To je ale méně než dvaceti procentní celorepublikové odhady.

Vyplývá to alespoň z předběžných výsledků vlastního šetření Olomouckého kraje. Oficiální informace o výsledcích společné části maturitní zkoušky obdrží hejtmanství od Cermatu v druhé polovině příštího týdne.

Ministerstvo školství spolu s Cermatem zatím po jednotlivých krajích zveřejnilo nejlepší gymnázia a střední odborné školy.

Prvenství u nás má olomoucké Slovanské gymnázium, které se pak v republikovém hodnocení umístilo na osmnácté příčce. Na druhém krajském místě jej následuje šternberské gymnázium a trojici uzavírají gymnázisté z Olomouce-Hejčína.

V kategorii středních odborných škol obsadily čtyři nejlepší krajské posty Obchodní akademie z Přerova, Olomouce i Prostějova.

„Osmnácté místo je velmi lichotivé a je o to cennější, že jsme nastavili maturitu, jako velmi náročnou. Naši studenti skládali pět zkoušek, dvě státní a tři profilové. Překvapilo nás, že si obrovské množství našich studentů zvolilo vyšší úroveň maturitní zkoušky,“ komentoval výsledek ředitel Slovanského gymnázia v Olomouci Radim Slouka.

Nejhorší byly "podnikatelské" obory

Nejhůř podle předběžných informací dopadli studenti nástavbových studií, jak denního tak i večerního.

„Neúspěšnost v některých školách byla téměř osmdesáti procentní. Potvrzuje se, že maturita, kterou si dřív připravovaly školy samy, nebyla tak náročná, jak je teď nová podoba v lehčí variantě,“ uvedl vedoucí odboru školství krajského úřadu Miroslav Gajdůšek.

Nejhůře pak dopadli posluchači oborů vážících se k podnikání.

„Tito absolventi se nejčastěji zapisují do evidence úřadů práce,“ podotkl.

Rozdíly v úspěšnosti však nejsou jen v rámci středních odborných škol, ale i mezi jednotlivými obory vzdělání.

„Velmi příjemné bylo, že například uspěli žáci v oborech strojírenství, informační technologie či elektrotechnika. Naopak byla celá řada neúspěšných studentů v některých zemědělských a službových oborech. Výsledky mluví až o čtyřiceti procentní neúspěšnosti, což je docela vysoké číslo,“ poznamenal Gajdůšek.

Ředitelé: Stále máme připomínky k obsahu i formě

Olomoucké hejtmanství koncem týdne sečetlo výsledky středních škol a dospělo k závěru, že v kraji neuspělo zhruba osmnáct procent žáků.

„Výsledky od Cermatu za kraj ještě nemáme, ale doufám, že jsme se moc nemýlili. Pokud by to opravdu bylo toto číslo, kdy za celou republiku se neúspěšnost pohybuje okolo dvaceti procent, tak je to slušný výsledek,“ řekl.

Tento týden se v Olomouci sešli zástupci gymnázií, aby závěrečné zkoušky vyhodnotili a sepsali připomínky, co je špatně a co je třeba změnit.

„Stále máme velký problém, jak s obsahem tak i s formou státní maturitní zkoušky. S obsahem obzvláště v českém jazyce a literatuře, kde velmi mnoho otázek nevypovídá ani tak o znalostech v předmětu, jako spíš o obecné inteligenci žáka. S formou se naprosto ztotožňujeme s připomínkami ostatních kolegů učitelů, ředitelů i studentů, že maturita, která trvá po dobu pěti týdnů je psychicky náročná,“ doplnil ředitel Slouka.