VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rumuni moc neplánují, říká medik

OLOMOUC - V Rumunsku byl už před třemi lety, a že se mu tam líbilo, jel tam letos znovu. „Viděl jsem nějaké věci, ale zdaleka ne všechno,“ vysvětluje Vojtěch Mrňka, student všeobecného lékařství na Univerzitě Palackého, proč se tam vrátil.

4.11.2007
SDÍLEJ:

Vojtěch Mrňka v Brašově.Foto: neznámý Rumun

Poprvé navštívil nového člena Evropské unie díky debatnímu turnaji, kterého se účastnil se svým středoškolským týmem. Nasbíral při tom kontakty, takže pak bylo komu se ozvat. „Taky mě zajímalo, jestli se se vstupem do unie něco změnilo,“ dodává.

Vlakem celý den, letadlem hodinu


Letošní prázdniny zůstal dva týdny, stejně jako tenkrát. Julie, rumunská kamarádka, která mu dělala společnici i průvodkyni zároveň, bydlela v Ploešti. „Je to taková rumunská Ostrava. Dvousettisícové město paneláků a průmyslu,“ srovnává Mrňka.

Cestu moc neplánoval, chtěl hlavně vypadnout někam pryč. Rumuni podle něj neplánují už vůbec, alespoň jeho kamarádka určitě. Žila tak nejblíže zítřkem, takže konec srpna a začátek září strávili spíš volně, bez pevného programu. Než přijel, jen jí napsal, kam by se tak zhruba chtěl podívat, ona si vzala volno a dobrodružství mohlo začít.

Do Ploešti letěl z Vídně. „Cesta, kterou jsme před třemi lety jeli vlakem celý den, trvala letadlem asi hodinu dvacet,“ směje se druhák medicíny. Nebyla to jediná výhoda.

Jak říká, sám by vlakem nejel. „Bál bych se usnout, že by mě okradli,“ zmiňuje hrozící nebezpečí. Po pár dnech strávených v Ploešti, základním táboře, zamířili do Bukureště vzdálené šedesát kilometrů.

Město plné hladových psů


Bukurešť, hlavní město Rumunska, je podle něj hodně velká. Má asi dva a půl milionu obyvatel, je to šesté největší město v EU. „S ostatními městy je docela v kontrastu, asi větším, než je u nás Praha s ostatními městy,“ zmiňuje.

Architektura je různá, od staletých budov po betonové domy. Na co u nás nejsme moc zvyklí, jsou potulující se smečky psů. Nejsou prý příliš útoční, jen žebrají, a kupodivu s úspěchem. „Někteří lidé je běžně krmí. Ale není to nic přitažlivého, toulaví psi ve městě.“ Metropolí protéká řeka, kterou bývalý rumunský diktátor Ceausescu nechal zcela narovnat.

To ale nebylo jediné, co ho dodnes připomíná. Zasloužil se i o druhou největší budovu na světě Casa Popouliu, bývalého Paláce lidu. Snažil se tam centralizovat všechny národní instituce. Ve stavbě o tisíci místnostech dnes sídlí obě komory parlamentu, ne všechny místnosti jsou však zdaleka využité.

V Bukurešti je několik univerzit, na kolejích jedné z nich bydleli. Hned naproti byly koleje pro zahraniční studenty. „Ty byly samozřejmě lepší než ty pro Rumuny,“ přirovnává situaci k Olomouci.

Transylvánie, to není jen Drákula


Přespali a vyrazili dál, směrem do Transylvánie. Jak jeli vlakem na sever, postupně z plání vylézaly hory. Po půl dni dojeli do Sibiu, hlavního města stejnojmenné oblasti, které bylo letos vyhlášeno hlavním kulturním městem Evropy.

„Věci jsme si složili u nějakého člověka, co měl stavební firmu a postavil taky jakousi ubytovnu. Tam jsme přespali,“ vzpomíná. Zůstali dva dny a pokračovali na východ do Brašova, největšího transylvánského města. „Je to historické město, údajně taky patřilo Drákulovi, Vladu Tepešovi,“ připomíná historii místa.

