Podle mluvčí ministerstva Marthy Häckl se trestní oznámení týká prověření nákupu předražených pozemků pro připravovaný projekt Středoevropského fóra (SEFO).

„Předmětem šetření bude, jak mohlo muzeum žádat o evropskou dotaci na SEFO, když nemělo vykoupené ještě tři další parcely, které tvoří předmětný pozemek, na němž se mělo stavět,“ řekla mluvčí ministerstva.

"Ředitel Soukup měl navíc opakovaně vyzývat ministerstvo kultury, aby podpořilo nákup dalšího, zhruba o 3 miliardy předraženého pozemku," dodala.

Trestní oznámení na Michala Soukupa a Pavla Zatloukala bylo podáno ke Krajskému státnímu zastupitelství v Ostravě ve čtvrtek 18. dubna. Ministr Staněk tehdy oznámil odvolání šéfa Muzea umění Soukupa a ředitele Národní galerie Jiřího Frajta. 

Nevím, jaké má ministr úmysly

Oba bývalí ředitelé olomouckého Muzea umění jakékoliv pochybení odmítají.

„Jaké jsou za tím úmysly pana ministra Staňka, nevíme, ale určitě se budeme bránit právní cestou,“ vyjádřil se Soukup, s tím, že Staněk podle něj dehonestuje muzeum jako instituci i jeho zaměstnance.

Uměle nafouknutá bublina

Soukup Muzeum umění v Olomouci vedl od dubna 2013, funkci převzal po Pavlu Zatloukalovi, který byl ředitelem od roku 1990.

I on jakékoliv pochybení z minulých let odmítá.

 „Ministerstvo nezveřejnilo, v čem jsem měl pochybit. Nicméně to vypadá, že se jedná o cenu pozemků pro Středoevropské fórum. Bylo by jednodušší, kdyby se pan ministr Staněk a jeho lidé podívali do šanonů na ministerstvu kultury, kde jsou všechny smlouvy schválené ministerstvem kultury i s doložkami ministerstva financí. Tím by celá tahle uměle nafouknutá bublina splaskla,“ reagoval uznávaný historik umění Pavel Zatloukal.

Výstavba budovy Středoevropského fóra, která má zaplnit proluku v Denisově ulici, je plánována přes deset let. Na realizaci projektu chyběly peníze. Začátkem letošního roku na SEFO vláda uvolnila téměř 600 milionů korun.

Podobu stavby navrhl architekt Jan Šépka, ministr kultury se však loni na podzim rozhodl vypsat architektonickou soutěž. Muzeum se tak nejprve musí složitě vypořádat s právními závazky, poté vypíše soutěž pro architekty.