Podle toho pak dostanou od tří a půl tisíce do jedenácti a půl tisíce korun měsíčně. Olomoučanky zatím mají největší zájem o tříletou „mateřskou“ ve výši 7600 korun měsíčně. Dopis se žádostí o novou formu rodičovského příspěvku dostalo loni v listopadu a prosinci přes sedm a půl tisíce rodin z Olomoucka.

„Více než polovina rodičů si už vybrala. Mnozí na dopis zareagovali hned, jak jim přišel. Maminky nejčastěji zvolily tříletou variantu. Zřejmě je to tím, že je to stejná částka, na kterou už jsou rodiny zvyklé. Navíc jim zaměstnavatel musí podle Zákoníku práce držet pracovní místo tři roky,“ uvedla Pavlína Hedererová, vedoucí odboru státní sociální podpory Úřadu práce v Olomouci.

Naopak o finančně nejvýhodnější příspěvek - 11 400 korun - je zájemců nejméně. Rodič jej totiž dostává jen po dobu dvou let. Maminkám zřejmě vadí, že toto rozhodnutí už nelze v budoucnu změnit.

Mají také obavy z toho, že pro dvouleté dítě nebudou mít hlídání. „U půlročního miminka se navíc nedá odhadnout, jaký bude jeho zdravotní stav za půldruhého roku. Pro dvouletou mateřskou se rozhodují například lékařky,“ poznamenala Hedererová.

Matky s nižším dosaženým vzděláním se však často spokojí i s částkou 3800 korun, kterou pobírají po dobu čtyř let.

„Nemám maturitu, jen výuční list a vím, že slušně placenou práci si budu po mateřské těžko hledat. Se synem proto budu doma déle. Mám ale jistotu, že mi ho pak v místní školce vezmou. Ve třech letech by to byl problém, mateřinka je u nás plná,“ řekla čtyřiatřicetiletá Martina z Olomoucka.

Vyřízení žádosti však nemusí být rychlé ani jednoduché. Například Dagmar Kovaříková z Velké Bystřice musela jet na odbor státní sociální pomoci kvůli rodičovskému příspěvku třikrát.

„Poprvé mi žádost úřednice ze sociálky na Šibeníku špatně potvrdily. Chtěla jsem si vybrat tříletou mateřskou a příspěvek sedm a půl tisíce měsíčně. Teď jsem se dozvěděla, že na výběr nemám. Jakmile bude mít dcerka jedenadvacet měsíců, budu dostávat jen tři a půl tisíce do jejích čtyř let,“ řekla šestatřicetiletá podnikatelka.

Narazila na to, že nový „třírychlostní“ systém dávek mohou plně využít rodiče nově narozených dětí - ti mají opravdu možnost výběru. U dětí narozených před rokem 2008 se příspěvky odvíjejí od jejich věku. Kovaříková, jejíž dcera má osmnáct měsíců, tak bude ještě čtvrt roku pobírat 7600 korun a další dva roky už jen 3800 korun.

Rodičovský příspěvek


Zvýšený na dva roky 11 400 Kč
Základní na tři roky 7600 Kč
Snížený na čtyři roky 3800 Kč

Zdroj: Ministerstvo práce a soc. věcí

ANKETA: Co říkáte na nový systém rodičovských dávek?


Lucie Kočíbová, Olomouc

Plánujeme druhé dítě, takže bych s dcerou chtěla být doma čtyři roky. Nový systém mi moc nevyhovuje, člověk těžko posoudí, jak dlouho bude doma. Dnes je problém najít dobrou práci, takže určit, co bude za čtyři roky, je složité.

Dagmar Kovaříková, Velká Bystřice

Jsem naštvaná na systém, kdy udělají honosnou reklamu, jaké máte možnosti, a pak přijdete na úřad a zjistíte, že máte jen jednu. Já jsem jako podnikatelka dala státu dost peněz na daních a teď mi stát „vrací“ tři a půl tisíce měsíčně bez možnosti výběru.

Michaela Tuliánová, Olomouc

Já na výběr nemám. Byla jsem už na mateřské a nebrala jsem z práce rodičovský příspěvek. Takže teď budu jedenadvacet měsíců pobírat sedm a půl tisíce a pak ten zbytek, který je něco přes tři tisíce. Moc z toho opravdu nadšená nejsem. Myslela jsem, že si budu moct vybrat. Chtěla jsem být doma tři roky a pobírat sedm a půl tisíce korun.

Jitka Jánová, Olomouc

My jsme si vybrali variantu do tří let, kdy budeme dostávat sedm a půl tisíce a čtvrtý rok tu poloviční. Máme čtyři děti, takže nám už je to teď jedno. Jsme tady už podruhé, napoprvé jsme nic nevyřídili.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika