Podle slov primátora města, Martina Novotného, jde o velmi důležitou a prestižní mezinárodní akci za poslední roky. „Jednou z nejzákladnějších tradic města je tradice vojenská. Není tedy náhoda, že právě v Olomouci by se měla uskutečnit takzvaná ministriáda,“ řekl Novotný.

Podle členů radnice se bude město snažit využít prostor pro lobbing na podporu svého dalšího rozvoje. „Pro město je to nepochybně velká příležitost ukázat se, prezentovat město, ale i celý kraj,“ řekl Ladislav Šnevajs, náměstek primátora.

Setkání bude organizováno ve spolupráci města Olomouce, krajského úřadu, ministerstva obrany a úřadu vlády. Summit bude mít odbornou část, kde by se podle předběžných informací ministerstva obrany měly probírat otázky evropského obranného programu, podpora evropského zbrojního průmyslu, zahraničních misí, ale i nové strategické dokumenty.

Na jeho přípravě chce ministerstvo spolupracovat s Francií a Švédskem, protože tyto země budou unii předsedat před a po České republice. Kromě odborného programu se delegáti zúčastní také galavčeru, kde by jim měla být představena kultura kraje a místi specifika.

Financování summitu není ještě detailně dopracováno, předpokládá se však, že z 95% půjde o prostředky ze státních zdrojů. Bezpečnostní problematiku bude primárně zastřešovat Policie ČR, ministerstvo obrany nechystá žádné nadstandardní opatření.

Matej Slávik