Například v Bělkovicích-Lašťanech na Olomoucku se vodním radovánkám oddávalo i přes tisíc lidí denně.

„Takový červenec tady ještě nebyl, tedy od té doby, co jsme areál opravili. Za první měsíc prázdnin jsme už na osmdesáti procentech celkových loňských tržeb. Zatím to tedy vychází dobře. Teď bude záležet na tom, jestli se podobně vydaří i srpen. Snad bude hezky a lidé budou chodit,“ podotkl starosta Bělkovic-Lašťan David Berka s tím, že v nejlepších dnech zaplatilo vstup i přes třináct set návštěvníků.

„Dva víkendy se opravdu v areálu vystřídalo velké množství lidí. Některé roky jsme se nedostali ani přes tisícovku. Přes týden, když bylo hezky, tak se koupalo v bazéně kolem pěti set plavců,“ popsal Berka.

Pokud bude teplo i v druhém letním měsíci, tak by podle starosty obec vydělané peníze opět investovala do úprav koupaliště.

„Letos jsme pro děti do areálu namontovali nová houpadla a upravili jsme vstup tak, aby byl bezbariérový. Také jsme část nově vydláždili. Jestli nějaké peníze zbudou, tak budeme hned po sezoně s úpravami pokračovat. Chceme, aby se tu lidé cítili dobře a vraceli se k nám,“ vysvětlil starosta.

Hektarový bazén za dvacku

Rekordní počty návštěvníků hlásí také na atypickém koupališti Vlčí důl v Bludově na Šumpersku. Za lidovou cenu dvaceti korun pro dospělého se zde návštěvníci mohou vykoupat v bezmála hektarovém bazéně.

„V červenci pro nás bylo tak třináct silných dní, kdy se do areálu denně dostalo přes osm set platících. Jelikož máme velmi nízké ceny, tak jsme zase tolik nevydělali, ale samozřejmě jsme rádi, že k nám lidé chodí. Areál upravujeme především pro ně. Abychom něco přes prázdniny utržili a mohli dál investovat, tak bychom potřebovali tak dalších třicet krásných dní,“ uvedla provozovatelka koupaliště Vlčí důl Milana Jirglová.

Majetín: přes devět set lidí denně

Podobná čísla vykazují také v Majetíně, kde v červenci ve vodě řádilo i přes devět set lidí. Podle správce koupaliště Lukáše Gregůrka tak naplnili kapacitu areálu do posledního místa.

„Penízky jsme nějaké získali, ale když teď není hezky, tak z nich dotujeme provoz, který musí být i ve špatném počasí. Náklady jsou tedy pořád. Přejeme si proto, aby se v srpnu vydařily alespoň dva týdny. Pak by se dalo o dalších úpravách uvažovat,“ uvedl Gregůrek.

Ne všude jásají

Naopak ve Vrahovicích, místní části Prostějova, je správce bazénu Miloš Lehar spíše pesimistický. Podle něj už srpnem sezona koupání pomalu končí.

„Pokud nevyjde pořádně červen a červenec, tak srpen nic nezachrání. Letos byl červen nulový, v červenci se vydařilo jen sedm dní, takže spokojení moc nejsme. Pracuji tady dvacet let, takže můžu sezony srovnávat a ta letošní je horší než loni. Žádné peníze tak nezbudou. Vše dáme za provoz,“ poznamenal Lehar.

Podobně na tom budou také v Lipníku nad Bečvou, kde je i přes vysokou návštěvnost venkovní koupaliště stále ztrátové a doplácet na něj musí městská kasa.

„Letošní sezona bude zhruba stejná jako loňská, takže nakonec ztrátová. Tím pádem se také nebude nejspíše nic opravovat,“ řekla Jana Slavotínková, vedoucí provozu Technických služeb města Lipníku nad Bečvou.