Organizátoři chtěj založit novou tradici k uctění památky Václava III. a rodu Přemyslovců. Do průvodu zvou všechny Olomoučany. Projekt „Milénium olomouckých Přemyslovců“ nabídne i celou řadu dalších akcí.

Rok 2021 podle organizátorů přináší pro Olomouc výročí události, která zásadním způsobem formovala na další staletí status města jako hlavního města Moravy a důležitého mocenského centra panovnických dynastií, ve své podstatě historický moravský protipól Prahy.

Přírodní rezervace Průchodnice, červenec 2021
Skalní tunely Průchodnice - zkuste opomíjený unikát kousek od Olomouce

Tisíc let olomouckých Přemyslovců

„Letos uplyne 1000 roků od heroického únosy Jitky ze Schweinfurtu knížetem Břetislavem I. roku 1021, následovaného pozdějším odjezdem na Moravu a usazení se v Olomouci. Na to reaguje projekt "Milénium olomouckých Přemyslovců", který reflektuje i další významná výročí s tím související,“ připomněl autor projektu Tomáš Kryl.

Připomíná 990. výročí narození knížete Spytihněva, nejstaršího syna Břetislava a Jitky, v Olomouci roku 1031, 960. výročí jeho úmrtí a vystřídání na českém trůnu jeho mladším bratrem Vratislavem, pozdějším prvním českým králem narozeným v Olomouci.

„S jeho pětinásobným pravnukem Václavem III., od jehož olomoucké vraždy roku 1306 uplyne 715 let, se na stejném místě uzavírá královská linie přemyslovského rodu. Ten dal Moravě i dva biskupy: Dětleba, od jehož úmrtí uběhne 840 roků, a Jana VII., zv. Volek, který skonal před 670 lety,“ uvedl.

K důležitým letošním kulatým výročím patří také 1030 let od první zmínky o Olomouci v dokumentu Dagome Iudex a 890 let od posvěcení katedrály svatého Václava.

Projekt „Milénium olomouckých Přemyslovců“ chce připomenout významná výročí celou řadou kulturních, společenských, populárně naučných, vzdělávacích i pietních akcí.

„Jde nejen o aktuální připomínku historických událostí a osobností - jejích aktérů, ale zejména o vytváření turistické značky “Olomouc – město Přemyslovců“, místo spoluvytváření nejstarších dějiny české státnosti,“ poukázal Tomáš Kryl.

ZZ Top Litovel na olomouckých Poděbradech, 30. července 2021
Na Poděbradech to rozjeli hanáčtí ZZ Top, uctili i zesnulého baskytaristu

Červená katedrála a vlajky u radnice

První akcí unikátního projektu bude ve středu 4. srpna, v den 715. výročí královraždy, pietní průvod s historickými postavami. Za zvuku bubnu přejde z Petrského na Václavské návrší ke katedrále, v níž budou položeny květiny k soše krále Václava III., nacházející se v tzv. horní kryptě pod presbytářem.

Průvod vyrazí ve 12:45 z Biskupského náměstí, projde ulicemi Wurmovou a Dómskou s tím, že na květinovou pietu bude navazovat pieta v podobě vyzvánění katedrálních zvonů, jež se na tři minuty rozezní přesně ve 13 hodin a 6 minut.

„Čas 13:06 odkazuje na přibližnou dobu, kdy mohlo k vraždě dojít a především na letopočet 1306; délka zvonění 3 minuty reflektuje 3 bodné rány do králova těla, fakt, že Václav byl králem toho jména třetím, a skutečnost, že byl držitelem tří korun: české, polské a uherské,“ připomněl Tomáš Kryl, jenž projekt realizuje za přispění Magistrátu města Olomouce.

Večer budou nasvíceny radnice a katedrály sv. Václava v červené barvě a během celého dne budou vyvěšeny vlajky v přemyslovských barvách na stožárech u radnice.

Bližší informace o projektu jsou k dispozici na webu Milénium olomouckých Přemyslovců a sociálních sítích.

Vizualizace kostela sv. Petra na olomouckém Předhradí (dnešní Křížkovského ulice)
Jak vypadal zbořený kostel sv. Petra v Olomouci? Tady jsou unikátní vizualizace

Pietní průvod k uctění památky Václava III. 4. srpna 2021

12:30 řazení průvodu na Biskupském náměstí

12:45 odchod průvodu Wurmovou a Dómskou ulicí k Dómu

13:00 položení květin k soše Václava III. v tzv. horní kryptě dómu

13:06 začátek zvonění za zavražděného krále v délce 10 min.

Čas odkazuje na přibližnou dobu, kdy mohlo k vraždě dojít, a především na letopočet 1306;

Účastníci průvodu:

Zástupci tří stavů v historickém dobovém kostýmu – voják, mnich, měšťan  s doprovodem bubeníka.

Za nimi obyvatelé města v čele se zástupcem magistrátu.  

Květiny (bílé nebo rudé růže).  Účastníci průvodu ve "formaci" přijdou ke katedrále a položí květiny uvnitř k soše Václava III. v tzv. horní kryptě Dómu.

Další akce k přemyslovskému miléniu:

Srpen

Nová turistická stezka s tématem Přemyslovců, doplněná tištěnou brožurkou, komentované vycházky přemyslovskou Olomoucí s možností dalšího opakovaní na objednávku.

Informační centrum města: v prodeji nová turistická známka a turistická vizitka.

Září

Letní kino - promítání českého historického filmu Břetislav a Jitka (1974)

Neděle 12.9. 2021 Václavské náměstí u Dómu, historický den + divadelní představení Václav III.