Slunce tak bude rozpalovat ulice měst a obcí po celý den. Úlevu alespoň na chvíli přinesou kropicí vozy, které v Olomouci vyjíždějí už před šestou hodinou ranní.

V těchto tropických vedrech denně vylijí na horké silnice 80 až 100 tisíc litrů vody.

Ještě ve čtvrtek bude kolem třicítky, v pátek by už podle předpovědi měla odpolední maxima dosahovat 23 až 27 stupňů.

Meteorologové vydali varování před vysokými teplotami, které pro Olomoucký kraj platí od úterního poledne do středeční 21. hodiny, kdy odpolední teploty vystoupí na 31 až 34 stupňů Celsia. Na červen ne úplně běžné vedro.

„Horké vlny většinou přicházejí v červenci a srpnu, ale v historii jsou příklady, kdy i v červnu byly takové teploty,“ reagoval Roman Volný, vedoucí Regionálního předpovědního pracoviště ČHMÚ Ostrava.

Vedra lze přičíst velmi teplému jižnímu proudění.

„V Olomouckém a Moravskoslezském kraji půjde o dva dny, do středy, kdy se sem bude dostávat přes jihozápadní Evropu tropická vlna s původem v severní Africe,“ doplnil Volný.

Kropící vody svlažují město

Nejhůře je vedro snesitelné v rozpálených ulicích měst. Zejména v místech, kde chybí potřebná zeleň. Zde mohou přinést úlevu kropicí vozy. Olomoucí projíždí "flotila" kropicích vozů od časného rána.

„Máme dva kropicí vozy a jezdí od páté, šesté hodiny do šestnácté až sedmnácté hodiny,“ popisoval Antonín Zívala z Technických služeb města Olomouce.

„Přece jen trochu zvlhčíme vzduch, ulici ochladíme a snížíme zde prašnost,“ popisoval efekt.

Za jeden tropický den vykropí technické služby 80 až 100 tisíc litrů vody.

„Vodu nebereme z vodovodního řadu, ale z vlastní studny ve Chválkovicích. Kvalita je dobrá a je pod pravidelnou kontrolou,“ vysvětloval Zívala.

Nad tropickou třicítku by se mohly dostat nejvyšší teploty ještě ve čtvrtek, na kdy meteorologové avizují odpolední maxima 27 až 31 stupňů Celsia. Na severu Olomouckého kraje by být kolem 25 stupňů.

„V pátek budou nejvyšší denní teploty 23 až 27 stupňů. Zpočátku bude oblačno až polojasno, ojediněle možnost přeháněk, během dne potom postupně ubývání oblačnosti,“ uvedl Roman Volný.

Olomoucký rekord: 37,2 stupně Celsia

I když je vedro k padnutí a odpolední teploty přesahují třicítku, Olomoučané už zažili ještě větší horko.

Rekord pro 26. červen by však měl být ve středu pokořen a atakován bude také dosavadní rekord pro celý měsíc červen, což je 35,3 stupně Celsia.

Do historického teplotního rekordu je to však pořád málo. Nejtepleji bylo v Olomouci v srpnu 2013, kdy meteorologové naměřili 37,2 stupně Celsia.

Rovných 37 pak bylo v červenci a srpnu v letech 1929 a 1921.

„Olomoucký rekord 37,2 stupně nepadne, i když ve středu bude hodně teplo. Přiblížit bychom se však mohli rekordu pro červen. Nejvyšší doposud naměřená teplota pro 26. června zřejmě bude překonána,“ zamýšlel se Pavel Lipina, vedoucí Oddělení meteorologie a klimatologie ČHMÚ Ostrava.

V Olomouci byla 26. června naměřena dosavadní nejvyšší teplota v roce 1965, a to 32,4 stupně Celsia. Je to platné maximum pro tento den za 92 let měření teploty v tomto městě.

„V roce 1947 bylo naměřeno 32,1 a teplota 31,7 v roce 1935. Rovných 31 bylo naměřeno v roce 2006,“ vyjmenovával nejvyšší teploty pro datum 26. června Pavel Lipina, vedoucí Oddělení meteorologie a klimatologie ČHMÚ Ostrava.

Pro celý měsíc červen platí v Olomouci rekord 35,3 stupně Celsia naměřený v 30. června 1947.

„Následuje 35,1 z 10. června 2014 a 34,9 z 22. června 2000,“ sdělil klimatolog.

Olomoucký maximální teplotní rekord činí 37,2 stupně Celsia a naměřen byl 3. a 8. srpna 2013. Rovných 37 stupně pak naměřili meteorologové 12. srpna 1921 a 29. července 1929.

Velká zátěž pro organismus

ČHMÚ upozorňuje, že současné vysoké teploty znamenají vysokou zátěž pro lidský organizmus. Hrozí jeho přehřátí a dehydratace. Je proto nutné dodržovat pitný režim.

„Zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami. Omezit tělesnou zátěž v poledních a odpoledních hodinách. Nenechávat děti nebo i zvířata na přímém slunci, zvláště v zaparkovaných automobilech,“ varoval ČHMÚ.

Zároveň je vysoký UV Index. Hodnoty jsou srovnatelné s těmi, které panují na Jadranu během letních prázdnin.

Proto odborníci nedoporučují lidem, aby se pohybovali na přímém slunci v době mezi 11. a 15. hodinou. Hodnoty 7 a 8 s sebou nesou zdravotní rizika. Pokožka na sluneční záření reaguje už po 20 minutách.

„Oblačnosti bude málo. UV Index bude vysoký a je potřeba se chránit,“ připomněl meteorolog Roman Volný.