Jaké budou mít prostory další využití, zatím vlastník paláce nesdělil. Uvedl pouze, že jedná s několika zájemci.

Kolem umístění globálního bufetu do barokní památky se ve městě v minulosti hodně diskutovalo.

„Mohu potvrdit, že poslední provozní den restaurace McDonald's na Horním náměstí v Olomouci je 20. září," potvrdila mluvčí McDonald's ČR Zuzana Svobodová.

„Do budoucna se chceme více soustředit na naše dvě další restaurace – Horní Lán a Šantovka. Posledně jmenovaná, Šantovka, je koncipována v jednom z našich nejmodernějších designů, který v České republice používáme, a to včetně kavárenského konceptu McCafé," vysvětlovala mluvčí zastoupení v České republice.

Podle ní však společnost neměla v plánu uzavřít pobočku na Horním náměstí v návaznosti na otevření moderní provozovny v Šantovce.

„Takto jsme v roce 2013, když jsme otevírali Šantovku, neuvažovali," uvedla mluvčí.

„V dalších letech společnost změnila strategické plánování. Samozřejmě jsme monitorovali, jak se otevření nové pobočky promítlo do počtu zákazníků na Horním náměstí. To také bylo součástí strategického rozhodnutí," doplnila vysvětlení.

Restaurace McDonald´s v historickém Salmově paláci na Horním náměstí v Olomouci

Provozovna McDonald's dvacet let obsluhovala zákazníky v přízemí historického Salmova paláce.

Kdo po "mekáči"? Jednáme

Podle vlastníka Salmova paláce Pavla Binara neměl americký řetězec důvod opouštět zavedenou provozovnu kvůli nájmu.

„Podmínky nájemní smlouvy se nezměnily. K ukončení nájmu došlo po vzájemné dohodě. Co je k tomu vedlo? Předpokládám, že se rozhodli upřednostnit dvě pobočky, které mají v Olomouci v provozu," uvedl podnikatel.

„Smlouva, kterou mají, je stále původní – dvacet let stará," upřesnil.

O dalším využití nebytových prostor, které jsou na dohled od památky Unesco – Sloupu Nejsvětější Trojice, nechtěl podnikatel příliš hovořit.

V inzerátu zveřejněném na jednom z realitních serverů je požadováno za 402 metry čtvereční měsíčně 200 tisíc korun, 498 korun za metr čtvereční za měsíc, s tím, že prostory je možné užívat jako restauraci, kavárnu nebo obchod.

„Jednáme s několika zájemci. Uvidíme, jak jednání dopadnou. Nic bližšího v tuto chvíli nekomentuji," uvedl Pavel Binar, který koupil palác v roce 2006 za 51 milionů korun a o pět let později se pustil do jeho generální opravy.

Primátor láteřil na památkáře

Kolem vstupu řetězce do Olomouce, přesněji umístění do Salmova paláce, se před dvaceti lety hodně diskutovalo.

Měsíce se polemizovalo o tom, zda má globální rychlé občerstvení místo v barokním paláci.

Záměr radnice odmítli pracovníci Památkového ústavu v Olomouci a vedení města je za to kritizovalo.

„Postup ředitele považuji za neseriózní, alibistický a zbabělý. Při využití budov ve vlastnictví města budeme pokračovat podle svého mínění i třeba proti vůli památkářů," zlobil se tehdejší primátor Ivan Kosatík na ředitele Památkového ústavu Karla Biňovce.

Ten opakoval, že památkáři nejsou a priori proti umístění řetězce do historického jádra. Poukazoval na to, že Salmův palác si zaslouží „důstojnější využití".

Podle současného ředitele olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu Františka Chupíka byla trochu jiná doba.

„Z dnešního pohledu McDonald's dokázal udržet podobu reklamy v mezích, které z kulturně-historického hlediska byly přijatelné. Nevidíme důvod k tomu, že by mělo být zapotřebí bránit společnosti ve využívání historických budov," reagoval Fantišek Chupík.

Restaurace McDonald´s v historickém Salmově paláci na Horním náměstí v Olomouci

Město památku prodalo

Když řetězec začal působit v Salmově paláci, patřil objekt městu.

Nedlouho po otevření restaurace přišli odborníci na závažné problémy ve statice objektu a firma poukazovala na to, že bez odstranění poruch statiky není možné, aby se pustila do slíbené opravy fasády – do té měla podle smlouvy investovat pět milionů.

Při budování restaurace vydala společnost přes 20 milionů korun, tehdy připomínala, že jen trafostanice a vzduchotechnika stály miliony.

Celková oprava Salmova paláce paláce byla tehdy odhadována na 90 milionů korun, které město investovat nechtělo.

Proto bylo nakonec rozhodnuto o prodeji památky do soukromých rukou.