Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikulášský víkend je nabitý akcemi. Vyberte si

Olomoucko – Čertovské chrastění řetězů, rozsvícené vánoční stromy, mikulášský vlak ale i voňavá jelítka v centru krajského města nabízí nadcházející víkend na Olomoucku.

2.12.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Deník/ Iveta Nádvorníková

Petstrý program v Mikulášském duchu je pro děti i dospělé na víkend připravený v Olomouci.

V sobotu 3. prosince stejně jako v minulých letech se bude konat Mikulášská jízda tramvají, v centru města budou připravené zabíjačkové speciality, cimbálová muzika i divadlo Tramtarie, v neděli pak například vánoční koledy či dechová hudba.VÍCE ZDE…

Tradiční předvánoční postavy budou děti obdarovávat i v zoo na Svatém Kopečku.

„Nejbližší akcí bude již tuto sobotu 3. prosince Mikulášská nadílka. Mikuláše, čerta a anděla lidé potkají v zoo od 10 do 15 hodin a dětem nadělí drobné dárky. V restauraci pod věží v zoo je možné se zahřát u několika druhů dobrého punče, čerstvé bábovky nebo štrúdlu,“ nalákala mluvčí olomoucké zoo Hana Labská.

Mikulášský víkend je v Olomouci možné prožít i sportovně. V sobotu dopoledne na atlertickém stadionu Lokomotivy odstratuje oblíbený Mikulášský běh. Poběží se v několika kategoriích a s různou délkou tratí, na děti v cíli čeká pamlsek od samotného Mikluláše. VÍCE ZDE…

Setkání s Mikulášem, čertem a andělem pořádá také Dům dětí a mládeže v Olomouci a to v neděli 4. prosince od 15 hodin na tř. 17. listopadu.

Na všechny příchozí bude čekat mikulášská plná her, soutěží a vystoupení spojená s nadílkou pro předškoláky a malé školáky. Děti zaplatí na vstupném čtyřicet korun a dospělí patnáct.

Mikulášský vlak

V Litovli se děti i dospělí mohou těšit na rozsvícený vánoční strom v pátek 2. prosince, při slavnosti se od 15 hodin představí děti ze Základních škol Jungmannova a Vítězná, ale také například Pěvecký sbor Palora.

„V neděli 4. prosince bude jezdit Mikulášský parní vláček a o den později 5. prosince na všechny čeká slet čertů, Mikulášů a andělů. Akce se koná od 15 hodin na náměstí Přemysla Otakara,“ pozval místostarosta města Petr Šrůtek.

Historický Mikulášský vlak tažený parní lokomotivou pojede dopoledne z Olomouce do Senice, odpoledne pak z Olomouce přes Červenku do Litovle a dále do Mladče.

V podvečer se pak vlak vydá z Litovle přes Příkazy do Olomouce. Mikulášský vlak pojede také mezi Uničovem a Šumperkem. JÍZDNÍ ŘÁD MIKULÁŠKÉHO VLAKU ZDE

V pátek 16. prosince se v Litovli uskuteční ještě poslední farmářské trhy v tomto roce a jejich součástí bude zabíjačka, chybět nebudou ani stánky s punčem.

O tomto víkendu 3. a 4. do prosince zve i hrad Bouzov na adventní nadílku, koná se s ochutnávkou vánočních pokrmů od 10 do 13 hodin. VÍCE INFO ZDE..

Davy lidí ve Velkém Týnci

Vánoční strom budou rozsvěcovat v pátek 2. prosince od 17 hodin, také ve Velkém Týnci, v tamní Zámecké zahradě. Pro hodné děti připravil Mikuláš dárkové balíčky a maminky Lucka s Mirkou tradiční dílničku šikovných rukou.

„Chystáme překvapení a každé dítě dostane i balíček se sladkostmi a ovocem,“ sdělil Petr Hanuška, velkotýnecký starosta.

„Lidé chodí. Loni při rozsvěcení byl ohromný mráz, většina obcí v okolí akci rušila a překládala na příhodnější čas. My jsme to ale nechali tak a přesto tam byly stovky dětí, s rodiči a prarodiči, okolo sedmi set lidí určitě,“ poznamenal starosta.

