Město chce tímto způsobem motivovat chovatele psů k větší zodpovědnosti za čtyřnohé svěřence a jejich chování v ulicích města.

Prvotní impulz přišel podle litovelských radních od místních kynologů, když popisovali případy, kdy nevychovaní psi způsobují nepříjemné situace v ulicích města a majitelé si s nimi vůbec neví rady.

„Řekli jsme si, že zkusíme chovatele motivovat k tomu, aby psa vedli k poslušnosti. Kdo si psa pořídí, měl by si také uvědomit, že ho nemá jen na okrasu, ale nese zodpovědnost za jeho chování, i vzhledem k bezpečnosti na ulici,“ uvedl místostarosta Litovle Lubomír Broza.

Osvobození po zkoušce 

Od ledna letošního roku platí v Litovli všichni chovatelé v rodinném domě poplatek ve výši 300 korun, v bytových domech pak 1000 korun. Obecně závazná vyhláška nově sjednotila výši sazby poplatku za kalendářní rok ve městě a místních částech. Chovatel starší 65 let pak zaplatí městu za psa 150 korun, pokud žije v rodinném domě. V paneláku ho stojí pes o 50 korun více.

Úlevu ve výši 100 procent schválili zastupitelé pro ty majitele psa, kteří prokáží úspěšné splnění zkoušky poslušnosti základního minima nebo zkoušky základní ovladatelnosti.

Na městský úřad zatím nepřišel chovatel s potvrzením, že takovou zkoušku se psem složil a platit nebude muset.

„Je ještě brzy. Teprve je leden. Samozřejmě, jakmile pes projde výcvikem, zvládne závěrečný test, má na osvobození nárok,“ uvedl vedoucí finančního odboru Jaromír Kolář.

Příjem z poplatků ze psů činil v loňské roce 224 229 korun.

„I kdyby si psa vycvičili všichni chovatelé na území Litovle, město bude fungovat bez problému i nadále. Rozpočet na těchto poplatcích nestojí. Naopak se jedná o zajímavou myšlenku, protože málokomu je příjemné, když na něj na ulici vyjede cizí pes. Mohlo by se to tímto omezit,“ hodnotil správce městské pokladny.

Zájem o výcvik roste

Kynologická organizaci v Litovli pracuje na cvičišti v místní části Komárov. Zájem o výcvik v posledních letech roste. Hlavním výcvikovým dnem je neděle od 9. hodin. Uplynulou bylo na cvičišti plno.

„Předchozího jezevčíka jsem nezvládala. Utíkal mi, dělal si co chtěl. I tři hodiny jsem ho hledala po Litovli, takže jsem poznala všechna zákoutí města,“ vzpomínala Jitka Kobzová.

Plemeno miluje, ale pochopila, že s výcvikem potřebuje pomoci. Na své nynější dvouleté fence Belušce, s níž chodí na cvičák už několik měsíců, trenér ukazoval ostatním pejskařům, že když se psovi chovatel správně věnuje, naučí se poslouchat i ten netvrdohlavější jezevčík.

Na jednom cvičišti se v neděli dopoledne potkali majitelé služebních i „bojových“ plemen, ale i „gaučáků“.

Například chovatelka Eliška přišla s trpasličím německým špicem Bárou.

„Má necelých pět měsíců a chci, aby se naučila poslouchat,“ vysvětlovala slečna. „Jsem tu dnes popáté a už pozoruji výsledky, ale je přece jen ještě maličká,“ usmívala se slečna.

Kynolog: Dobré gesto

Podle Ondřeje Vespalce, předsedy Základní kynologické organizace Litovel, která sdružuje členy nejen z Litovle, ale z celého okolí, udělalo město krok správným směrem, když se rozhodlo povzbudit chovatele psů k tomu, aby učili svěřence poslušnosti a sami si uvědomili, že mají zodpovědnost za jeho chování.

„Je potřeba, aby chovatelé psy vychovávali a vedli je k tomu, aby nebyli nebezpeční. Kdo má psa, musí si uvědomit zodpovědnost, kterou za psy mají,“ reagoval předseda.

Poukázal na to, že výcvik psa je časově náročný a není zadarmo.

„Úleva v podobě nulového místního poplatku, je vzhledem k celkovým nákladům na chov psa, to nejmenší, co čeká člověka, který si odnese domů štěně,“ poukázal předseda Vespalec.

„Ale je to dobré symbolické gesto a ocenění těch, kteří se psovi správně věnují a doloží jakoukoliv zkouškou, že ho zvládají. Vůbec se přitom nemusí jednat o sportovní zkoušku vázanou na náš klub, ale například agility či jiné zkoušky,“ zdůraznil.