Stránky olomoucké radnice na adrese olomouc.eu i speciální portál pro návštěvníky města na adrese olomouc-tourism.cz ve své současné podobě slouží několik let a pro uživatele již nejsou zrovna atraktivní ani přívětivé.

Radnice na nových webových stránkách pracuje přes dva roky. Podle původních plánů měly být k dispozici již vloni.

Ani přepracovaný web určený turistům, ani modernější stránky pro obyvatele města a podnikatele však stále nejsou v provozu. Proč?

„Museli jsme vypracovat úplně nový systém a aktualizovat všechny informace, což zabralo nejvíce času. Na informační portál města jsme vyhlásili výběrové řízení, ale žádná nabídka nás neoslovila. Proto jsme se rozhodli, že budeme spolupracovat s renomovaným grafickým studiem BastArt, se kterým se nám podařilo vyjednat velmi příznivou cenu,“ vysvětlil náměstek primátora Jan Holpuch.

U turistického webu, jehož grafické řešení zpracovala olomoucká agentura Esmedia, je nyní hotová pracovní verze a překládá se do devíti jazykových mutací. Lidé zde najdou informace o ubytování, kulturních a společenských akcích nebo zajímavosti z historie Olomouce.

Podoba nového turistického portálu města Olomouc - pracovní verze

Autor: Esmedia

/ Klikněte pro zvětšení /

Podoba nového turistického portálu města Olomouc - pracovní verze
Podoba nového turistického portálu města Olomouc - pracovní verze

Ctí vizuální styl města

Informační stránky, kde se lidé dozví o provozu úřadů a dění na magistrátu, mají hotovou strukturu.

„Oba portály budou ctít vizuální styl města, takže pracují s barvami a symboly Olomouce. Chceme, aby zde lidé našli vše, co potřebují. Využijí je turisté, podnikatelé, handicapovaní, obyvatelé nebo různé organizace. Nepřejeme si, aby se stránek lidé děsili, ale aby je lákaly a do města přivedly více turistů,“ popsal Holpuch.

Připravovaná podoba nového informačního portálu olomoucké radnice

Autor: BastArt/Radek Holík

Připravovaná podoba nového informačního portálu olomoucké radnice

Připravovaná podoba nového informačního portálu - sekce pro podnikatele

Autor: BastArt/Radek Holík

Připravovaná podoba nového informačního portálu olomoucké radnice - sekce pro podnikatele

Nové weby bez velkých výdajů

Webové stránky pro návštěvníky města by měly začít sloužit lidem podle náměstka do začátku hlavní turistické sezóny.

„Informační portál radnice bychom chtěli rozjet během léta,“ doplnil Holpuch.

Vývoj obou nových portálů vyjde radnici pouze na několik desítek tisíc. Například za grafickou podobu informačního webu zaplatí zhruba čtyřicet tisíc. Velkou část práce odvedou zaměstnanci magistrátu.

3D modely památek, které budou k vidění na novém turistického portálu města Olomouc

3D modely památek, které budou k vidění na novém turistického portálu města Olomouc


3D modely památek, které budou k vidění na novém turistického portálu města Olomouc

Web krajské metropole: nepřehledný a nepohodlný

Dosavadní internetové stránky olomouckého magistrátu nejsou k uživatelům zrovna přívětivé. Podle Olomoučanů jsou totiž nepřehledné, složité a zastaralé.

„Asi před rokem jsem měla zájem o pronájem městského bytu. Chtěla jsem se na stránkách podívat, co zrovna nabízejí. Portál je spletitý, je tam spousta odkazů a než se v nich zorientujete, tak to zabere dost času,“ popsala padesátnice Ludmila Králová z Olomouce.

Současný web olomoucké radnice

Web Statutárního města Olomouce

Nepřehlednost a komplikovanost stávajících internetových stránek města potvrzuje i odborník Martin Kopečný, který se zabývá tvorbou webových portálů a jejich provozem.

„Pomineme-li zastaralý a neatraktivní design, tak web je sice na data velmi bohatý, ale obrovsky nepřehledný. Informace nejsou řazeny podle zájmu a priorit uživatelů. A výsledek? Chaos. Chybí zde přehledné, jednoduché a graficky poutavé odkazy,“ popsal Kopečný.

Podle něj je také nešťastně řešené menu. Jsou v něm desítky položek, které člověka zmatou a navíc musí postupovat stylem pokus a omyl.

„Úplně první odkaz v menu vede na Ceny města. To je to první co by si člověk na webu radnice měl přečíst? Za velký problém považuji fakt, že turista se na webu radnice informací o městě dopátrá jen při velké porci trpělivosti,“ podotkl odborník.

Současný turistický portál Olomouce

Turistický web Olomouce