.p. 212, 783 45 Senice na Hané. Informace: Helena Škobrtalová, +420 585 808 625.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

20. listopadu 2018. Zasněžený model města na Horním Náměstí v Olomouci
1

Olomouc posypal první sníh. Jak bude v dalších dnech?

Co bude s tramvajemi, které před volbami využívali pro svoji kampaň lidovci?
3 7

Co bude s tramvajemi u bazénu? Majitelé mají velké plány

Falešný voják obalamutil i ženu ze Šternberka, vylákal od ní 1 250 000 korun

Na předstíranou nabídku společného života by si měly dát pozor osamělé ženy, které rády zabrousí na sociálně sítě a hledají si partnera prostřednictvím internetu. 

Fanouškům patří velký dík, nejradši bych jel s nimi, smál se Jaroměřský

Po pondělním tréninku bylo v kabině olomouckých hokejistů veselo. Aby taky ne, když Kohouti v zápase na ledě Sparty Prahy předvedli nečekanou kanonádu a zvítězili 6:4.

Vánoční hvězda pomůže onkologicky nemocným dětem. Přispějete i vy?

Podpořit malé pacienty hemato-onkologického oddělení Dětské kliniky Fakultní nemocnice Olomouc na jejich cestě na zdravím mohou od úterka lidé, kteří si zakoupí tradiční symbol Vánoc – pryšec nádherný, známý jako vánoční hvězda. Již tradiční předvánoční charitativní akce potrvá do 9. prosince a květiny si mohou zájemci koupit nejen v Olomouci, ale i v dalších městech Olomouckého kraje.

Vyberte otázky, na které hejtman odpoví

/ANKETA/ Olomoucký kraj - Několik posledních dnů zbývá do tradiční akce nazvané Setkání s hejtmanem, kterou každoročně pořádá Deník.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT