Podle stavebního odboru magistrátu je neprůchozí pasáž Masných krámů v rozporu s jeho rozhodnutím.

„Majitele jsme již vyzvali, aby otevřel dveře do pasáže. Dnes bychom to měli s jeho zástupcem projednat,“ uvedla v pátek vedoucí stavebního odboru Eva Hyravá.

„Stejně tak jej požádáme, aby pasáž vyklidil. Pokud se nedohodneme, zašleme mu výzvu, aby tak učinil,“ uvedla Hyravá s tím, že podle stavební dokumentace má chodba v přízemí historického domu sloužit jako pasáž s obchody po jejích stranách.

Majitel Masných krámů Thanh Long Pham, kterého se včera nepodařilo telefonicky zastihnout, už dříve odmítl, že by lidé nemohli pasáží projít.

„Není uzavřena. Je průchozí,“ reagoval.

Na připomínku, že lidé z Uhelné na náměstí ani opačně kvůli uzavřeným dveřím neprojdou a pokud by to šlo, museli by se proplést mezi regály se zbožím, uvedl, že vrata jsou uzavřena jen momentálně, aby v pasáži nebyla zima a průvan.

V uzavřenou tržnici se Masné krámy proměnily začátkem loňského roku. V lednu 2007 se po pěti měsících, kdy byly zcela zavřené kvůli nepovoleným stavebním úpravám, znovu otevřely, z dřívější rekonstruované pasáže s krámky po stranách se však stala neprůchozí hala s laciným zbožím.

V Masných krámech jsou nejen poměrně rozsáhlé obchodní prostory, ale i dva byty. Celý dům je už zhruba rok na prodej za pětašedesát milionů korun.

„Cena se zatím nezměnila. Několik zájemců už se ozvalo, ale zálohu zatím žádný z nich nesložil,“ uvedla včera Tamara Skyvová z realitní kanceláře Dachi.

Tržnice v bývalém divadle

Historický objekt ze šestnáctého století, kde kdysi sídlilo první olomoucké divadlo, sloužil dlouho jako masné krámy, ale po roce 1948 z něj byl i velkosklad národního podniku Technomat.

Po politických změnách v roce 1989 se o něj zajímali potomci poškozených řezníků, ale soud jejich nároky zamítl.

Masné krámy koupila v roce 2000 v dražbě firma vietnamského obchodníka Phama Thanha Longa a jeho společníků za patnáct milionů korun. Zchátralý dům během dvou let opravila za zhruba třicet milionů a zřídila zde tržnici s obchůdky a bistro.

Památkáři tehdy kritizovali necitlivý přístup k úpravám a hrozili novému vlastníkovi pokutou ve výši desítek tisíc korun.

„Pokud si vzpomínám, tak to vrátil do původního stavu,“ uvedla již dříve Hyravá.

Co si o současném stavu a podobě Masných krámů myslíte vy?
Svůj názor můžete připojit v diskusi pod článkem.