Nynější nárůst porodnosti přičítají odborníci také tomu, že rodí ženy z populačně silných ročníků ze sedmdesátých let.

Loni se ve fakultní nemocnici narodilo 2041 dětí, z toho 67 dvojčat a v jednom případě i trojčata. Nejsilnějším měsícem byl červenec, nejslabším únor. „Statistiky ovlivnila rekonstrukce šternberské porodnice, která byla měsíc a půl uzavřená a?většina rodiček směřovala právě do Olomouce,“ uvedl primář porodnicko-gynekologické kliniky Radovan Pilka.

„Vyšší porodnost je znát na náročnosti organizace naší práce. Míváme i patnáct porodů za den, boxy jsou často plně vytížené a pro umisťování matek po porodu musíme během roku využívat i gynekologickou operační část kliniky,“ doplnil primář.

Ve šternberské porodnici loni přišlo na svět 909 dětí, přičemž rok předtím jich bylo 960 a ještě o jeden rok dříve 830. „Pokud bychom neměli dva měsíce zavřeno, jistě bychom loňský počet překonali. Porodnost v posledních měsících roku o tom jednoznačně svědčila, rodilo se o sto šest,“ uvedla šternberská porodní asistentka Soňa Chytilová.

Více dětí přichází na svět také v souvislosti s tím, že se nyní k mateřství rozhodují silné populační ročníky. „Po revoluci se mladí většinou rozhodli cestovat a budovat profesní kariéru. Rodinný život odkládali až na pozdější dobu,“ míní primář Pilka.

„Před rokem 1989 bylo obvyklé, že matky přicházely rodit nejčastěji ve věku kolem dvaceti let. Dnes má typická prvorodička šestadvacet let a výjimkou nejsou ani prvorodičky po třicítce. Je také dost párů, které si mezi prvním a druhým dítětem udělali deseti i patnáctiletou přestávku,“ podotkl primář.

S rostoucím věkem rodiček jsou však spojena i větší rizika. „Biologicky je nejvýhodnější rodit ve dvaceti letech. Čím déle ženy mateřství odkládají, tím narůstají problémy s otěhotněním i komplikace v těhotenství. Nárůst rizikových těhotenství je od konce osmdesátých let přibližně dvojnásobný, v současnosti tvoří asi deset procent z celkového počtu porodů ve fakultní nemocnici,“ konstatoval primář Pilka.

Porodnice FNO je perinatologickým centrem, do něhož se soustředí nejrizikovější porody z celého Olomouckého kraje. Součástí pracoviště je i Centrum asistované reprodukce.

„Právě v souvislosti s léčbou neplodnosti se v posledních letech častěji vyskytují vícečetná těhotenství, která jsou samozřejmě rovněž rizikovější. Od roku 1989 je jejich nárůst dvoj- až trojnásobný,“ uvedl Pilka.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika