„Jde o návrh plošného zklidnění dopravy v lokalitě vymezené ulicemi Foersterova, tř. Svornosti, Krapkova a Štítného s cílem zvýšit bezpečnost dopravy, při zachování stávajícího počtu parkovacích míst. Přitom všem se klade důraz na preferenci cyklistické dopravy na ulici Na Vozovce, která je významnou spojnicí centra a západní části města,“ uvedl náměstek olomouckého primátora Aleš Jakubec.

Koupaliště v Majetíně
Koupaliště vyhlížejí tropy, v Litovli prodloužili otevírací dobu

Návrh třicítky v lokalitě okolo ulice Na Vozovce v OlomouciZdroj: DENÍK

Návrh třicítky v lokalitě okolo ulice Na Vozovce v Olomouci. Zdroj: DENÍK

Polici se bude mít o co opřít

Komise městské části Olomouc – západ po dopravní změně volala už několik let.

„Souhlasili jsem s tím, aby tam byla třicítka, aby se doprava zklidnila. Někteří řidiči si silnici Na Vozovce pletou se závodní dráhou a to samé na Krapkové. Teď bude záležet na řidičích, jak budou nařízení dodržovat, ale v okamžiku, kdy tam bude nějaká značka, tak se už i policie má o co opřít,“ reagoval předseda městské části Petr Šafránek.

Jubilejní dvacáté lvíče lva berberského odchované v olomoucké zoo.
VIDEO: Lvíče lva berberského se ukázalo světu

Nové jednosměrky

Podle projektu by mělo v celé oblasti dojít k zavedení režimu „Zóny s dopravním omezením, takzvané Zóna 30, jejímž základním prvkem je přednost zprava na křižovatkách.

„Nově bude zjednosměrněna ulice Na Vozovce a to v úseku mezi ulicemi Krapkova a Dvořákova, ve směru od parku, části ulic U Místní dráhy a Karolíny Světlé. Jednosměrná bude i ulice Mozartova,“ popsal změny náměstek a doplnil, že dopravní změna by mohla začít platit v příštím roce a úpravy přijdou na přibližně 8 milionů korun.

Na průtahu Skrbení už to nebude drncat. Správa silnic Olomouckého kraje a obec chystají proměnu komunikace. Povrch z žulových kostek položených před sto lety nahradí asfaltobetonovým krytem.
Kostky drncají, ale vydržely tanky. Na průtah ve Skrbeni teď přijde asfalt

Další místa pro třicítku

Lokalita s jednou z nejlepších adres v Olomouci ale není jediná, kde řidiči musí sundat nohu z plynu. Už teď se třicítkou jezdí například na sídlištích v městských částech Lazce, Povel, na sídlišti Werichova – Družební, platí třeba i v celé oblasti Nemilan s ulicí Kyselovskou ve Slavoníně, ale i na dalších místech.

„V současné době připravujeme zřízení těchto zón v Týnečku, na celou městkou část mimo silnice I/46 a III/44610, v Droždíně v lokalitě ulic Vítězství a Myslivecká. Dále pak jde o oblasti ulic Českobratrská – Myslbekova, Máchova - Břetislavova – Zengrova, U Stavu, Staškova - U Hřiště, Jaselská – Hanácká a Arbesova – Durychova,“ doplnil Aleš Jakubec.

Pěstitelé rajčat na Litovelsku si zoufají. Úrodu jim letos likviduje cizokrajný škůdce - motýl makadlovka,Tuta Absoluta.
Tuta absoluta! Máme po rajčatech, zlobí se pěstitelé a ukazují na obří skleníky