„Tuto dřevěnou berlu, se kterou chodíme, vyrobil můj dědeček. Je stará přes třicet let,“ ukazuje Martina Smíšková během posledních příprav na mikulášskou nadílku.

Sympatická Olomoučanka byla součástí Mikulášovy družiny už jako malá školačka, kdy si kouzlo tradice zamilovala.

„Dodržovala se v naší rodině a už jako malá jsem v převleku nadpozemské bytosti chodila s nadílkou pro děti do jiných rodin,“ ohlíží se za dětstvím a rolí pomocníka svatého Mikuláše.

Prostory někdejší legendární jídelny Centrum na Horním náměstí v Olomouc ožily vánočním regionálním trhem, 2. prosince 2022
Legendární jídelnu Centrum nahradil regionální trh, takto teď vypadá

Aby tradice nevymizela, o to se dnes sedmatřicetiletá maminka snaží na profesionální úrovni.

„Založila jsem agenturu a jednou z nejoblíbenějších akcí a služeb pro děti, je právě Mikuláš,“ vysvětluje Martina Smíšková, která je absolventkou střední i vysoké školy pedagogické.

Poptávka je velká

A ač se to nezdá, zorganizovat mikulášské návštěvy je i pro profesionály poměrně náročné. Poptávka je letos velká, což dokládá tlustý štos formulářů na stole v místnosti, kde probíhají poslední přípravy než trojice vyrazí za dětmi do rodin, ale i škol, školek a sportovních klubů, kde naplánovali mikulášské besídky.

Termíny si zájemci rezervovali už měsíc předem. Vše je potřeba průběžně sladit a trasu pochůzky dobře naplánovat, aby zastávky pokud možno navazovaly a přejížděním z místa na místo se zbytečně neztrácel čas, který by Mikuláš mohl věnovat dětem.

„Máme úplně plno. Další nabídky pro letošek už nepřijímáme. Tři dny se nezastavíme. Ještě stihnout poslední opravy kostýmů, vše vyprat a vyžehlit,“ zasvěcuje do hektických příprav.

Adventní Olomouc, 1. prosince 2022
Adventní Olomouc z výšky. Dechberoucí pohled nabízí tři vyhlídky

Tým svatého Mikuláše se letos obměnil. Čertice a anděl mají miminko a bylo zapotřebí najít náhradu.

„Mám v agentuře zkušené animátorky, které umí pracovat s dětmi. Nechceme děti příliš vystrašit, aby z návštěvy čerta neměly trauma. Vše proto předem ladíme s rodiči. Sami si řeknou, jak chtějí, aby čert reagoval, jestli může hodně pozlobit, nebo má zůstat v pozadí. Například v jedné školce si čerta nepřejí vůbec,“ popisuje Martina Smíšková požadavky na pekelníka.

Mikulášský vlak 4. prosince 2022 v Olomouci.
Mikuláše s anděly a čerty vozil z Olomouce parní vlak

Krampusáci? Jdou jinou cestou

Jak v této souvislosti vnímá rozpínající se alpské čerty, kteří v těchto dnech nahánějí hrůzu i dospělým lidem?

„Krampusáky nebereme jako konkurenty našeho ztřeštěného čerta, postavy, která je klasikou českých pohádek. Jejich úkolem je děsit, jdou jinou cestou. My představujeme naši českou mikulášskou tradici, kterou se snažíme zachovat, aby přetrvala i pro příští generaci,“ zamýšlí se Martina Smíšková.