Například řidičům přijíždějícím po „staré“ cestě od Olomouce směrem na Litovel k nadjezdu nad rychlostní komunikací u Unčovic oznamuje směrová tabule: Senice na Hané 4 km (obr. č. 1).

Pokud však na Senici odbočujete o několik desítek metrů vedle a opticky blíže k obci z rychlostní komunikace směrem od Mohelnice (obr. č. 2) nebo od benzinové pumpy (obr. č. 3.), dozvíte se, že do Senice na Hané to máte 6 km.

Hned vedle na mostě vás další cedule informuje, že 6 km zbývá také do Náměště na Hané (obr. č. 4), která je ve skutečnosti až dva kilometry za Senicí.

Víte o podobných případech matoucích či nepřesných směrovek u silnic na Olomoucku?
Své tipy nám můžete vložit do diskuse pd článkem, nebo je poslat redakci na sdresu: na redakce.olomoucky@denik.cz

S obdobným nejednotným značením se už asi setkal každý řidič. Jedete po silnici a na směrovce vidíte například Lhota 25 km. Ujedete několik dalších kilometrů a na ceduli svítí Lhota 26 km.

„Něco podobného by se rozhodně stávat nemělo. Pokud se někde nepřesnost ve značení vyskytne, jedná se zpravidla o pochybení některého pracovníka,“ uvedl technický náměstek Správy silnic Olomouckého kraje Petr Foltýnek.

Vzdálenost neměří na tachometru, ale v papírech

Dodal, že pokud se silničáři o rozporech na směrovek dozvědí, snaží se situaci co nejdříve napravit.

„V některých případech mohou být nepřesné údaje na starých směrových značkách,“ konstatoval náměstek.

Foltýnek objasnil, že údaje na směrových tabulích jsou uvedeny do středu obcí. Vlastní vzdálenosti silničáři neměří ani pomocí tachometru, ani prostřednictvím družic. Ke každé silnici mají k dispozici takzvané provozní staničení.

„Jedná se o dokumenty, v nichž je podrobně zaneseno, na jakém kilometru se nachazí každý mostek nebo křižovatka,“ vysvětlil Foltýnek.