S historickou zemí, která je všude ve světě spojována zejména s postavou hraběte Drákuly, ačkolik se tu pomalu začínají rozmáhat i jiná lákadla, třeba lyžování, se na druhý den rozloučili.

Přesunuli se až na samý východ země, směrem na Constant, největší přístav v zemi. „Ale tam jsme nebyli, je to hnusné industriální město. My jeli ještě trochu na jih k moři. Bylo vedro, třicet šest stupňů.“ Nedaleko od břehu stála ruská loď, která snad někdy v šedesátých letech najela na mělčinu a už se nehnula.

„Rumuni z ní udělali atrakci a vozí tam lidi. Myslím ale, že se brzo potopí,“ předvídá. Nabízí se otázka, jak jsou na tom Rumuni se vztahem k přírodě. „Docela byly vidět černé skládky, nezdálo se mi, že by to zrovna řešili.“

Integrace do Evropy podle něj pomůže všem. „Dvaadvacet milionů lidí, to je velký trh.“
S Julií cestovali různě, někdy vlakem, někdy autem, podle toho, koho se jim podařilo přesvědčit, aby je vzal kousek s sebou.

„Rumuni jsou podle mě mnohem více jižanské typy než my. My jsme takoví seveřani,“ zamyslí se, když se snaží nějak shrnout rumunskou povahu. „Jsou poctiví, asi skromnější než my. Už tam sice dorazila globalizace a kapitalismus, pořád ale mají nižší platy, jsou trochu chudší a možná proto si váží věcí,“ dodává.

Pěkná země, pěkné holky


Domluvit se anglicky nebyl téměř problém. Čím mladšího člověka oslovil, tím větší byla šance, že se domluví.

Rozhodně ale nespoléhal jen na jednu z nejrozšířenějších světových řečí. Jejich jazyk je podle Mrňky docela podobný španělštině a ještě víc snad italštině. Jsou tam ale i slovanské vlivy. „Je to takový románský ostrov uprostřed Slovanů. Naučit se základy rumunštiny mi ale netrvalo dlouho,“ říká a uvádí příklady slov, která žádnou námahu nedala. Papuče jsou papuč, šunka šunka.

„Rumunština je docela chytlavá, Rumunsko pěkná země a Rumunky jsou pěkné holky,“ končí Vojta Mrňka svoje vyprávění.

Foto popis| RUMUN MI USTŘIHL VĚŽ. „Zrovna jsem mu říkal, hlavně ať je tam vidět ta radniční věž,“ vysvětluje pozadí vzniku fotky z rumunského Brašova Vojtěch Mrňka.

4.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 21 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Pracovník skladu. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Pracoviště: Jana Sigmunda č.p. 79, Lutín., Kontakt je možný osobně: každý pracovní den od 8.00 - 13.00 hod. na adrese: Salzgitter Mannesmann Stahlhandel s.r.o., sklad Lutín, areál SIGMA, J. Sigmunda 79, 783 50 Lutín nebo , telefonicky v pracovní dny 8.00 - 17.00 hod. a e-mailem.. Pracoviště: Salzgitter mannesmann stahlhandel s.r.o. - pracoviště, Jana Sigmunda, č.p. 79, 783 49 Lutín. Informace: Jan Novotný Květoslav Frömel,, +420 602 138 469,602 286 839.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 35 000 Kč

Řidiči tahačů Řidič/-ka MKD - bydliště Olomouc a okolí. Požadované vzdělání: nižší střední. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Stabilní firma se zánovním vozovým parkem přijme řidiče/řidičky MKD. Výdělky podle výkonu práce, vynikající zázemí, základní mzda pravidelně navyšována, motivační programy, bonus ve výši 10.000,- při setrvání po dobu 6 měsíců, po 1 roce setrvání další bonus ve výši 10.000,- Kč, příspěvky na životní pojištění. V případě požadavku zaměstnance možno přizpůsobit práci tak, aby měl volné víkendy. Požadujeme ŘP C+E+profesní průkaz řidiče, zdravotní způsobilost, časovou flexibilitu, ADR výhodou. Nástup možný ihned nebo dohodou. Telefonický kontakt a bližší informace na tel. 724 695 113 (p. Vodička) nebo e-mailem na adresu: vladimir.vodicka@speditrans.cz. Pracoviště: Speditrans cz, s.r.o. - kontakt olomouc (1173), Holická, č.p. 1173, 779 00 Olomouc 9. Informace: Vladimír Vodička, +420 724 695 113.

