„Samici Loře se 27. února narodilo mládě a hned 2. března se mohla pochlubit svým prvním potomkem i její sestra Bára. Mláďata prospívají velmi dobře, těší se péči nejen svých matek, sestry si totiž své potomky občas i vymění,“ uvedla mluvčí zoo Hana Labská.

Olomoucká zoo poprvé chovala tento druh kočkodanů v sedmdesátých letech minulého století. V roce 2003 přivezli zoologové z Holandska novou skupinu, která ale nebyla schopna rozmnožování. Novou skupinu se tak podařilo sestavit začátkem loňského roku a po dlouhé době se loni v dubnu narodilo první mládě opice tohoto druhu.

Na podzim při zavádění identifikačního čipu zoologové poznali, že jde o samičku, která dostala jméno Kryšpína. „Ta teď nové příslušníky své skupinky i trochu pokouší a snaží se je zapojit do hry. Obě matky zatím své potomky nepouštějí ze starostlivého dohledu a pro jejich nevlastní sestru nemají příliš pochopení,“ vysvětlila Labská.

Domovem kočkodana husarského je otevřená savana a polopouště západní až východní Afriky. Má dlouhé končetiny, přizpůsobené životu na zemi. Dovede běžet rychlostí až 56 kilometru za hodinu.

Jsou to velmi společenské opice. Žijí v tlupách až o třiceti zvířatech. Živí se plody, hlízou, trávou, semeny, občas si jídelníček zpestří živočišnou potravou. Při dobré péči se může v zajetí dožít až dvaceti let.