Například za celodenní pobyt v příjemném areálu v Majetíně, na půl cesty mezi Olomoucí a Přerovem, kde si lze zaplavat i nechat děti "vyblbnout" v brouzdališti, na klouzačce či pod vodním hřibem, zaplatí dospělý 40 korun, děti do 15 let polovinu.

Podobné je to třeba i na oblíbeném městském koupališti v Uničově, kde najdete i tobogán.

Pro srovnání za vstup do letního areálu olomouckém plaveckého stadionu zaplatí dospělý 75 korun, celý den ve venkovní části nového Aquaparku Olomouc přijde dospělého na 150 korun, dítě na stovku.

V Majetíně celý areál před šesti lety zrekonstruovali a každý rok jej vylepšují. Lidé jsou zde spokojeni s úpravami, s kvalitou vody i sociálního zařízení. Za koupáním tam dojíždí i "rekreanti" z krajského města.

„Chodíme sem skoro každý den, dojíždíme z vedlejší vesnice. Vykoupat se jedeme, i když není zrovna azurově modro, abychom si z léta alespoň něco užili. Jsem moc ráda, že to tady spravili, navíc i cena je přijatelná. Další plus jsou čisté toalety a šatny,“ řekla Martina Soldánová z Krčmaně.

Areál pochválil i Ladislav Pospíšil, který do Majetína dojíždí až z Olomouce.

„Jezdím sem už čtyři roky a nemůžu si tady na nic stěžovat. Například olomoucký akvapark mě vůbec neláká a absolutně se nedá srovnat cena tady a tam. Přece jenom je rozdíl zaplatit za celý den čtyřicet korun nebo tři sta padesát,“ poznamenal Pospíšil.

Solární ohřev bazénů

Koupaliště v Majetíně provozuje obec, která musí na chod přispívat, protože není výdělečné. Rekonstrukce proběhla před šesti lety a v pěkných dnech je hojně navštěvované nejenom obyvateli obce, ale i dojíždějícími, protože v okolí další takové zařízení není.

„Lidí tuto sezonu zatím nebylo moc, což je způsobené hlavně počasím, které bohužel nepřeje. Každý rok se tu snažíme něco vylepšit, loni jsme například vytvořili dětský koutek a vybudovali jsme zde solární ohřev vody v bazénu, který funguje i jako vytápění budov v zimě. Do budoucna připravujeme volejbalové hřiště na pozemku u areálu koupaliště,“ uvedla starostka Majetína Miroslava Zavadilová.

Přehled koupališť na Olomoucku (mimo Olomouc)

•Koupaliště Majetín

Vstupné: 40 Kč/ dospělí/den, 20 Kč/ děti do 15 let/ den, 10 Kč/ děti od 6 – 10 let/ den, od 17. hodiny poloviční vstupné
Otevírací doba: 10 – 20 hodin

Bazén 25 metrů, rekreační bazén, brouzdaliště
Atrakce: skluzavka, chrlič, dětský hříbek, koutek pro děti
Sportoviště: ping-pong, stolní fotbal, hřiště na volejbal se připravuje
Občerstvení: ano

•Koupaliště Šternberk

Vstupné: 45 Kč/ dospělí/ den, 25 Kč/ děti od 3 – 15 let/ den + permanentky
Otevírací doba: 9 – 19 hodin

Bazén, brouzdaliště
Atrakce: tobogán, skluzavka
Sportoviště: hřiště s umělým povrchem – volejbal, basketbal, malá kopaná, tenis
Občerstvení: ano

•Koupaliště Uničov

Vstupné: 40 Kč/ dospělí/ den, 20 Kč/ děti do 10 let/ den
Otevírací doba: 9 – 19 hodin

Bazén, brouzdaliště
Atrakce: tobogán
Sportoviště: beachvolejbal, ping-pong, ruské kuželky
Občerstvení: ano

•Koupaliště Litovel

Vstupné: 15 Kč/ dospělí/ den, 7 Kč/ děti do 15 let, důchodci/ den
Otevírací doba: 9 – 19 hodin

Bazén, brouzdaliště
Atrakce: ne
Sportoviště: volejbal, basketbal, ping-pong
Občerstvení: ano

•Koupaliště Náměšť na Hané

Vstupné: 40 Kč/ dospělí/ den, 20 Kč/ děti do 15 let/ den
Otevírací doba: 9 – 19 hodin

Bazén
Atrakce: ne
Sportoviště: ne
Občerstvení: ano

•Koupaliště Bělkovice – Lašťany

Vstupné: 45 Kč/ dospělí/ den, 30 Kč/ děti do 15 let/ den, od 17. hodiny 25 Kč dospělí, 20 Kč děti
Otevírací doba: 10 – 19 hodin

Bazén, brouzdaliště
Atrakce: ne
Sportoviště: víceúčelové hřiště – volejbal, basketbal, tenis
Občerstvení: ano

Kvůli počasí jsou ve ztrátě, plavců je polovina

S návštěvností jsou na tom podobně všechny menší koupaliště v okrese Olomouc podobně. Nevlídné a proměnlivé počasí na začátku sezony jim výrazně zkrátilo tržby. Například v Bělkovicích – Lašťanech, mezi Olomoucí a Šternberkem, se počet plavců snížil na míň než polovinu.

„Daří se nám špatně, ale to je tak vždy, když není hezky. Nic s tím nenaděláme, musíme jen doufat, že se počasí zlepší a lidé začnou chodit. Normálně máme v tomto období už napočítáno přes tři a půl tisíce návštěvníků, letos je jich však jen asi tisícovka,“ komentoval bilanci starosta Bělkovic David Berka.

V Uničově dokonce kvůli počasí odložili uzavření krytého bazénu až do 19. července. Vnitřní areál se pravidelně zavírá na začátku prázdnin, aby mohla proběhnout technologická odstávka.

„Jelikož nebylo počasí na koupání venku, rozhodli jsme se vyjít vstříc dětem, které mají prázdniny, a prodloužili jsme otevření krytého bazénu. Na koupaliště totiž chodilo tak kolem deseti lidí. Červen a začátek července byl katastrofální,“ uvedl Ladislav Fischer, správce městského krytého bazénu a koupaliště.

Podle revize Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje, je zatím kvalita vody i ostatní hygienické parametry bez problémů.

„Na umělých sezónních koupalištích a přírodních koupalištích provádíme kontroly dvakrát během sezony. Letos už první z nich proběhly a kvalita vody vyhovuje,“ informovala Eva Čehovská, vedoucí oddělení obecné a komunální hygieny Krajské hygienické stanice.