Městu tak odpadnou náklady na dopravu a zpracování bioodpadu, o který se budou starat noví majitelé kompostérů sami.
„Další městské čtvrti jsme zatím nevybrali, ale v příštím roce se budeme snažit tento projekt dále rozšiřovat. Letos na podzim ještě rozvezeme asi deset objednaných kompostérů do Droždína. Tam je má od konce června asi padesát rodin,“ řekl Radim Plachý z oddělení odpadového hospodářství olomouckého magistrátu.
Tři roky od převzetí mají obyvatelé zařízení na kompost od města ve výpůjčce, po této době bude nádoba jejich. „Lidé si kompostér velmi chválí, i já sama jsem s ním spokojená. Je potřeba však dodržovat určitá pravidla, například nedávat do něj kosti nebo maso,“ řekla zástupkyně komise místní části Droždín Veronika Prágerová.
Právě ona se na jaře domluvila s Janou Matzenauerovou z magistrátu, aby komise místní části obeslala nabídky jednotlivým obyvatelům. Podle shromážděných žádanek radnice objednala a dovezla kompostéry do hasičské zbrojnice v Droždíně.
Zájem byl poměrně velký. Jednak díky tomu domácnosti jednodušeji zpracují odpad ze zahrady, navíc lidé dostanou vítaného pomocníka zdarma. Pro mnohé z nich je to navíc prvotní podnět k třídění odpadu.
„My jsme sice bioodpad třídili, ale za nádobu jsme rádi. Je to úpravnější a praktičtější, než když jsme kompost vyráběli předtím,“ uvedla Pavla Vrbová z Droždína.
Domácí kompostér slouží k postupnému rozkladu organických zbytků. V uzavřené plastové nádobě, která celý proces chrání před zvířaty a vnějšími vlivy, vzrůstá teplota, díky níž se zbytky lépe a rychleji rozkládají.