Ačkoli vedení města zdůrazňovalo, že peníze použije především na opravy komunikací a budování parkovišť na sídlištích, nikdy se nezmínilo, že největší část úvěru pomůže na svět aquaparku. Pro kapitálový vstup do budoucího konsorcia na stavbu koupaliště je vyčleněno dvacet milionů korun. „Úvěr považuji za vysoký a nevýhodný. Navíc desetina částky jde na aquapark, což se mi zdá opravdu přehnané,“ uvedla příčiny svého rozhodnutí Hrstková. Ve prospěch budoucího aquaparku je i jedenáctimilionová položka z výčtu investic nazvaná prodloužení vodovodu v ulici I. P. Pavlova. „Pětatřicet procent z této sumy nám ale uhradí firma Gemo, protože vodovod využije k napojení svého technologického parku, který buduje poblíž aquaparku,“ vysvětlil náměstek primátora Martin Major (ODS).

Vypůjčené peníze začne město utrácet ihned a splácet za dva roky. Pohyblivý úrok označený bankovním výrazem pribor by se měl na základě výnosů České národní banky pohybovat kolem tří procent. Česká spořitelna i Komerční banka nabídly městu nejvýhodnější podmínky ze čtyř bankovních domů ve výběrovém řízení. Proč nakonec uspěla spořitelna, vysvětlil Martinák slovy: „Nedá se to matematicky vyhodnotit, ale jde o jednodušší způsob čerpání peněz a nemusíme pro spořitelnu vyhotovovat pravidelné zprávy, jak si to přála Komerční banka.“ Přibližně stejně vysoké sumy jako za aquapark použije radnice z úvěru i na dobudování stokové sítě, nákup nové tramvaje, rekonstrukce silnic nebo výkup pozemků pro další stavby.

Mezi většími položkami je i desetimilionový příspěvek na komunikaci u Centra sportu a zdraví, které staví firma Gemo v sousedství fotbalového stadionu. V rezervě k dalšímu využití zatím zůstane necelých 35 milionů korun. Město Olomouc dosud splácí ročně na úvěrech asi 100 milionů korun. Včera schválená půjčka navýší od roku 2009 splátky o dvacet milionů ročně.

O aquaparku se v Olomouci mluví od roku 2002. Radnice za přípravu stavby dosud zaplatila asi 60 milionů korun. Koncesi na jeho stavbu a provoz získalo nedávno sdružení Atzwanger-Gemo-Skanska. Proti stavbě koupaliště za peníze z veřejných zdrojů protestovalo asi dva a půl tisíce lidí a sdružení Naše Olomouc.