„Pro většinu dětí v porodnici bychom asi v žádném obchodě s dětským oblečením čepičku nebo svetřík nesehnali. Proto jsme byli rádi, když se nám před časem ozvala paní z Milenova na Hranicku s kamarádkami a také jedna starší dáma z Domova pro seniory v Radkově Lhotě na Přerovsku, a nabídly nám jako dar vlastnoručně pletené oblečení pro novorozence. Loni se k nim přidala ještě sedmaosmdesátiletá paní z Otaslavic na Prostějovsku. Moc nám tím pomáhají,“ uvedl primář novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice Olomouc (FNO) Lumír Kantor.

Nejmenší mimina z novorozeneckého oddělení totiž mají obvod hlavy i pouhých třiadvacet centimetrů a jejich tělo měří jen pětatřicet centimetrů. Pomoci dobrovolnic, které se postupně přihlásily ze tří míst z Olomouckého kraje, si na oddělení cení.

„Každé dítě se po porodu ocitá v prostředí, kde je samozřejmě teplota výrazně nižší, než v matčině děloze. Navíc novorozenci mnohem snadněji podléhají chladu, nedokážou si sami udržet tělesnou teplotu. Týká se to zejména dětí, o které se staráme v rámci intenzivní péče v inkubátorech, ale nejen jich,“ sdělil primář Kantor.

Především pokrývka hlavy je podle primáře pro novorozence velmi důležitá. „Plocha kůže na hlavě tvoří u nově narozených dětí třetinu povrchu těla a právě tudy by u malých dětí docházelo k největšímu úniku tělesného tepla. Proto mají u nás čepičku všechny děti, i ty, které jsou ve vyhřívaných inkubátorech,“ vysvětluje primář.

Šikovné ženy těší, že mohou dělat, co je naplňuje a být užitečné. Například Zdeňka Škondrová z Otaslavic, kterou, jak sama říká, pletení vždycky bavilo, má radost z toho, že může naplést doplňky a svetříky pro olomouckou porodnici, protože její děti dávno odrostly. „Teď už jim občas upletu jen ponožky,“ poznamenala Škondrová, která léta pracovala v Otaslavicích jako vedoucí tamní prodejny potravin.

Jak přiznává, u tak malých „zákazníků“ zpočátku měla problém najít tu správnou velikost. „Pořád byly čepičky i svetříky příliš velké. Nechtělo se mi věřit, že by ty děti byly malinké jako panenka. Pan primář mi slíbil, že mě na oddělení vezme, abych ty holátka a holubičky viděla. Zatím jsem se mohla podívat jen na fotografiích. Tak se těším, že až bude lepší počasí, že se do porodnice podívám,“ uzavřela závěrem Zdeňka Škondrová.