V Drahanovicích připravili pro děti Mikulášskou besídku nazvanou Z pohádky do pohádky. Rodiče s dětmi ji mohou navštívit v Kulturním domě v místní části Střížov, v pátek 2. prosince, od 17 hodin. Vstupné je dobrovolné.

„Zveme všechny děti a rodiče, širokou veřejnost do areálu Černé věže na Rozsvícení vánočního stromu s Mikulášem. Akce se koná v neděli 4.prosince od 16 hodin. Na závěr bude připravený čertovský ohňostroj,“ láká návštěvníky pozvánka do Drahanovic.

Také v Břevenci, místní části obce Šumvald se místní dobrovolní hasiči a Červený kříž chystají na páteční rozsvěcení vánočního stromu.

Předvánoční slavnost začíná v 17.30 u místního kulturního domu, na příchozí čeká adventní večer, malé divadelní představení místních dětí, ale také zpěv v podání operní pěvkyně Jany Majtnerové z Moravského divadla v Olomouci a ohňostroj.

Chybět nebude ani možnost zakoupení vánočních drobností.

„Srdečně zveme širokou veřejnost na Mikulášskou besídku, která se uskuteční v neděli 4. prosince od 14 hodin na sále obecního úřadu. Nebude chybět občerstvení, děti se můžou těšit na hry s Michalem Sedláčkem a příchod Mikuláše s andělem a čerty s bohatou nadílkou,“ lákají pořadatelé zase do Přáslavic.

Mikulášování na šternberském náměstí

Mikulášský karneval aneb jak čerti hráli kopanou, je název akce, kterou pořádá Dům dětí a mládeže ve Šternberku. Rej se koná v sobotu 3. prosince, od 15 do 17 hodin v městském kulturním zařízení ve Šternberku. Rodinné vstupné je padesát korun, jednotlivě se pak zaplatí o dvacet korun méně.

Stejně tak budou slavit i v místní části Dalov, kde se v sobotu 3. prosince od 16 hodin, koná v tamním kulturním domě Mikulášská nadílka. Na příchozí čeká divadelní pohádka, vystoupení lidového souboru z Velkého Týnce, nadílka i ohnivá show.

Mikulášování se ale bude odehrávat také na šternberském Hlavním náměstí a to v neděli 4. prosince. Od 15 do 17 hodin budou na programu soutěže pro děti a vyhlášení nej kostýmu čerta, Mikuláše a anděla.

Advent na hradě Šternberk

Společně s příchodem vánočních svátků se po krátké přestávce znovu otevírají i brány hradu Šternberk. Během prosincových víkendů 3. a 4. prosince, 10.a 11. prosince a 17. a 18.prosince se návštěvníci mohou procházet vánočně vyzdobeným hradem.

„Otevřeno bude vždy od 10 do 16 hodin. Mimo historický výklad průvodci příchozí seznámí s vánočními zvyky i tradicemi v dobách našich babiček,“ informoval ze správy hradu Jan Gottwald.

Během prvního prosincového víkendu budou mimo prohlídek připravené i ochutnávky tradičních vánočních pokrmů. Návštěvníci hradu mohou ochutnat pravého šumavského kubu, jahelník, zelňáky nebo tradiční vánoční pečivo.

„Zájemci si mohou některé z receptů odnést domů. Chybět nebudou teplé nápoje pro zahřátí a především vánoční atmosféra. Ochutnávky vánočních jídel jsou již v ceně vstupného, které zůstane ve standardní výši,“ poznamenal.

Speciální prohlídky začínají v sobotu 3.prosince od 10 hodin. Více informací na www.hrad-sternberk.cz

Rocková nadílka i pomoc pro vyhořelou sousedku

Prodej adventních věnců, svícnů, drobného pečiva z vizovického těsta, perníkových ozdob a jiných vánočních dekoračních předmětů bude možné koupit na Vánočních trzích v Hlubočkách na Olomoucku.

Prodávat se tady budou i vánoční hvězdy občanského sdružení Šance. Trhy se konají v pátek 2. prosince od 15.30 do 18 hodin, kdy děti budou zpívat koledy a obdaruje je i Mikuláš. V sobotu pak trhy pokračují 3. prosince od 9 do 12 hodin. Akce se koná na zahradě místní Mateřské školy. Občerstvení bude zajištěné.

