Vstup i stěny byly ještě loni posprejované, letos už jsou vymalované. Olomoučan Josef Kovář pokryl Michalské schody bílou barvou a v údržbě pokračuje.

Původní stav Michalských schodůMichalské schody před zásahem Josefa KovářeZdroj: Archiv Josefa Kováře

„Pořád tam vznikají nové čmáranice, nejsou to vlastně ani graffiti. Chtěl jsem lidem ukázat, že když se chce, tak se schody dají uhlídat a mohou být čisté. Je to pěkné místo, spojnice mezi historickým centrem a parkem, a tak by mělo být čisté. Počítám s tím, že i do budoucna budu schody udržovat ve stejném stavu jako dosud,“ řekl Josef Kovář.

Dobrovolník Josef Kovář se pustil do výmalby posprejovaných Michalských schodů
Olomoučan vymaloval Michalské schody. Kvůli dětem, říká. Co na to město?

Do proměny Michalských schodů se pustil ve volném čase a za vlastní peníze, což vyvolalo ohlas na sociálních sítích i v médiích. Našlo se také několik lidí, kteří chtěli finančně přispět na nákup vápenného nátěru a poslali příspěvek na transparentní účet.

„Dárců bylo jedenáct. Nejvyšší částka byla 2001 korun, celkem lidé přispěli 8344 korun. Přihlásil se mi také jeden Olomoučan a s výmalbou schodů mi pomohl. Všem za to moc děkuji,“ ocenil přístup veřejnosti nadšenec.

Fontána v Jeremenkově ulici vybudovaná před více než 20 lety v rámci rekonstrukce přednádražního prostoru. Každou hodinu vyhrávala melodii.
Neměly by to být městské lázně. Zašlá fontána před RCO dostane facelift

Schodiště si vzal Josef Kovář na starost v prosinci loňského roku. Ještě předtím vyřídil potřebná povolení a na přelomu roku stihl první nátěr vápennou barvou.

„S městem a památkáři jsem se dohodl, že schodiště vymaluji ve svém volnu a na vlastní náklady. Dělám to hlavně kvůli dětem, aby věděly, že ošklivé věci kolem nás přece nenecháme jen tak být,“ vysvětlil již dříve Olomoučan.

Jak vypadaly Michalské schody před výmalbou

Město Olomouc plánuje velkou rekonstrukci Michalských schodů. Ta má řešit rovněž nadměrnou vlhkost uvnitř hradeb. Termín, kdy na opravy dojde, zatím není jasný. Před vydáním stavebního povolení je totiž potřeba vypořádat se s námitkami dotčených subjektů.

Nárožní činžovní dům Palackého 20 v Olomouci. Vlastník dokončuje rozsáhlé opravy v interiérech objektu.
Ostudy Olomouce: Dům v Palackého už prochází opravou, interiéry vás překvapí