Výroba - Výroba Seřizovači 21 500 Kč

Seřizovači a obsluha konvenčních soustruhů Obráběči kovů - soustružník | Olomouc (1803002). Požadované vzdělání: úsv. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Obráběč kovů - soustružník | Olomouc (1803002), , Jste vhodným uchazečem, pokud:, - máte SŠ nebo SOU vzdělání (obráběč kovů - soustružník), - ovládáte znalost čtení výrobního příkazu a technické dokumentace, - máte praxi ve výrobní společnosti, , Budete se věnovat:, - obrábění dle technologického postupu, - kontrola a měření podle předepsaných měřidel, - identifikace neshodných kusů, , Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit?, - nabízíme práci na HPP, - máte možnost přestupu do kmene firmy, - máte nárok na 25 dní dovolené , - přispíváme na stravování, , Pracoviště: Olomouc, Mzda: mzda od 21.500 Kč + čtvrtletní bonusy, Nástup: dle dohody, Směnnost: třísměnný provoz, , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o.., Pavelčákova, č.p. 437, 779 00 Olomouc 9. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 15 480 Kč

Obsluha strojů na výrobu pečiva, čokolády a cukrovinek Obsluha strojů na výrobu pečiva, čokolády a cukrovinek. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15480 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Pracoviště: Zahradní č.p. 585/7, Olomouc., Popis pracovní činnosti: provádí nastavení a seřízení strojního zařízení, kontroluje a reguluje navážky těstových kusů, kontroluje a reguluje tvar a osazení těst. kusů, provádí průběžný úklid a sanitaci dle stanovených sanitačních postupů. Provádí osazování, rovnání, tvarování, sázení a odběr pečiva. Účastní se výroby a řídí se pokyny odpovědných pracovníků. Plní další úkoly vyplývající ze sjednaného druhu práce uložené přís. vedoucím zaměstnancem. , Pracovní doba: směny 6 - 14 hod., 14 - 22 hod., 22 - 6 hod., práce PO - NE., Kontakt je možný POUZE mailem nebo telefonicky.. Pracoviště: Penam, a.s. - pekárna olomouc, Zahradní, č.p. 585, 779 00 Olomouc 9. Informace: Jarmila Vávrová, +420 585 151 862.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Karolína Muchová v zápase 1. kola ITS CUPu.
32

Tenisové kamarádky v akci: Muchová nadělovala, Štefková se těší na bitvu

Kristýna Plíšková, Kateřina Siniaková

Na antuce se cítím líp než na trávě, hlásí Plíšková

Řidičům na dálnici se ulevilo. Stavba lepšího exitu je už tolik neomezuje

Výrazně si oddechli řidiči, kteří jezdí z Prostějova do Olomouce po dálnici. Pětikilometrový úsek, do něhož čekali v kolonách a který od května projížděli v průměru šedesátkou, je minulostí. Omezení kvůli rozšiřování nájezdu a sjezdu exitu v Olšanech u Prostějova už svádí do jednoho pruhu řidiče jen na několika stech metrech.

Tragická nehoda v Holici: opilého řidiče obžalovali

Státní zástupce podal obžalobu kvůli tragické nehodě na okraji Olomouce, při které na konci března zemřely dvě děti a další tři lidé se zranili.

AKTUALIZOVÁNO

Tragická bouračka u Bohuňovic! Tři mrtví, mezi nimi jedno dítě

/FOTO Z MÍSTA/ V křižovatce mezi Olomoucí a Šternberkem u Bohuňovic došlo v pondělí kolem tři čtvrtě na tři odpoledne k tragické dopravní nehodě. Střetlo se zde osobní auto s náklaďákem. Na místě zůstali tři mrtví.

Oprava mauzolea ve Výpadu pokračuje, dostane osvětlení i kamery

Druhá etapa chystaných oprav Jihoslovanského mauzolea v olomouckých Bezručových sadech právě začíná.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT