Máte fotky z masopustu? Pošlete je na e-mail katerina.ilgnerova@denik.cz
Zveřejníme je na našem webu i v tištěném vydání Deníku 

OLOMOUCKO

Kožušany – Tážaly

Sobota 1. března, od 9 hodin

Program u kaple sv. Anny v Kožušanech na Olomoucku odstartuje v 9 hodin, v nabídce bude občerstvení, košt slivovice, zabijačkové hody, svařené víno i program pro děti.

V 9.30 se mohou všichni těšit na vystoupení dětí z místní Základní školy a ve 12 hodin se průvod vydá na obchůzku obcí. Večerní program se pak chystá v Kulturním domě, kde od

20 hodin uskuteční masopustní maškarní bál. Masky mají vstup zdarma, ostatní zaplatí padesát korun.

Lutín – Třebčín

Sobota 1. března, od 12.30

Přesně půl hodiny po pravém poledni se Třebčínem, místní částí obce Lutín na Olomoucku projdou masopustní masky. Na obchůzku se vydají od kulturního domu, zvány jsou jakékoliv masky všech věkových kategorií. Od 20 hodin se pak koná večerní zábava s vystoupením na sále kulturního domu. Přesně o půlnoci se bude pochovávat basa. Občerstvení je zajištěné, hrát bude kapela Modrá Rosa, vstupné padesát korun.

Hlásnice

Sobota 1. března, od 14 hodin

Jako každým rokem i letos slaví v Hlásnici na Olomoucku závěr doby masopustní, průvod masek začíná ve 14 hodin na špici u Richterů. Letos poprvé se koná i masopustní veselice, která odstartuje v 17 hodin na sále místního Kulturního domu. K tanci a poslechu bude hrát dechová kapela Šternberanka. Součástí veselice bude také soutěžení a tombola.

Velká Bystřice

Sobota 1. března, od 10 hodin

Tradiční Bystřický masopust se zabíjačkou se chystá ve Velké Bystřici na Olomoucku, začátek je v 10 hodin na Zámeckém náměstí. Chybět nebude ukázka zabijačky, prodej teplých i studených zabijačkových dobrot, čerstvé masopustní koblihy nebo vystoupení bystřických folklorních souborů, kejklířů či předání práva. Obchůzka maškar s voděním medvěda bude ve 12 hodin

Šumvald

Sobota 1. března, od 9 hodin

Čtyřicetičleným průvodem masek odstartuje v 9 hodin první ročník Šumvaldského masopustu v Šumvadlu na Olomoucku. V 17.30 se chystá scénické vystoupení u Blahákova hostince Porážka kobyly. Od 19.30 se v hostinci koná Maškarní karneval s pohřbením basy. Chybět nebude ani tombola nebo bohaté občerstvení

Suchonice

Sobota 1. března, od 19 hodin

V sokolovně obce Suchonice na Olomoucku se koná masopustní veselice. Na programu budou mažoretky i exhibice juniorského mistra světa v disciplíně Deadlift. K tanci a poslechu bude hrát skupina Duo Předina. Na neděli 2. března se pak chystá Maškarní bál pro děti, který v sokolovně odstartuje ve 14 hodin. Chybět nebudou hry, hudba a překvapení.

Olomouc – Neředín

Neděle 2. března, od 15 hodin

Sraz a začátek masopustního průvodu bude v 15 hodin u konečné tramvají číslo 2 a 7. Průvod vyrazí ulicemi Letců, J. Jabůrkové, Na Vyhlídce, Lomená a Pod Strání do ulice Neředínské k obchůdku a dále přes náves kolem kapličky k restauraci U Rybníčka. Obyvatelé Neředěna ale nejen oni se mohou aktivně zapojit.

