Uvedl to v neděli v České televizi statutární místopředseda ČSSD Roman Onderka.

Pokud odvolání ředitele Národní galerie a ředitele Muzea umění Olomouc neodůvodní, měla by strana zvažovat Staňkovo odvolání z vlády, řekl Onderka v pořadu Otázky Václava Moravce.

Konstatoval rovněž, že nebere na lehkou váhu petici, v níž přes 70 významných představitelů české kultury žádá odvolání ministra Staňka.

Ten v SMS zprávě z Číny pro ČTK sdělil, že důvody pro odvolání obou ředitelů už vysvětlil předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi, který vysvětlení přijal. A politickému grémiu jej údajně poskytne také.

Ministr minulý týden podal na jím odvolaného šéfa Muzea umění Michala Soukupa také trestní oznámení. K soudu žene i jeho předchůdce, uzávaného historika Pavla Zatloukala.

„Předmětem šetření bude, jak mohlo muzeum žádat o evropskou dotaci na SEFO, když nemělo vykoupené ještě tři další parcely, které tvoří předmětný pozemek, na němž se mělo stavět,“ vysvětluje mluvčí ministerstva Martha Häckl.

"Ředitel Soukup měl navíc opakovaně vyzývat ministerstvo kultury, aby podpořilo nákup dalšího, zhruba o 3 miliardy předraženého pozemku," dodala mluvčí. Oba bývalí představení olomouckého muzea umění jakákoli pochybení odmítají.

„Jaké jsou za tím úmysly pana ministra Antonína Staňka, nevíme, ale určitě se budeme bránit právní cestou,“ vyjádřil se Michal Soukup.

Výstavba budovy Středoevropského fóra, která má zaplnit proluku v Denisově ulici, je plánována přes deset let. Na realizaci projektu chyběly peníze. Začátkem letošního roku na SEFO vláda uvolnila téměř 600 milionů korun. Podobu stavby navrhl architekt Jan Šépka, ministr kultury se však loni na podzim rozhodl vypsat architektonickou soutěž. Muzeum se tak nejprve musí složitě vypořádat s právními závazky, poté vypíše soutěž pro architekty.