Viditelné výsledky šlechtění květin se podle Bystrého objevily až po deseti letech. „Jenže pořád ještě nevíte, co to udělá. Jestli se budou množit, jestli budou zdravé nebo jestli o ně bude mít někdo zájem. A musíte si dát pozor třeba i na to, aby nechutnaly zajícům. Je to jako sázka do loterie,“ řekl Bystrý. „Mohly se jmenovat jakkoliv, ale k té barvě se to jméno hodí. S jejich šlechtěním mi pomáhala manželka Jarunka -už je to dávno, co zemřela,“ objasnil původ jména s kyticí nových mečíků, politých šampaňským, v ruce.

Šlechtění je podle něj dlouhodobá záležitost. „Kdybych s tím teď začínal, už by to nestálo za to, musel bych žít dalších padesát let,“ poznamenal Bystrý. Už jeho otec se zabýval šlechtěním a on sám dělá třicet let hlavně mečíky. Věnuje se ale také liliím, narcisům i dalším květinám. Na kontě má kolem tří stovek vlastních šlechtěnců. „Poslední dobou se soustředím na rané odrůdy. Trh si je žádá. Odrůdu, která by sčítala všechny klady, jsem vybíral dlouho a myslím, že jsem vybral tu nejlepší,“ řekl na adresu kytice Jarunek.

Tradici křtu nově vyšlechtěných květin zavedla Flora Olomouc v roce 2000. První kmotrou jiřin s názvem Emília byla stejnojmenná slovenská herečka Vašáryová. Mezi kmotry byla i Hana Maciuchová nebo básník Jiří Žáček.