Během několika let by se měla změnit na moderní městskou knihovnu, která bude sloužit pro tisíce lidí z okolí.

O to, aby na sídlišti Nové Sady vznikla nová pobočka, usiluje ředitelka olomoucké městské knihovny Lenka Prucková už několik let. Město podle ní kromě škol na tamním sídlišti nevlastní žádnou vhodnou budovu.

„Knihovna je v této části města dlouhodobě potřeba, ale bohužel všude bychom museli platit nájem. Před asi dvěma lety jsem se dozvěděla, že město bude od společnosti Olterm přebírat staré kotelny. Napadlo mě, že některou z nich můžeme využít na knihovnu. Měla jsem radost, že můj nápad úředníky z magistrátu zaujal,“ vzpomněla ředitelka olomoucké městské knihovny Lenka Prucková.

Návrhy nadchly

Pro přestavbu na moderní knihovnu je podle ní nejvhodnější kotelna v Trnkově ulici na sídlišti Nové Sady. Město si zatím nechalo vypracovat studii, což přišlo na přibližně 100 tisíc korun.

„Návrhy architektky mě nadchly. Na výběr bylo více možností, ale zvítězil záměr přistavět další patro. Současné prostory kotelny by už potřebám moderní knihovny a aktivitám, které tam plánujeme, nestačily. Knihovny dnes nejsou jen půjčovnami, ale hlavně místem vzdělávání, kurzů, zájmových kroužků a vzájemného setkávání,“ popsala Lenka Prucková s tím, že právě k těmto účelům by pak měly sloužit prostory v novém patře.

Zajímavá architektura pro tisíce lidí

Na podobu nové knihovny v Trnkově ulici bude vypsána veřejná soutěž. Náklady na přestavbu nevyužívané kotelny se předběžně odhadují na 20 milionů korun, město se bude snažit získat většinu financí z dotací.

„Přála bych si, aby tam vznikla budova se zajímavou architekturou, která bude lákat návštěvníky už zdálky a zároveň oživí panelové sídliště. Sloužit bude pro obyvatele tří okolních sídlišť, kde žijí tisíce lidí,“ poznamenala ředitelka olomoucké městské knihovny.

V minulosti bývala pobočka městské knihovny v budově Zenitu.

„Po revoluci však musela prostory opustit. Přestěhovala se do budovy v Brněnské ulici, což je pro obyvatele Nových Sadů poměrně daleko. Olomouc by už také potřebovala městskou knihovnu odpovídající současným trendům. Společně s kolegy máme spoustu nápadů na nové aktivity pro naše návštěvníky. Roste zájem například o počítače, zájmové kroužky, robotiku, ale bohužel nám chybí prostory, kde bychom je mohli realizovat,“ poznamenala Lenka Prucková.