Vojenskou techniku, historické ukázky ale i dobová ležení si nenechal ujít ani Boris Kulíšek se synem.

„Měli jsme chvíli čas, tak jsme se sem vydali, syna to celkem baví. Je tady dost techniky, rozdělené dle roku i národnosti, takže si každý vybere a přijde na své. Je to hezká akce, jen je škoda, že samotná pevnost je pro veřejnost zavřená. Mají tam zázemí účinkující,“ řekl Boris Kulíšek.

Syn pak prozradil, že se mu nejvíc líbily tanky.

„Tank T-34 a ještě nějaký malý. Byl jsem se podívat i uvnitř tanku a bylo tam málo místa. Je to dobrá akce,“ zhodnotil Boris Kulíšek mladší.

Podle organizátora akce Petra Kučery je Militady Fest zaměřený na prezentaci vývoje vojenství od starověku po současnost. Na Fortu XIII. na Nové ulici se veřejnosti představilo okolo 350 účinkujících.

„Letos jsem pyšný na to, že se mi sem konečně podařilo dostat koně, jízdu a šermíře. Máme tady taky krásné zastoupení uniforem první světové války a jsem rád, že období druhé světové války nám zastupuje několik ukázek. Třeba rok 1938, 1941, rok 1944 a pak závěrečnou ukázku jsem chtěl věnovat Olomouci a Moravě, jde o její osvobození,“ řekl pořadatel akce Petr Kučera.

V Olomouci se přehlídka koná poprvé, doposud za ní veřejnost směřovala na Konicko.

„Umíme si představit, že se na fortu bude akce konat i do budoucna. Příští rok je sté výročí konce světové války a už teď zvažujeme, že by hlavní ukázka byla z období první světové války. S přípravami začneme asi ještě letos,“ doplnil organizátor.