„Vzhledem k pokračujícímu teplému počasí beze srážek je od soboty v platnosti výstraha na nebezpečí požárů. Zároveň k nám bude zesilovat příliv teplého vzduchu od jihozápadu,“ upozornil dopoledne ČHMÚ.

V důsledku sucha hrozí nebezpečí vzniku požárů a následných škod. Lidé by proto vůbec neměli rozdělávat oheň v přírodě, zejména v lesích. „Neměli by vypalovat trávu, odhazovat cigaretové nedopalky na zem či používat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně,“ připomněl ČHMÚ.

RIZIKO požárů:
interaktivní mapa ZDE

Lidé by se měli řídit místními vyhláškami a zákazy, které k suchu a nebezpečí požárů mohou být vydány. „Také dbát na úsporné hospodaření s vodou,“ poukázali meteorologové.

Mladí farmáři v Olomouci otevřeli samoobslužný stánek s čerstvou zeleninou bez chemie. Denně jsou v nabídce i vejce nebo květiny. Platí se do kasičky.
Farmáři v Olomouci otevřeli sámošku s čerstvou zeleninou. Platí se do kasičky

S lesním požárem se potýkali hasiči v Olomouckém kraji už ve čtvrtek odpoledne, kdy hořel porost u Mírova. Jednotky byly nasazeny ve druhém stupni požárního poplachu a s likvidací ohně pomáhal vrtulník s bambivakem.

Vedle půdního sucha ve svrchních vrstvách se některé oblasti Olomouckého kraje již začaly potýkat s hydrologickým suchem, na které klesly hladiny některých vodních toků, konkrétně Třebůvky a Oskavy.

V Měrotíně otevřeli první bezobslužný obchod v regionu. Místní se sžívají s technologickou novinkou. Okouknout fungování prodejny přijeli i lidé ze sousedství, 6. července 2023
Na Olomoucku otevřeli první obchod bez prodavaček. Jak to funguje

Meteorologové v sobotu vydali také výstrahu před vysokými teplotami. V Olomouckém kraji kromě Jeseníků bude platit v neděli od 12. do 21. hodiny. Odpolední teploty budou dosahovat většinou 30 až 34 °C. „Vysoké teploty očekáváme i v dalších dnech. Výstrahy budeme postupně upřesňovat,“ uvedl ČHMÚ.