Punčový advent a svěcení zvonu

I letos ozářil olomoucké náměstí vánoční strom, jenže menší než dříve. Možná proto mu dvanáctiletá Nikola Ďulíková vybrala jméno Jiskřička. Pokud bude tradice pokračovat, můžeme se za pár let dočkat i Pionýra, Svazáka nebo Komunisty. ČTĚTE ZDE.

Také tento rok se náměstí zabednilo dřevěnými stánky s punčem a proměnilo se tak v největší hospodu ve městě. Denně tam adventně naladění Olomoučané propili půl milionu korun ZDE– jen se neměli kde vyčůrat ZDE.

Netradiční bylo na letošních Vánocích na náměstí štědrovečerní vysvěcení zvonu svaté Zdislavy. Ta hraje tónem fis 1 a stala se „sestrou“ o pár měsíců staršího Jana Sarkandera. Oba „sourozenci“ dnes po půlnoci přivítají Nový rok z báně svatomichalského chrámu, kde zvony šedesát let chyběly.
Vánoce se však stanou smutně nezapomenutelnými i kvůli tragédii, která se stala cestou na půlnoční mši na Svatý Kopeček. V samotišské aleji havarovala dvě auta plná mladých lidí z Bystročic. Tři zemřeli na místě, patnáctiletá dívka o 14 hodin později v nemocnici ZDE.

Fantoma pošt chytli v Pasece

Husarský kousek se podařil v prosinci policistům. Na malé poště v Pasece si počkali na lupiče, který už předtím „udělal“ pošty ve Velkém Týnci, Bělkovicích-Lašťanech, Pěnčicích a Domašově. Slovák s pistolí v ruce asi neznal dobře hru na četníky a zloděje, a když jej načapali, vzdal se. Na Olomoucku si nakradl několik desítek tisíc a dostane za ně přibližně deset let. To celoevropsky hledaný František Procházka, co ukradl půl miliardy, znal záludnosti chlapecké hry mnohem lépe – prý nic neudělal.

A jeseničtí policisté zase potěšili rychlé jezdce dvoutýdenními prázdninami. Při havárii služební octavie zrušili jediný radar na měření rychlosti, který tam měli. Na nový čekali dva týdny.

Nečekané volno a nová děkanka

Také žáci a studenti měli v prosinci neočekávané volno, i když k jejich nelibosti jen jednodenní. Kantoři stávkovali. Samozřejmě kvůli penězům. Ke cti jim slouží to, že je nechtěli jen na výplaty, ale i pro chudé školy ZDE.

Univerzita Palackého zase zažila volby děkana právnické fakulty, protože ty první rektor neuznal. Zatímco v červnu vyhrál Ivo Beneda poměrem 8:7, kdy jako člen akademického senátu dal hlas sám sobě, Milana Hrušáková dostala všech patnáct hlasů. Tedy i od Benedy. Otázkou je, zda je to ryzí gentlemanství, nebo uznání porážky ZDE.

O porážce mohou mluvit i v Přerově. Přes všechny protesty sloučilo hejtmanství Gymnázium Jana Blahoslava se Střední pedagogickou školou. Možná teď budou pro sloučený gympl s „peďákem“ hledat vhodné jméno.

Sedmdesát jmen pro jeden ostrov

Když si jeden z editorů Olomouckého deníku uvědomil, že ve městě vznikl vybudováním obtokového kanálu nový ostrov, inicioval soutěž na jeho pojmenování ZDE. Do redakce přišlo na sedmdesát návrhů. Mezi vážně míněnými návrhy se ale objevily i více či méně milé rozpustilosti, ať již v podobě fotbalového trenéra Karla Brücknera nebo ruského prezidenta Putina, či název Hanácké alkatraz nebo Tvargl. O skutečném jméně má rozhodnout vedení města. Tak držte palce, ať vyberou správně, jinak by mu lidé museli říkat jinak.

Jednodušší to měla výtvarnice Jana Bébarová. Pro dům U Zeleného stromu na olomouckém Dolním náměstí žádné jméno vymýšlet nemusela, zato vymyslela krásné keramické domovní znamení. Visí tam od půlky prosince.

Tma tmoucí: vidí jen strážníci

Jako černý den začalo v Olomouci, Blatci nebo Věrovanech jedno prosincové ráno. Nešel proud, a tak nefungovaly rychlovarné konvice, nesvítilo světlo a nefungovaly ani semafory. Výpadek nějakého transformátoru v Holici naštval pětasedmdesát tisíc lidí. Ve zmatku se mohli orientovat jen městští strážníci. Ti prostřednictvím nové kamery vidí i za tmy, ale jen na Žižkově náměstí. Asi hlídají své republikové kolegy z okresního policejního ředitelství.

Mnohem méně lidí, ale zato na vyšší stupeň, naštvaly České dráhy. Vlaky mezi Prahou a Moravou měly tříhodinové zpoždění. Prý za to mohly ranní zmatky v pražské výpravně, asi byla dlouho tma. Dráhy se tak moc nepoučily z pokuty, co jim vyměřil Olomoucký kraj. Vlastně poučily, celý prosinec jednaly o tom, jak se pokutě 5,5 milionu vyhnout. Jen aby nepřijeli jejich manažeři na jednání později.

Tři mladíci odpružili lavinu

O štěstí v neštěstí mohou mluvit tři mladíci z Olomouce, které zavalila jesenická lavina. Šli za husté mlhy z Ovčárny do Karlova a plazivý sníh je zavál úplně jinam. Dva lyžaře a jednoho snowboarďáka ve věku 15-18 let dali dohromady lékaři.

Sportovní výkony se dostaly v prosinci i do slavnostního sálu olomoucké radnice. V okrese byl nejlepší Čech Tomáš Slovák – kanoista. Spolu s ním si pro pohár od primátora přišly i čokoládové dámy – házenkářky olomoucké Zory.

Kastelán na hrad! Soudci do tiskáren

Šternberský kastelán Zdeněk Boček podruhé vyhrál soudní při a to na celé čáře. Ani jeho druhá výpověď z práce není platná a on by se mohl potřetí vrátit na hrad. Jenže Národní památkový ústav se odvolal. Tak bude muset počkat.

Čeká i Mária Dvořáková. Tu zase vyhodili ze statistického úřadu. Nechtěla publikovat chybná statistická data. Teď žaluje statistiku za šikanu. Soudil se i kraj. Chtěl si u soudu vymoci vložení svých tří nemocnic do firmy, kterou pronajal Chrenkovi. Soud to zamítl. Takže ocelářský magnát má platit dvacet let za něco, co tam ve skutečnosti není. Hejtmanství se chce ale dovolat spravedlnosti u Nejvyššího soudu.

Samotná krajská spravedlnost se v prosinci přestěhovala. Teď sídlí v bývalých tiskárnách. Budova je opravená a září novotou. Jen aby nebyla slepá a upatlaná od té tiskařské černě.

Dobrá zpráva na závěr

V prosinci se ukázalo, že nezaměstnanost rekordně poklesla. V kraji spadla na 6,2 procenta, v Olomouci na 4,9. To jsou čísla! Tak ať nám aspoň rok vydrží.