Samotišky

Neděle 2. března, od 10 hodin

Samotišky na Olomoucku v neděli 2. března ožijí už čtvrtou masopustní zabijačkou. Akce se koná na rychtě, od 10 hodin bude možné ochutnat hotová jídla, o půl hodiny později vystoupí žáci místní Základní školy a v 11 hodin odstartuje prodej zabijačkových produktů, jako je prejt, zabijačková polévka, řízky či třeba guláš

Máte fotky z masopustu?Pošlete je na e-mail katerina.ilgnerova@denik.cz
Zveřejníme je na našem webu i v tištěném vydání Deníku

PROSTĚJOVSKO

Pivín

Sobota 1. března, od 10 hodin

Už po šestačtyřicáté se budou v sobotu konat v Pivíně na Prostějovsku tradiční Ostatke. Akci odstartuje v deset hodin průvod masek a medvěda obcí, pokračovat bude v sedm hodin večer ostatkovou veselicí s právem. Kdo nestihne ostatkovou zábavu v sobotu, může to napravit v úterý. Tentokrát na ostatkové zábavě nebude chybět volba smetákového krále a pochování Barborky basy, přijede i řada českých, slovenských a možná i zahraničních celebrit. O dobrou zábavu se postará skupina Romantica.

Tištín

Sobota 1. března, od 9 hodin

Masopust spojený s obecní zabijačkou pořádají v sobotu v Tištíně na Prostějovsku. Veselí vypukne v devět hodin, kdy vyjde průvod masek od radnice, od dvanácti hodin se pak budou u sokolovny podávat dobroty na zahřátí. Nebude chybět zabijačková polévka, vařené maso z kotle či svařák. Akci zakončí ostatková veselice, která startuje v šestnáct hodin v místní sokolovně.

Slatinky

Sobota 1. března, od 9 hodin

Hudbu, zpěv, dobré jídlo a veselé masky slibují Ostatky ve Slatinkách na Prostějovsku. Ostatkové veselí odstartuje v devět hodin průvodem masek obcí, večer je pak na sále obecního úřadu na programu merenda.

Přemyslovice

Sobota 1. března, od 9 hodin

Už od ranních 9 hodin bude obec Přemyslovce na Prostějovsku obcházet masopustní průvod maškar. Na večer se chystá Ostatkový ples s tradičním půlnočním pochováváním basy. Společenskou událostí ožije tamní sokolovna od 20 hodin. K tanci a poslechu bude hrát kapela Rose Band. Chybět nebude bohaté občerstvení, domácí kuchyně, vstup je podmíněný ve společenském oděvu.

PŘEROVSKO

Přerov

Sobota 1. března, od 10 hodin

Masopustní obchůzka se chystá v Přerově v 10 hodin na Cukrle U Bečvy 1, součástí průvodu na náměstí T. G. M. bude Hanácká môzeka z Litovle. V 10.30 předá primátor Přerova hlavnímu stárkovi masopustní právo

Kojetín

Sobota 1. března, od 10 hodin

Také ulicemi Kojetína na Přerovsku se v sobotu 1. března projde masopustní průvod v čele s medvědem. Současně se v řeznictví na rohu, na Tyršově 29 uskuteční pravá domácí zabijačka. Průvod vyjde v 10 hodin ze sokolovny směrem na Tyršovu ulici, na večer se pak chystá Hasičský bál spojený s pochováním basy. Od 20 hodin bude v sále Vzdělávacího a informačního centra na Masarykově náměstí.

Tučín

Sobota 1. března, od 9 hodin

Tradiční vodění medvěda si nenechají ani letos ujít obyvatelé obce Tučín na Přerovsku. Sraz masek je v 9 hodin na Obecním úřadu. Večer pak bude od 20 hodin patřit pochování basy. Společenská událost se koná na tanečním sále Obecního úřadu, k tanci a poslechu zahraje a zazpívá Romana. Vstupné je osmdesát korun, účastníci vodění medvěda, kteří přijdou na sraz vodění a projdou se v masce celou obcí, mají vstup zdarma.

JESENICKO

Vápenná

Sobota 1. března, od 15 hodin

Masopustní maškary se projdou Vápennou na Jesenicku v sobotu 1. března od 15 hodin, vycházet budou od bývalé základní školy. Organizátoři avizují, že zabíjačkové hody se konají od 16 hodin v jídelně společnosti OMYA CZ. Masopust se v obci koná už po osmé.