Pokud se tak stane, radnice by kryt chtěla zpřístupnit veřejnosti. Bunkr ještě donedávna sloužil jako sídlo štábu civilní ochrany,“ uvedl náměstek olomouckého primátora Jiří Martinák (ODS).

„Má dvě patra a je přizpůsobený k tomu, aby v něm v případě vojenského nebo jiného ohrožení mohlo po nějakou dobu přežívat dokonce až sto sedmdesát lidí,“ pokračoval náměstek.

Ministerstvo vnitra, pod které hasičský sbor spadá, přednedávnem městu nabídlo, že mu kryt zadarmo přenechá. Tento krok však musí ještě posvětit vláda. Pokud se tak stane, olomoucká radnice by pod Michalskými schody chtěla vytvořit turistickou atrakci z období studené války.

Přečtěte si také:Kryt ve Výpadu se na chvíli otevřel. Podívejte se

„Když bunkr získáme, budeme se snažit nalézt nadšence, kteří se zabývají vojenskou historií. Chtěli bychom jim toto místo za symbolickou sumu pronajmout, aby jej pak mohli zpřístupnit pro veřejnost, protože je to určitě zajímavá součást naší historie,“ vysvětlil záměry magistrátu Martinák.

Protože je kryt podle jeho vyjádření ve velmi zachovalém stavu, nevyžaduje žádnou zásadní rekonstrukci. ájem o neobvyklé nahlédnutí do období minulého režimu a napjatých vztahů mezi východním a západním blokem Olomoučané mají.

„Pokud se v některém z bunkrů otevře něco jako muzeum, určitě se tam půjdu podívat. Každého zajímají místa, kam se nesmí nebo v minulosti nesmělo,“ řekla jedna z obyvatelek města Lenka Kocourková.

„I když si nedokážu přesně představit, jak takový bunkr vypadá zevnitř, mrzelo by mě, pokud by se z něčeho tak neobvyklého stala jenom další z diskoték,“ pokračovala Koucourková.

Radnice však nepředpokládá, že by kryt v budoucnu mohl získat jiné využití než jeho památné místo připomínající období studené války.

„Vzhledem k tomu, že stojí v památkové rezervaci, komerční využití ve formě restaurace nebo jiného podobného zařízení naráží na bariéru různých zákazů a regulativ. V minulosti na tom už totiž ztroskotal jeden z podobných projektů, který chtěl takhle využívat právě nedaleký protiletecký kryt z období druhé světové války,“ dodal Martinák.