Velké téma skončilo


V říjnu také našla rozuzlení několikaletá kauza aquapark. Sice si lidovecký zastupitel Pavel Kvapil všiml, že z olomoucké městské pokladny vytáhne přes miliardu korun, ale nikdo se proti aquaparku nepostavil, tak nám jej sdružení Atzwanger, Gemo a Skanska příští rok nadělí. Kvapil dostal za své počty vypeskováno, ale koalice kvůli němu nepadla.

Zato padla radniční koalice ve Šternberku. Místo sdružení SOS v ní do dvou dnů usedli nezávislí v čele s bývalým starostou Pavlem Stonawským. SOS hodili přes palubu občanští a sociální demokraté i lidovci. To v Bohuňovicích jsou jiní kabrňáci.

Aquapark už dávno mají, tak začali stavět elektrárnu na kukuřici. Obilnina se ve speciálním zařízení rozpadne na metan, který bude pohánět motory vyrábějící proud. Pět set kilowattů za hodinu.

Šedesátiny i stočtyřicátiny


Jak slaví slavní šedesátiny? Výstavou. Ke kulatému jubileu ji uspořádala fotografka Milena Valušková i malíř Libor Vojkůvka. Ten navíc jako dárek dostal cenu města Šternberka. Oslavenkyní byla v říjnu i nejstarší obyvatelka Olomouce 104letá Marie Pozdíčková.

Na další léta si přiťukla svou oblíbenou becherovkou. Slavila ale i jedna slavná škola. Stočtyřicátiny Slovanského gymnázia přitáhly do Olomouce rodáky dokonce až z Izraele nebo USA. Jako dárek k výročí dostala od Roberta Štencla nové logo.

Zpátky do (starých) lavic


Jiné školy se ve stejné době ale potýkaly s problémy. Nemohly plnit vyhlášku ministerstva, která jim nařizovala zavést do tříd nový zdravotní nábytek. A tak židle a stoly zůstaly jako dřív.

Jiným oříškem se stal poplatek za internet, co měly školy dosud zdarma. Operátor O2 je upozornil, že od listopadu musejí platit několik tisíc měsíčně. Dosud ho za školy platilo ministerstvo.

A v Šumperku v ZŠ Sluneční se děti zastaly učitele, co zmlátil jejich spolužáka. Asi dobře věděly, co jsou oba zač. Nedemokratického nervového uvolnění kantora se děcka zastaly peticí. To musela být lekce. O tom si tam budou v občanské nauce ještě dlouho povídat.

Boty, botky, botičky


Proč vznikla městská policie v Uničově? Aby mohla rozdávat botičky. Této pololegální prostředek bránící svobodnému pohybu dorazil do Uničova zrovna v době, kdy se celostátně uvažuje o jeho zrušení. Strážníci si jej ale určitě stihnou osvojit.

Botu udělal v říjnu i mladík, co se chtěl vetřít do republikové policie v Prostějově. Vykázal se padělaným maturitním vysvědčením, což pro něj může znamenat dvouletý pobyt s bachaři. Aby bot nebylo málo, vyrobili jednu na městské policii ve Šternberku. Měla podobu inzerátu, v němž stálo, že přijmou strážníka. Protože to ale zavánělo diskriminací, druhý den už byli ochotni přijmout i strážnici.

Dvě tragické nehody a první mráz


Devatenáctiletý řidič vjel s autem pod přijíždějící vlak v Horce nad Moravou a druhý den na následky zranění zemřel. Spolujezdkyni zachránili život cestující z vlaku, kteří přivolali pomoc.

Tragicky skončila i nehoda na Šumpersku mezi Bludovem a Kláštercem na místě zvaném Loučení. Škodovku se třemi lidmi tady smetl rychle jedoucí renault. Čelní střet nepřežil padesátiletý muž a dvě ženy ve věku 55 a 77 let.

První pokles teplot si v Olomouci vyžádal v říjnu i první oběť. Na třídě Kosmonautů zemřel na následky podchlazení bezdomovec.

