Radnice zatím nemají moc možností na to, jak omezit provozní dobu heren.

Pro Olomouc 57 milionů


Příjmy z výherních hracích automatů nejsou pro městské pokladny zanedbatelné. Například olomoucký magistrát na poplatcích z jejich provozu loni získal sedmapadesát milionů korun.

„Letos bude mít rozhodující vliv na výši příjmů z hracích automatů přijetí nebo nepřijetí takzvaného herního zákona. Pokud vstoupí v platnost a odebere obcím oprávnění k povolování hracích automatů, sníží se příjmy města Olomouce o přibližně čtrnáct milionů,“ odhadl mluvčí olomouckého magistrátu Ivan Rašťák.

Přestože radnice na hernách vydělávají, většinou se snaží vznik těch nových omezovat. „Žádné další podniky s výherními hracími přístroji jsme loni nepovolili. K prvnímu lednu letošního roku navíc v Olomouci ubylo ve srovnání s rokem loňským šestnáct heren. Provozovna v Uhelné ulici už je také uzavřená,“ dodal Rašťák.

Omezit automaty není jednoduché


Šternberk řeší problémy s výherními automaty už delší dobu, loni proto město vstoupilo do Sdružení měst proti hazardu. „Není jednoduché automaty omezit. Pokud je zakážeme, tak provozovatelé ihned přejdou na terminály. Tam však nemáme žádné nástroje regulace a ani z nich město nemá žádný příjem,“ uvedla mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

Vloni se město zabývalo výherními hracími automaty opakovaně a zpracovalo různé možnosti řešení. „Zatím je ve městě regulované nemáme, ale pracujeme na tom, protože jich neustále přibývá,“ uvedla mluvčí šternberské radnice.

„Samozřejmě je nepovolujeme v blízkosti škol a podobných zařízení. Rovněž chodí do heren policejní kontroly a dohlížejí na to, aby tam nehráli ti, kteří u výherního automatu nemají co dělat,“ sdělila Černocká.

Návštěvníci ruší noční klid


Obyvatele některých částí Litovle trápí rušení nočního klidu návštěvníky nonstop heren a barů. Ve městě nyní funguje přibližně padesát hracích automatů. „Lidé, kteří bydlí v sousedství heren, si stěžují na to, že se v noci nevyspí a že je ruší návštěvníci i samotný provoz těchto podniků,“ sdělil tajemník Radovan Vašíček.

Pokud se jedná o restaurační zařízení s vlastní hernou a nonstop provozem, nemá město možnost, jak provozní dobu zkrátit či omezit. „Nemůžeme to udělat žádnou obecně závaznou vyhláškou. Podle Ústavního soudu k tomu obce nejsou oprávněny,“ sdělil Vašíček.

Jedinou možností, kterou obce mají, je udělit výtržníkům pokutu za rušení nočního klidu. „Jenže to by pak policisté a strážníci museli preventivně hlídkovat u každého baru ve městě,“ poznamenal Vašíček.

OBCE A HAZARD. VÍTANÝ PŘÍSPĚVEK DO ROZPOČTU?

* S diagnózou patologického hráčství bylo v roce 2005 hospitalizováno 576 pacientů. Denní léčba jednoho gamblera přijde na 1200 korun, což při obvyklé terapii dlouhé tři až šest měsíců znamená 108 až 216 tisíc korun. Jeden výherní přístroj je v Česku na necelých 200 obyvatel, v Německu je jeden na 500 obyvatel a ve Francii jeden na 18 tisíc lidí.

* Průměrný Čech starší 18 let prosázel měsíčně 970 korun; tato statistika je ale zkreslena. Nepočítá totiž skutečně vsazené vlastní peníze do hazardu, ale veškeré, které hazardem protečou. A hráči - zejména u hracích automatů - původní vsazené peníze do hry několikrát otočí. Reálně tak může jít o třetinu této sumy.

* Část zisku z loterií má jít na veřejně prospěšné účely, ale ze vsazených takřka sto miliard korun tak skončily pouze dvě miliardy. Dvě třetiny z těchto dvou miliard jdou prostřednictvím Sazky na sport Především kasina si sama často vybírají, kam tyto odvody dají. Zda skutečně slouží veřejně prospěšným účelům, není jednoznačně prokazatelné.

Porovnání českého se světovým hazardem


Česko - V zemi je 180 kasin, 56 218 klasických výherních hracích automatů a 3258 loterijních videoterminálů.

Francie - Provozování hazardních her zakázáno, výjimku tvoří pouze kasina: jen zde mohou být i výherní automaty. Do kasin, kterých je ve Francii třicet, je navíc přísně zakázán přístup místním občanům, ti mohou hrát jen v jiném městě.

Rusko - Od loňska je hazard zakázán, výjimku tvoří čtyři zóny v nerozvinutých oblastech země daleko od Moskvy.

USA - Hazard je povolen pouze v Las Vegas, Atlantic City a některých indiánských rezervacích. Nyní se prakticky zakázalo i internetové sázení.

Rakousko - Nad kasiny je velmi přísný státní dohled, v zemi je jich pouze dvanáct.

PRAMEN: MFCR, SENÁT CR

Kauza loterijní videoterminály

Největší spor se dnes vede o tzv. loterijní videoterminály. Obce si stěžují, že zatímco klasické výherní automaty mohou regulovat a mají z nich i příjem, videoterminály spadají pod ministerstvo financí. Odborníci navíc varují, že tyto nové výherní stroje způsobují mnohem větší závislost. Více než jedno procento šestnáctiletých kluků provozuje hazardní hry na nových terminálech každý den. Jejich počet narůstá kvůli vyšším výhrám, než slibují klasické automaty. Podle odborníků jsou zákony týkající se hazardu v Česku mimořádně benevolentní a rozšířenost hazardních her extrémní.

Kde se točí největší peníze (rok 2006, v miliardách Kč)


Loterie - 7,6 (sportka, losy…)
Kurzové sázky - 12,3 (sazka, tipsport…)
Kasina - 10,5
Výherní automaty - 52,8
Technické hry - 14,8 (především loterijní videoterminály)

Kolik se v Česku prosází (v miliardách Kč)

2001 - 64,3
2002 - 69,9
2003 - 78,0
2004 - 84,6
2005 - 90,7
2006 - 98,1