Oznámení o ukončení provozu s posledním prodejním dnem 28. března našli zákazníci ve výloze. Před časem byl vylepen v sousední prosklené ploše přízemní provozovny plakát s informací, že jsou prostory k pronájmu. „Je to škoda. Chodila jsem sem ráda nakupovat,“ reagovala na zprávu starší žena.

Zvlněná vozovka na třídě Svobody v Olomouci, březen 2024
Vlnobití na třídě Svobody: auta už místy škrábnou o kostky. Co chystá město

Místo řezníka italské dobroty?

Prodejna masa a uzenin se stěhuje na jinou olomouckou adresu. Známý sortiment si zákazníci podle firmy budou moci už během dubna zakoupit v Hejčíně, u Penny v ulici Dolní Hejčínská.

Místo masny na frekventovaném místě v ulici Legionářská by zřejmě měla otevřít prodejna s italskými potravinami, například těstovinami a sýry. Informaci se ale nepodařilo ověřit.

Smažený sýr podávaný v restaurantu Pod Limpou na Dolním náměstí
Kam na smažák v Olomouci. Tipy na TOP smažené sýry ve městě

Vloni skončily dvě masny

Vloni v centru města skončily dvě prodejny masa a uzeniny: na Dolním náměstí a na rohu ulic Slovenská a 8. května, kde byl i oblíbený bufet. Místo řezníka na Dolním náměstí je dnes v provozu zejména mládeží vyhledávaná Bubble Tea kavárna s čajem nebo kávou s různými ingrediencemi.

Prodejna s francouzským pečivem a výběrovou kávou ve Ztracené ulici, 4. listopadu 2023
V centru Olomouce otevírají nové podniky. Na dobroty se stojí i dlouhé fronty

Ve Slovenské, kde byla před masnou v provozu drogerie, brzy otevře banka, jež se sem přesouvá z Dolního náměstí, kde pobočka skončí – uvolněné prostory jsou již v nabídce realitní kanceláře.

„Probíhají přípravy nové pobočky Fio banky v Olomouci, konkrétně na adrese Slovenská 2. Půjde o přesun pobočky z Dolního náměstí do větších, modernějších a reprezentativnějších prostor. Pobočku na Dolním náměstí následně uzavřeme,“ potvrdil před časem mluvčí banky Jakub Heřmánek.

Nová pobočka bude mít vkladový a výdejový bankomat, jehož umístění na stávající adrese nebylo možné. Otevření pobočky ve Slovenské ulici předpokládá banka v nejbližších dnech.

V centru Olomouce, kousek od sebe, otevřelo několik podniků
Kuřata, kafe, tvarůžkové mňamky. V centru Olomouce nově otevřelo několik podniků

Radnice: Provozů neubývá, mění se

Podle magistrátu v historickém centru neubývá obchodů a služeb kvůli tomu, že by se přesouvaly na lukrativnější adresy v obchodních centrech. Radnice situaci dlouhodobě monitoruje. Drtivá většina provozoven v městské památkové rezervaci je obsazena, prázdných jich je podle magistrátu zlomek.

„Toto mapování provádíme hlavně z toho důvodu, abychom si ověřili, zda má přítomnost větších nákupních středisek v okolí centra dopad na zdejší maloobchodní síť, popřípadě sledovali, jak se vyvíjí a mění struktura obchodů a služeb v centru města,“ vysvětlil náměstek primátora Tomáš Pejpek. Na tomto průzkumu se podílejí studenti Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého.

Studie s názvem „Rekonstrukce ul. Palackého, Litovelské a tř. Míru“ počítá s pěší zónou v části ulice Palackého. Široké chodníky budou s kolejištěm v jedné výškové úrovni, navrženo je stromořadí. Smíšený provoz pěších a cyklistů.
Z Palackého příjemný bulvár pro pěší. Radní schválili proměnu rušných ulic

Čísla jsou taková, že 88 procent provozoven v této oblasti Olomouce je obsazeno a nabízí paletu nejrůznějších obchodů a služeb.

V roce 2023 bylo v centru z celkového počtu 831 provozoven prázdných jen 12 procent z nich, o rok dříve to bylo 13,5 procenta.

