Podle ostravského meteorologa Eduarda Jarcovjáka počasí ovlivňuje tlaková níže, která se stále drží nad Balkánským poloostrovem. Tím, že od severozápadu dostávala porci chladnějšího vzduchu, se stále otáčela a na západ posílala teplý, vlhký vzduch.

„K nám proudil a proudí vlhký, teplý vzduch od jihu jihovýchodu a cirkulace je pořád stejná už týden. Pořád jsou tu stejné podmínky k bouřkám,“ vysvětloval odborník. „Původem je to skutečně tropický vzduch,“ poznamenal Jarcovják.

Tedy žádné dopady výbuchu sopky na Aljašce? „To jsem také slyšel. To by těch sopek muselo být opravdu hodně,“ poznamenal s nadsázkou Jarcovják.

Dokud nezeslábne vliv tlakové níže z oblasti Balkánského poloostrova, počasí se nezmění. Ten by měl zeslábnout ve středu. Deště ale neskončí: „Co do plošnosti bude přeháněk a bouřek od středy méně, ale vyloučit je nemůžeme. I v nevýrazném tlakovém poli, které tady bude, se tvořit budou,“ sdělil meteorolog.

Počasí, které nyní panuje na Moravě, podle Jarcovjáka není ničím výjimečným.

„Červen a červenec jsou nejbohatší na srážky. Už předci věděli o Medardovi, že čtyřicet dní bude pršet. Projevy jsou intenzivnější – první bouřky na Novojičínsku byly opravdu extrémní,“ sdělil Jarcovják s tím, že s dopady takových srážek pak souvisí i hospodaření v krajině.

Případná varování před možnými dalšími intenzivními jevy na www.chmu.cz