Na tradiční Mikulášskou nadílku zvou v neděli 4. prosince širokou veřejnost v Hnojicích na Olomoucku.

Akce se koná v 16 hodin ve farním kostele, příchozí se setkají se svatým Mikulášem a po programu se rozsvítí vánoční strom. Následovat bude ochutnávka punče od Hnojických šipkařů, příchozí si mohou projít i výstavu s názvem Půjdem spolu do Betléma, v sále Obecního úřadu.

Při ochutnávce punče tak mohou lidé přispět svými dary do veřejné sbírky ve prospěch vyhořelé obyvatelky Hnojic.

Mikulášský maškarní karneval a rozsvícení vánočního stromu chystají na pátek 2. prosince od 16 hodin v Kulturním domě v Hněvotíně na Olomoucku.

Na programu bude předtančení Mažoretek, k tanci a poslechu zahraje Miloš Foukal formou Karaoke, chybět nebude ani vyhodnocení nejlepších masek, návštěva Mikuláše, anděla a čertů či bohatá tombola. Občerstvení je zajištěno.

Od 17 hodin je připravený jarmark s vánoční tématikou, v 19 hodin se rozsvítí strom před obecním úřadem a od 20 hodin začne taneční zábava.

V pátek 2. prosince se rozzáří vánoční strom v Dolanech u Olomouce. Tradiční rocková Mikulášská nadílka se odehraje o den později, v sobotu 3. prosince. Zábava, kde bude hrát kapela Motors z Litovle, začíná od 20 hodin.

Slavnostní rozsvěcení vánočního stromu a výstava perníčků se koná v obci Újezd na Olomoucku. Strom se v obci rozzáří v pátek 2. prosince, v 16 hodin, při slavnosti vystoupí žáci místní Základní školy, zazní koledy a zahřát se bude možné vánočním punčem. Slavnost zakončí ohňostroj.

„Současně bude možné navštívit výstavu perníčků, spojenou s výstavkou ručních prací v klubu seniorů,“ zvou pořadatelé.

Výstava bude otevřená v pátek 2. prosince od 15 do 18 hodin, v sobotu od 10 do 17 hodin a v neděli od 13 do 16 hodin.

Příchozí uvidí netradiční zdobení vánočních stromků, ukázky svátečního stolování, perníčky, adventní věnce ale i betlémy. Ke koupi pak budou určené vánoční předměty, perníčky a vánoční pečivo, posedět však bude možné také v Mikulášově kavárničce.

Autor: Petra Pášová

2.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Olomoucký hejtman za ANO Ladislav Okleštěk (vlevo) a olomoucký primátor za ČSSD Antonín Staněk
8

Hejtman i primátor skloubí funkce, pokud je zvolí poslancem

Ilustrační foto
2

Ranní mlhy zaskočily řidiče. Ti neví, jak používat mlhovky

AKTUALIZOVÁNO

Andrův stadion slavil první evropský gól Zlína, řež s Kodaní ale ohrozila mlha

Zápas Evropské ligy mezi Zlínem a Kodaní na Andrově stadonu lemovaly burácející ochozy plné žlutomodrých fandů ševců doplněné početným a hodně hlasitým dánským výsadkem. Utkání se však málem nedohrálo kvůli husté mlze, která se po přestávce snesla na olomoucký trávník.

Bojovala jsem i za dceru, říká Jana, které v těhotenství zjistili rakovinu

ROZHOVOR / Těšila se příchod dcery a spokojený život po boku svého partnera. Osud jí to ale zkomplikoval. V osmnáctém týdnu těhotenství jí nalezená bulka převrátila život naruby a musela bojovat – ne o jeden život, ale hned o dva. O tom jak prožívala nejtěžší chvíle svého života nám usměvavá Jana Ryšánková řekla v dojemném rozhovoru.

Babí léto si o víkendu neužijeme, neděle proprší

Zatímco v pátek se teploty ještě vyšplhají ke dvacítce, o víkendu klesnou až k 10 stupňům.

AKTUALIZOVÁNO

Havarovaný jeřáb na Dlouhých stráních shodili do vody

Až sedmý den po tragické nehodě na dolní nádrži hydroelektrárny Dlouhé Stráně se podařilo havarovaný bagr z hrany nádrže odstranit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení