Dům u Zlatého jelena prodává olomoucká radnice společně s objektem na Dolním náměstí 2. V přízemí druhého zmíněného objektu sídlí prodejna s dekoračními předměty.

„Nikdo neví, co bude, až se změní majitel. Otázkou je, jaké budou podmínky, s nimiž přijde. Pokud je nebudu moct splnit, odejdu pryč," řekla prodavačka Jana, která je v prostorách v podnájmu.

„Možností, co udělat moc není. Chtějí oba domy prodat jako celek, což představuje obrovskou sumu peněz. Situace je složitá i kvůli tomu, že zde nežijí klasičtí nájemníci, kteří by mohli vytvořit nějaké sdružení. Sama tu jsem v podnájmu. Nájemcem je SK Sigma Olomouc," popsala dále obchodnice.

V nemovitosti na Dolním náměstí 2, stejně jako v sousedním domě U Zlatého jelena, sídlí také část pracovišť olomouckého magistrátu, která se přestěhují do polyfunkčního domu na Hynaisově ulici.

V řadovém domě na Dolním náměstí 2 je 11 bytů a 3 nebytové prostory v podobě dvou ateliérů a jednoho sálu, které dle informací od mluvčí olomoucké radnice Jany Doleželové využívá k pracovním účelům odbor školství. Dům U Zlatého jelena slouží jako administrativní budova s kancelářskými prostory celkem pěti odborů magistrátu. Nemovitosti Dolní náměstí 1 a Dolní náměstí 2 včetně pozemků město prodává obálkovou metodou. Nejnižší cena, kterou můžou zájemci za obě budovy nabídnout, je 120 100 000 korun.

Hodolanské divadlo? Za 20 milionů

K mání je nyní také budova bývalého Hodolanského divadla. Patří do správy Moravského divadla Olomouc, které zde uskladňuje kulisy, kostýmy a nábytek.

„Ve schváleném konceptu nového územního plánu je pozemek s budovou zahrnut do plochy smíšené obytné," uvedla Jana Doleželová, mluvčí olomoucké radnice. Minimální nabídka za objekt, který řidiči u frekventované křižovatky nepřehlédnou kvůli množství připevněných reklamních sdělení, je 20 039 000 korun.

Vedení města prodej svého majetku, s nímž razantně začalo v roce 2010, dlouhodobě obhajuje tím, že peníze použije na nutné investiční akce jako je například oprava Dolního náměstí, výstavba tramvajové trati na Nové Sady či rekonstrukci Výstaviště Flora Olomouc.

Komentář Marka Sedláčka

Prodej domů s vysokou hodnotou před časem okomentoval ekonom Marek Sedláček. Zbavovat se majetku je podle něj špatnou strategií. Radní se totiž snaží doplnit příjmy prodejem dlouhodobého majetku.

„To nesvědčí o dobrém hospodaření. Každý se snaží hospodařit minimálně vyrovnaně, bez zbytečných dluhů. A když se nedostává příjmů, v prvé řadě omezuje vlastní výdaje. Prodej majetku je až poslední instancí. Skutečně nevím, proč totéž neplatí i pro město," poznamenal ekonom Marek Sedláček.

V nabídce jsou i pozemky, kde měl stát nový zimní stadion

Kromě tří budov se vedení města rozhodlo prodat také pozemky v městské části Řepčín známé jako lokalita Pražská východ. Parcely chtělo město prodat již několikrát v minulosti. Výběrová řízení však pokaždé zrušilo. „Dlouhou dobu soubor těchto pozemků tvořil rezervu pro možnost umístění multifunkční haly. V současné době se připravuje rekonstrukce a dostavba zimního stadionu v centru města, proto již tuto alternativu nepotřebujeme," uvedl Martin Major, náměstek olomouckého primátora, s tím, že město má již jednoho zájemce. „Nicméně se může přihlásit každý, kdo má o tuto lokalitu zájem. Pozemky jsou určené převážně k bydlení a také částečně ke komerčním účelům," poznamenal náměstek Major. Předpokládaný zisk by měl být vyšší než 50 milionů korun. 

Seznam prodaných a nabízených nemovitostí

Prodej domů od 2010

1. Krajinská lékárna (2010)

Nový majitel: Tourist centrum

Cena: 57 milionů

2. Dům se Staročeskou restaurací (2010)

Nový majitel: Toda Ibex

Cena: 42 milionů

3. Dům s pasáží z Horního náměstí na třídu Svobody (2010)

Nový majitel: Bytové družstvo Pasážka

Cena: 36 milionů

4. Pavelčákova 1 (2010)

Nový majitel: Orrero

Cena: 19 milionů

5. Ditrichštejnský palác (Opletalova 1) (2011)

Nový majitel: IES Moravia Real

Cena: 80 milionů

6. Dolní náměstí 6 (2011 – 2012)

Dům se prodává po bytových a nebytových jednotkách stávajícím nájemníkům, výtěžek by měl činit přes třicet milionů korun.

7. Žerotínovo náměstí 3 (2012)

Nový majitel: Toda Ibex

Cena: 12,2 milionů

8. Švédská 1 (2012)

Nový majitel: Finesa Reality

Cena: 15 515 000 korun

9. Dům U Zlatého jelena a Dolní náměstí 2 (2012?)

Nejnižší nabídka: 120 100 000 korun

10. Hodolanské divadlo (2012?)

Nejnižší cena: 20 039 000 korun

11. Dolní náměstí 47 (2012?)

před zveřejněním

12. Kateřinská 8 (2012?)

před zveřejněním