Drahý kapr i máslo


Opět se přemnožili kormoráni na tovačovských jezerech a opět si na ně rybáři stěžovali. Vypadá to ale, že ztráty, které jim chránění ptáci uštědřili, zaplatíme my všichni u štědrovečerního stolu. Kapři budou dražší i několik korun na kile.

Už v říjnu podražilo máslo. Cenovky s číslicemi 44 vrážely lidem slzy do očí. Producenti mléka přitom od října dostávají jen o korunu více na litru. Zbytek si přirazili obchodníci.

Olomouc bez peněz i bez auta


Olomoucká městská pokladna zela v říjnu prázdnotou. Město dokonce dlužilo za elektřinu. Za této situace si po lobbování v Praze nedal pozor na dálnici primátor Martin Novotný a na 190. kilometru zrušil svou primátorskou audinu.

Optimismus narostl až s návštěvou premiéra Topolánka, který slíbil čtvrt miliardy. Peníze mají posloužit jako polštář k hladkému přistání do tvrdé reality. Město bude z vybraných daní dostávat ročně asi o 150 milionů méně. A prodej vraku pokryje akontaci na leasing superba.

Ještě nešťastněji to vypadalo v Domašově nad Bystřicí. Obec navštívil exekutor, aby tady vytřískal dlužných 56 milionů korun. Díval se po škole, ale patřit mu může i hřbitov. Je totiž na obecním pozemku.

Vocásek i Bochoř zůstanou


Vrah Zdeněk Vocásek neuspěl s odvoláním a dál zůstává na Mírově – po zbytek života. Za tři vraždy byl odsouzen k trestu smrti. Rozsudek měl být vykonán 29. prosince 1989. Sametová mu jej zmírnila na doživotí. A u toho zůstalo i po odvolání.

Zůstane i letiště v Přerově. Vláda v říjnu rozhodla, že nezruší vrtulníkovou základnu a v Bochoři díky tomu budou moci časem přistávat i cestovní boeingy.

Malá kuchařka a velký misál


Nejmenší kuchařka byla k vidění v olomoucké Vědecké knihovně. Kolik za stoletou vídeňskou raritu zaplatila, ale odmítla ředitelka knihovny zveřejnit. Kniha velikosti 2 krát 2 centimetry obsahuje stovku receptů psaných v němčině.

Duchovní receptury naopak obsahoval vzácný Misál pražský z roku 1365. Ten vystavilo Arcidiecézní muzeum. Číst v něm se ale dalo jen na dotykovém monitoru a navíc ne všechny strany.

Ještě jednu kuriózní výstavu mají za sebou Olomoučané. Vlastivědné muzeum zaplnili plazi, které mohli i hladit. K vidění a pohlazení tady bylo osm desítek živočišných druhů.

Maják na Hané


Zvuk moře z amplionů doprovázel křest Cimrmanova nábřeží v Lipníku nad Bečvou. Absurdní humor umocňovala situace, že jde o malou stinnou uličku. Na místě byl i Ladislav Smoljak.

O kus dál v Přerově zase začali u břehů Bečvy budovat maják na místě, kde stávala plovárna. Lidem ale vadilo, že je příliš drahý. Jako kdyby už nepotřebovali navigaci.

Betlém pro královnu


Stromem roku se v říjnu stala lípa z Beňova na Přerovsku. Dvacet metrů vysoká lípa má 150 let a jmenuje se podle rodáka Antonína Cyrila Stojana, který byl olomouckým arcibiskupem. Měla v životě štěstí, že si ji nevyhlédl žádný řezbář.

Třeba Jan Vicker z Hranic. Ten je natolik zručný, že za dvě stě hodin vyrobil betlém pro anglickou královnu. Jeho figurky ozdobí letos v kapli Alžběty II. anglické královské Vánoce.

Dobrá zpráva na závěr


Obchvat bude, obtokový kanál taky. Zatímco západní tangenta se otevřela ve čtvrtek, most přes obtokový kanál v centru Olomouce se otevře v pondělí.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika