Ve funkci skončil také ředitel Národní galerie Praha Jiří Fajt, na kterého byla podána dvě trestní oznámení. Třetí, o kterém Staněk hovořil, že je připravováno, ministr neupřesnil.

„Po seznámení s výsledky veřejnosprávních kontrol a právního rozboru výsledků ztratili oba ředitelé definitivně mou důvěru,“ uvedl Staněk.

„Je mou zákonnou povinností konat a uložit právnímu odboru ministerstva podání trestního oznámení na základě závažného podezření ze skutečností nasvědčujících tomu, že byl spáchán trestný čin. Obě trestní oznámení dnes budou zaslány Městskému zastupitelství v Praze,“ oznámil.

Podle Staňka je připravováno třetí trestní oznámení. Zmíněná dvě byla podána na Fajta a třetí zatím ministr neupřesnil.

„Zatím nebudu specifikovat,“ reagoval na dotaz novinářů.

Soukup i Fajt byli odvoláni k 18. dubnu 2019, a to s okamžitou účinností. Řízením olomoucké instituce byl pověřen Soukupův zástupce Ondřej Zatloukal.

Nákup pozemků pro SEFO

V muzeu umění proběhla kontrola v roce 2017 a letos, kdy ministerstvo řešilo dokumentaci a postup muzea v souvislosti se stavbou Středoevropského fóra (SEFO).

Soukup podle Staňka selhal právě při přípravě a řízení projektu SEFO.

„Protiprávního jednání se měl dopustit tím, že ignoroval výtky a zjištění našich kontrolních orgánů a aktivně nezjednal jakoukoliv nápravu ve věci ukončení smlouvy s architektonickým studiem DI5, stejně tak jako, že zamlčel předražený nákup jednotlivých parcel pozemků budoucího SEFA,“ uvedla ve čtvrtek mluvčí ministerstva kultury Martha Häckl.

Nákupy pozemků pro přístavbu SEFO probíhaly od roku 2007 do roku 2013. Staněk oznámil, že chce nechat prověřit nákup poslední parcely v roce 2013, kdy bylo vynaloženo za 395 metrů čtverečních 24 tisíc korun za metr.

Špatná komunikace

Soukup s důvody nesouhlasí. Brání se, že muzeum činilo všechny kroky se souhlasem ministerstva a s péčí řádného hospodáře. V prohlášení k odvolání poukazoval na špatnou komunikaci s ministrem.

„Muzeum umění Olomouc se snaží a vždy snažilo komunikovat s ministerstvem kultury jako se svým zřizovatelem, ale za ministra Staňka to byla jednostranná komunikace. Ilustruje to i dopis, který jsem poslal na ministerstvo a v němž informuji o jednáních kolem odkupu dalšího pozemku pro SEFO. Žádnou odpověď jsem oficiálně nedostal, zato pan ministr Staněk celý dopis ohledně chystaného záměru zveřejnil, a to včetně předběžně dohodnuté ceny," popisoval Soukup.

Soukup: Dodnes nemám písemný příkaz 

Odvolaný ředitel zmínil, že například dodnes nemá písemní příkaz ministra k vypovězení smluv k SEFO se závazky v řádech milionů korun.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o vypovězení smluv se závazky v řádech milionů korun, upozornili mě právníci auditoři, že takový krok nemohu učinit bez písemného příkazu ministra. Přesto jsem na vypořádání smluv i na přípravě soutěže pracoval. Je to už více než půl roku, ale písemný příkaz ministra jsem dosud neobdržel,“ poukazoval Soukup.

Připomněl také, jak Staněk vyvracel chystané personální změny v muzeu.

„Je to poměrně typická ukázka toho, v jakém duchu vede svěřený resort," rýpl si do Staňka.

Ministr a bývalý primátor Olomouce Staněk se letos dostal do sporu s olomouckým muzeem, když začal prosazovat vyhlášení architektonické soutěže na stavbu SEFO, ač už více než 10 let existuje návrh od respektovaného architekta Jana Šépky.

Podle ministerstva je ovšem zastaralý a úřad chce dát příležitost dalším architektům v rámci připravované soutěže.

Na přístavbu muzea v proluce v Denisově ulici začátkem roku vláda odsouhlasila dotaci ve výši 593 milionu korun.

Zaměstnanci muzea v březnu vyzvali ministra a bývalého olomouckého primátora k rezignaci. Dali tak najevo nespokojenost se sílícím tlakem na Soukupa. Kritizovali překrucování skutečností, urážení odborné veřejnosti a ignorování jiných názorů.

Ministerstvo kultury reagovalo informací, že muzeu podle ukončeného auditu opakovaně porušilo zákon o veřejných zakázkách.