Před samoobsluhou ve Slatinicích se rozpoutala vášnivá debata: „Lepší kávu jsem nepila! Co ji ochutnala sestra, nechce jinou," přesvědčovala známou Jarmila Sedláčková.

„Je moc slaná. Říkala to doktorka, tak je to pravda," oponovala druhá seniorka.

Do chvíle, než přišel manžel paní Jarmily. „Pijeme ji třicet let, tak víme, jak chutná," ukončil polemiku.

S manželkou odešel k automobilu s kufrem plných prázdných plastových lahví.

Polemika nevznikla kvůli nové značce kávy dodané do obchodu. Spor vedli o slatinickou minerální vodu.

Místní i přespolní ji čepují po hektolitrech.

Přijíždějí s barely

Sirné Lázně Slatinice jsou nejstaršími lázněmi na Moravě a minerální vodu z několika přírodních zdrojů využívají nejen odborníci při léčebných procedurách, ale i místní obyvatelé a lidé z blízkých a vzdálených obcí.Veřejností hojně využívaný pramen Jan Adam z Lichtenštejna

„Zájem je velký. Přijíždějí s barely, petkami a tankují si vodu, kterou doma pijí. Nijak odběr neomezujeme," uvedla Eva Nováková ze společnosti Lázně Slatinice.

„Prameny mají v podstatě stejné složení, takže lidé volí většinou podle dostupnosti autem, případně na kole. Nejhojněji jsou využívány prameny Jan Adam z Lichtenštejna (na snímku vpravo) a svatý Václav," odhadovala poptávku po veřejně přístupných zdrojích minerální vody.

Prameny, které mohou lidé využívat jsou celkem tři, a to na čtyřech odběrových místech.

„Voda je zdarma. O zpoplatnění neuvažujeme," usmála se.

Parádní kavička

Sedláčkovi jezdí nejčastěji ke svatému Vítu. Pramen je mimo areál lázní v zástavbě rodinných domů. Manželé pohodlně zaparkují hned vedle zastřešeného pramene.

Podle Jarmily Sedláčkové je minerální voda vynikající na každodenní pití i vaření.

„Kdo u nás ochutnal kávu uvařenou z této minerálky, nemohl si ji vynachválit. Zachutnala natolik, že musíme natankovat o pár petek více," popisovala odezvu na černou kávu ze sirné vody vyvěrající z hloubky 150 metrů.

Zadarmo

Podle Sedláčků má minerálka velmi příjemnou chuť a vůni.

„Už ale není, co dříve. Kámen u svatého Václava, na který voda dopadala, byl před lety úplně bílý," hodnotila obyvatelka reakce minerálních látek hlubinného zdroje vyvěrajícího v blízkosti u křižovatky směrem na Lutín.

„Ale pořád je pěkně cítit," podotkla. „A kdo neholduje minerálce pro její léčebnou sílu, jezdí čepovat proto, že je voda zadarmo. Co máte dnes zadarmo?" odhalila možný motiv jiných zájemců o přírodní zdroj vody v lázních využívaný k více jak stovce léčebných procedur.

Rostoucí zájem o minerálku potvrzuje i starosta Jiří Ambros.

„Lidé se často ptají, zda mohou odebírat větší množství. Nedávno přijel zájemce s tím, že má lékařem doporučeno vodu užívat a navrhoval noční a časně ranní hodiny, aby nijak nepřekážel jiným zájemcům. Nikomu nebráníme, voda stejně vytéká ven," reagoval slatinický starosta.

Trasa po pramenech

Obec dokonce zvažuje, že poptávky po minerálce využije v rámci rozvoje turistického ruchu.

Plánuje, že nechá vypracovat mapku s vyznačenými léčivými prameny, aby si zájemci mohli místa v obci obejít a něco se o vodě dozvědět.

„Ne všichni vědí, kde prameny jsou, protože některé leží mimo areál lázní. Málokdo zná jejich názvy. Bude to pro turisty zajímavé," uvedl starosta Slatinic. Trasa by měřila kolem dvou a půl kilometrů.

„Ideální by bylo, pokud by se lidé vydali od pramene Jan Adam u lázeňského domu Morava směrem ke svatému Václavovi a poté přes svatého Víta zpět k lázním k Janu Adamovi vyvěrajícímu u turistického centra," doporučoval Ladislav Stříž, lázeňský správce minerálních pramenů.

Lázně mají k dispozici ještě další tři prameny: Zdeňka, Jiřího a Jana. Ty ale nejsou běžně k dispozici veřejnosti.

„Svatý Jan dosahující hloubky 160 metrů byl dříve využíván, dnes slouží jako náhradní zdroj," sdělil o pramenu vyvěrajícím nedaleko turistického centra.

Z největší hloubky, 380 metrů, vyvěrá Jan Adam z Lichtenštejna.

„Právě od hloubky se odvíjí nepatrné rozdíly ve složení přírodních mineralizovaných pramenů léčivé vody s obsahem sulfidické síry, které mají blahodárné účinky nejen na pohybový aparát, ale také na celý organismus," dodal Ladislav Stříž.

Pramenysvatý Václav, svatý Jan Adam z Lichtenštejna, svatý Vít, Zdeněk, svatý Jiří, Lázeňská fontána

Léčebné využitíPřírodní minerální sirná voda skupiny B s vysokým obsahem sirovodíku.
Pitné kůry pomáhají při léčbě nemocí zažívacího traktu, poruchách látkové výměny, onemocnění ledvin a močových cest.
Koupele jsou prospěšné v rámci léčby kardiologických, kožních či neurologických onemocnění.