K urně přišlo v pátek a v sobotu ve Městě Libavá bezmála padesát procent voličů a v Heroltovicích dvaašedesát.

V Kozlově byla anketa pro nízkou účast neplatná, stejně tak ve Slavkově, kde přišla dokonce jen tři procenta voličů.

„Obyvatelé újezdu Libavá se vyslovili pro vznik dvou samostatných obcí, v jednom případě samostatné obce s místní částí. U dvou sídelních útvarů bude ministerstvo obrany jednat o připojení k některé ze sousedních již existujících obcí,“ informoval mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

O vzniku samostatné obce Města Libavá a Heroltovic byli místní přesvědčeni už před volbou.

„Výsledek nikoho nepřekvapuje. Tak jsme si to přáli. Spojení s Heroltovicemi je logické, spádově dané,“ reagoval Jindřich Machala z Města Libavé.

„Překvapil mě postoj Kozlova a Slavkova,“ reagoval na nízkou účast v dalších dvou obydlených částech vojenského prostoru.

Chyběly nám informace

Podle jedné z obyvatelek Kozlova je za patnáctiprocentní účastí postoj obyvatel ke změně a nedostatek informací o podmínkách, za kterých by měli být samostatní, nebo se přičlenit k Velkému Újezdu či Lipníku nad Bečvou.

„Že je nám jedno, co s námi bude? To v žádném případě! Na setkání před anketou byla účast jako nikdy na žádné veřejné schůzi,“ reagovala jedna z obyvatelek Kozlova. Jméno si nepřála zveřejnit.

„Nikdo se nezeptal, jestli se chceme vyčlenit. Když už bylo rozhodnuto, nevíme, podle čeho bychom se měli rozhodovat. Pro rozhodnutí o samostatnosti potřebujeme vědět, s čím budeme hospodařit a za jakých podmínek. Chybí nám informace a obávám se, že stejně tak i starostům okolních obcí, jak to řekli na společném jednání před dvěma týdny,“ uvedla.

V roce 2015

Výsledky ankety na Libavé a v dalších dvou vojenských újezdech v zemi poslouží jako podklad při přípravě změny stávající legislativy upravující existenci a hranice vojenských újezdů.

Nové znění zákonů předloží resort obrany vládě a parlamentu v polovině roku 2013, k jejich schválení by mělo dojít do poloviny roku 2014 tak, aby v roce 2015 mohl být celý proces ukončen.

„Děkuji všem, kterým není lhostejná jejich budoucnost a zúčastnili se ankety. Vracíme lidem odpovědnost za správu jejich obcí a jejich názor je pro nás velmi důležitý,“ konstatoval ministr obrany Alexandr Vondra.

Výsledky ankety

Město Libavá:

účast 49,86 % obyvatel starších 18 let, 97,78 % pro vznik nové samostatné obce Město Libavá s místní částí Heroltovice

Heroltovice:

účast 61,90 % obyvatel starších 18 let, 96,15 % pro vznik nové samostatné obce Město Libavá s místní částí Heroltovice

Luboměř pod Strážnou:

účast 62,14 % obyvatel starších 18 let, 84,38 % pro vznik nové samostatné obce Luboměř pod Strážnou

Kozlov:

účast 15,26 % obyvatel starších 18 let nebylo dosaženo kvóty 35 % stanovené pro platnost výsledků ankety ministerstvo obrany bude jednat o připojení k některé sousední obci, předpoklad přičlenění k Velkému Újezdu

Slavkov:

účast 3,33 % obyvatel starších 18 let nebylo dosaženo kvóty 35 % stanovené pro platnost výsledků ankety min. obrany bude jednat o připojení k některé sousední obci, předpoklad přičlenění k Lipníku n. B. nebo k Velkému Újezdu

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR