"Ministr kultury Antonín Staněk mě předem informoval o svém záměru odstoupit z funkce člena vlády do konce tohoto měsíce. Jeho rozhodnutí respektuji a děkuji mu za práci a nasazení na ministerstvu," uvedl Hamáček.

Podle statutárního místopředsedy ČSSD Romana Onderky bylo nutné situaci zklidnit ve chvíli, kdy tlak na ministra přerostl v tlak na ČSSD.

Při záchranném archeologickém průzkumu v Olomouci byl zjištěn syfilis šířící se Evropou od konce 15. století. Na snímku nález hrobu v Křížkovského 10.
Syfilis v Olomouci. Ojedinělý nález potvrdil pandemii "rozjetou" vojáky

Stávající ministr kultury čelil sílící kritice od chvíle, kdy 18. dubna odvolal šéfy Národní galerie Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Kontroverzní rozhodnutí zdůvodnil především nehospodárností, takže na oba podal i trestní oznámení. Exředitelé však jeho nařčení odmítli.

Statečnost protestujících

Po odvolání Staňka začali jako první volat zaměstnanci Muzea umění Olomouc a když sesadil ředitele Michala Soukupa a šéfa Národní galerie Praha Jiřího Fajta ozvaly se tisíce lidí, mezi nimi respektovaní zástupci kultury z Česka i zahraničí.

"Jsem rád. Bohužel ale škody, které pan ministr stačil za jedenáct měsíců napáchat, jsou značné,“ reagoval zakladatel muzea Pavel Zatloukal.

„Doufám, že se odvolaný ředitel bude moci vrátit jako rehabilitovaný a velice děkuji všem, kteří se nás zastali, vůbec nejvíce lidem z Muzea umění. Šli, jak se říká, až do těch hrdel a statků, byli nesmírně stateční,“ dodal profesor Zatloukal, na kterého, stejně jako na Michala Soukupa, podal Staněk trestní oznámení. Souvisí s přípravou stavby Středoevropského fóra v Olomouci, jež se připravuje přes deset let. Jde především o nákup pozemků. Vláda v lednu odsouhlasila na projekt 600 milionů korun.

Soukup: Moje odvolání je neplatné

K chystanému odstoupení Staňka se vyjádřil i Michal Soukup, ředitel Muzea umění Olomouc.

„Nevěřil jsem, že pan ministr Antonín Staněk najde tolik odvahy, aby sám odstoupil z této funkce. Na jeho nekompetentnost jsme upozornili v otevřeném dopise už v březnu, kdy jsme jej vyzvali k rezignaci. Ohledně mého působení v Muzeu umění Olomouc musím poukázat na to, že moje odvolání je neplatné, neboť jsem ho dosud nepřevzal. Bude na rozhodnutí nového vedení ministerstva, jak tuto situaci posoudí, protože důvody k mému odvolání byly zástupné."

Demonstrace za nezávislost justice v Olomouci, 13. 5. 2019
VIDEO: V Olomouci se protestovalo proti ministryni Benešové

Své kroky před grémiem neobhájil

O Staňkově odchodu se rozhodlo minulý týden, kdy měl své kroky obhájit před vedením sociální demokracie. Zejména trojice místopředsedů - Roman Onderka, Tomáš Petříček a Michal Šmarda - však s jeho vysvětlením spokojena nebyla, informoval server Seznam Zprávy. 

Užší vedení sociální demokracie proto minulý týden Staňkovi uložilo, aby do konce května připravil výběrová řízení na šéfy NGP a MUO. Staněk dostal také za úkol zklidnit situaci v kultuře. Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček se ale až dosud ministra kultury zastával a odmítal, že by navrhl jeho odvolání.

Mezinárodní cvičení vrtulníkových jednotek Dark Blade
Dark Blade zaburácí nad Olomouckem

Demise jako logické vyústění 

„Pan ministr Staněk ve své funkci neuspěl, svoje rozhodnutí nedokázal věrohodně vysvětlit a postavil tak proti sobě značnou část odborné veřejnosti. Jeho demise je logickým vyústěním tohoto selhání. Zodpovědnost nesou i Andrej Babiš a Jan Hamáček, kteří ministra Staňka do funkce instalovali. Je to jen další manažerský omyl této vlády,“ reagoval na nejnovější vývoj předseda ODS Petr Fiala.

Otázkou zůstává, kdo Staňka, jehož zastáncem byl český prezident Miloš Zeman, v čele ministerstva nahradí.

Podle serveru Seznam Zprávy patří mezi nejvážnější kandidáty někdejší starosta Písku a současný místopředseda strany Ondřej Veselý a bývalý brněnský primátor Roman Onderka, první místopředseda ČSSD. Předseda ČSSD Hamáček oznámí jméno nového ministra kultury na konci května.

Staňkův konec bude znamenat sedmou změnu pro Babišův kabinet za 11 měsíců fungování. Poslední ministerské změny se uskutečnily 30. dubna, kdy prezident Miloš Zeman jmenoval nové ministry spravedlnosti, průmyslu a obchodu a dopravy. Uskutečnily se také změny v obsazení vicepremiérů.

David Koller.
V Olomouci vystoupí David Koller a další hvězdy. Na podporu Staňkova odvolání
Ministr kultury Antonín Staněk (vlevo) s ředitelem Muzea umění Olomouc Michalem Soukupem
Ministr Staněk obhajoval Soukupovo odvolání. Před podvýborem i na grémiu