Sál Sidie u hlavního nádraží je největší ve městě. Na jeden ples mnohdy přijde až kolem šesti set studentů.

„Dnešní mládež se mi zdá víc odcizená, jakoby už neměli cit,“ podotknul Marcel Novák, který v budově pracuje jako technik. Za dvanáct let nasbíral s maturanty bohaté zkušenosti.

„Taky jsme byli mladí, ale zdá se mi, že se děcka už ani nechtějí bavit a zatančit si. Prostě jen přijdou, jak se říká, zapařit. Taky ta dnešní tráva je nějak silnější, než bývala za nás,“ dodal.

Tradičně největší problémy podle něj bývají s maturanty z olomouckého gymnázia Čajkovského.

„Na jejich plese letos policie zasahovala dvakrát,“ řekl Novák.

Ředitel gymnázia Lubomír Sklenář se však k maturitnímu plesu odmítl vyjádřit. Na hluk kolem Sidie si během plesové sezony stěžovali i obyvatelé okolních domů.

„Hudba nebo kravál v sále mi nevadila, to ani nešlo slyšet. Horší ale bylo, když děti dělaly binec venku,“ řekla Miluše Nepožitková, která bydlí hned naproti kulturního domu.

„Křičeli a něco rozbíjeli, dělali kravál,“ řekla.

Prokopnuté čtvery dveře

Doplnila, že nejvíce o sobě dávaly vědět mladší ročníky. Podle kriminalistů se však letošní plesová sezona nelišila od ostatních let. Policisté řešili spíše přestupky.

„Nejčastěji vyšetřovali krádeže mobilních telefonů,“ uvedla policejní mluvčí Jitka Dolejšová.

Také podle Marcela Nováka letošní způsobené škody nepatřily k těm nejvyšším. Největší chaos v kulturním zařízení zůstal před dvěma lety, po maturitním plese Slovanského gymnázia.

„To jsme měnili čtvery dveře v šatnách umělců, které byly prokopnuté. Nepočítám okolní nepořádek a hluk,“ řekl.

Ve Slovanu se nekouří. A sezonu si pochvalují

Uplynulou plesovou sezonu naopak hodnotí velmi kladně zaměstnanci Slovanského domu. Hlavním důvodem je podle nich dobrá spolupráce s policií i pořadatelskou službou.

„Výhodou Slovanského domu je to, že se vevnitř nekouří. Studenti si chodili zapálit ven, kde byl možná trochu větší nepořádek, ale plesy se obešly bez jakýchkoli incidentů,“ řekla Miluše Boháčková ze Slovanského domu.

„Pokud na úklid po plese stačí hadr a smeták, je vše v pořádku,“ dodala.

Michaela Michalcová