„Jinak se ale v průběhu pětiletého období, kdy mapování probíhá, poměr obsazených a prázdných provozoven výrazně nemění, částečně se mění jen jejich struktura. Například v posledním roce přibylo více provozoven se službami oproti obchodu, ale i tam jde jen o jednotky procent,“ přiblížil Dušan Struna z odboru strategie a řízení.

Nový bar s provozem "All you can drink" v centru Olomouce.
Vypij, co můžeš. Nový bar v centru Olomouce láká na netradiční koncept

Centrum Olomouce v číslech:
728 budov zmapováno
256 z nich je bez provozoven
472 z nich obsahuje alespoň jednu provozovnu
831 provozoven celkem
731 z nich je obsazených

Zdroj: Magistrát města Olomouce

Nejvíce je služeb, například kaváren

Mapování se zaměřuje pouze na provozovny v přízemí jednotlivých budov v rámci památkové rezervaci.

Obsazené provozovny byly rozděleny do tří kategorií: obchody, služby a jiné. Větší část z nich tvoří služby (57 procent), obchody jsou zastoupeny 40 procenty, zbývající část byla zařazena do kategorie „jiné“.

Vizualizace nové kavárny v budově Muzea umění Olomouc
Nové bistro s terasou v centru Olomouce. Otevře je tam tým Long Story Short

V oblasti služeb dominuje s celkovým počtem 185 provozoven kategorie stravování a pohostinství, především kavárny, bary a restaurace. „Poměrně velké zastoupení mají i bistra, která byla doplněna nově, fastfoody, hospody a vinárny či vinotéky. Dále jsou zde zastoupeny cukrárny, čajovny a pizzerie,“ uvedl Dušan Struna z olomouckého magistrátu.

Druhou největší složku tvoří služby zařazené do kategorie krása a relaxace (celkem 64 provozoven), tedy kadeřnictví, kosmetiky, masáže, solární studia, manikúra, pedikúra a tetovací či fitness studia. Do kategorie zábava a kultura bylo zařazeno 26 provozoven, mezi něž patřily galerie, kluby, herny, kino a kulturní centrum.

Zbývající část tvoří banky, spořitelny, pojišťovny, cestovní a realitní kanceláře, ubytovací zařízení, infocentra a směnárny a provozovny zaměřené na vzdělávání, či zdraví.

Známá restaurace v Dubu nad Moravou skončila (uprostřed). Zavřené jsou i některé další zavedené podniky na okraji a v okolí Olomouce
Restauraci na Olomoucku přestavuje na byty. Není první. Z venkova hospody mizí

V centru koupíte vše od hodinek až po nábytek

Do kategorie obchod bylo v centru Olomouce zařazeno celkem 295 provozoven.

Zhruba třetinu z nich tvoří maloobchod s ostatním zbožím, například optiky, klenotnictví a hodinky, zdravotnické, farmaceutické a kosmetické výrobky, květiny, zvířata, secondhandy a obchody s použitým zbožím. Druhou největší podkategorií jsou oděvy, obuv a módní doplňky, v centru jich najdete celkem 71.

Třetí nejvíce zastoupenou skupinou (celkem 49 provozoven) byly v roce 2023 potraviny, nápoje a tabákové výrobky, nově sem byla doplněna podkategorie Zdravá výživa, protože zde má nezanedbatelný podíl.

Bistro Pod věží v Zoo Olomouc má nahradit nová restaurace s větší kapacitou a terasou. Březen 2024
Gastro proměny v zoo: bistro Pod Věží zbourají, otevřou nové provozovny

Více než tři desítky provozoven v centru města se specializují na prodej výrobků pro domácnost, tedy nábytek, svítidla a další bytové doplňky a textil, elektrospotřebiče či železářské zboží.

Dalších 25 pak nabízí knihy, hračky, papírnické, výtvarné a umělecké či sportovní potřeby.

„Pak jsme ještě zvlášť vyčlenili podkategorii nespecializované prodejny, kam bylo zahrnuto celkem 15 obchodů, které obsahují více druhů zboží. Spadá sem tak například Galerie Moritz, protože byla při zpracování výsledků brána jako jeden celek,“ uzavřel Struna.

PODÍVEJTE SE: Hlučné kavky obsadily kolej UP. Vyklovávají tam hnízda

Zdroj: Tauberová Daniela