Kromě poslanců byl přítomen i Jiří Fajt. Michal Soukup se ze zdravotních důvodů jednání nezúčastnil, zastoupil ho jeho předchůdce na postu ředitele olomouckého muzea Pavel Zatloukal.

„Myslím, že naše argumentace byla výmluvná a že jsme vyvrátili všechny ty nesmysly a lži šířené ministerstvem kultury na adresu Muzea umění Olomouc a jeho vedení,“ prohlásil po schůzi Zatloukal.

Podle něj má ministr Staněk velké problémy s komunikací.

"Po Soukupovi měl žádat nevratné právní kroky, ale příkaz prý nebyl schopen dát písemně, byť ho o to tehdejší ředitel opakovaně žádal. Právníci i auditoři Soukupa upozornili, že bez písemného zadání nemá nic podnikat. Pokud by splnil bez písemného zadání ministrovy požadavky, tak by jej další finanční kontrola obvinila, že nepostupoval s péčí řádného hospodáře,“ vysvětlil Pavel Zatloukal.

Na všechny tři jmenované – Jiřího Fajta, Michala Soukupa i Pavla Zatloukala – v dubnu podal Staněk trestní oznámení. I to musel ve čtvrtek ráno vysvětlovat členům podvýboru.

„Shrnul jsem důvody odvolání obou ředitelů a odkázal jsem na data zveřejněná na stránkách ministerstva kultury,“ řekl po jednání prostřednictvím České televize. Zatímco v Národní galerii audit stále pokračuje a nedostatky se podle ministra kumulují, v Muzeu umění už skončil. Nařízená kontrola měla odhalit řadu pochybení zejména v plánovaném projektu Středoevropského fóra, jehož budova má zaplnit proluku v Denisově ulici.

„Jsem přesvědčený, že vedení nebylo schopno provést projekt za 600 milionů korun bez toho, že by v budoucnu nebyl napaden kontrolními orgány,“ doplnil Staněk.

Obhajoba na grémiu

Své kroky bude ministr obhajovat i na odpoledním grémiu sociální demokracie. Antonín Staněk nevidí důvod, proč by měl funkci opustit.

„Pokud bych měl být odvolán za to, že chci, aby veřejné prostředky byly vynakládány transparentně, pak si neumím představit fungování této společnosti,“ reagoval na dotaz novinářů.

Za svého kolegu se nedávno postavil i předseda ČSSD Jan Hamáček. Vysvětlení, které Staněk podal už během zasedání poslaneckého klubu, považuje za dostačující.

Příprava výběrovka

Během stranického grémia, které je plánováno na 14 hodin, se tedy bude řešit spíše příprava výběrového řízení na ředitele obou institucí. Ministr kultury by rád sestavil a svolal odbornou skupinu, se kterou bude postup konzultovat a koordinovat.

„Předseda ČSSD bude spíše požadovat navržení konkrétních členů poradního týmu pro připravované výběrové řízení na pozici ředitele Národní galerie Praha i Muzea umění Olomouc, aby se celá situace pohnula dál,“ prozradila Deníku minulý týden mluvčí sociálních demokratů Barbora Kalátová.

Podle bývalého primátora Olomouce a současného ministra kultury Antonína Staňka by Národní galerie v Praze měla mít ředitele někdy ve druhé polovině tohoto roku, to samé pravděpodobně platí o muzeu v Olomouci. Jeho vedením byl dočasně pověřen Ondřej Zatloukal.