Návrhy vybral organizační výbor Horní komory a seznam ještě musí odsouhlasit celý Senát.

Mašínová poděkovala a vzkázala, že z rukou současné hlavy státu ocenění nechce.

„Velmi si toho vážím, senátorům jsem vděčna a děkuji, ale bohužel,“ reagovala Zdena Mašínová, která žije v Olomouci.

„Jednak si nemyslím, že si státní vyznamenání osobně zasloužím, za druhé ho nechci z rukou současného prezidenta, který je pro mě nepřijatelný vzhledem k tomu, jak nás neustále tlačí na Východ, do Ruska, se kterým máme historicky ty nejhorší zkušenosti. Stejně tak jeho vztah k Číně, diktátorskému režimu, toto je pro moji rodinu něco neakceptovatelného,“ vysvětlila Zdena Mašínová.

Podle olomouckého senátora Lumíra Kantora (za KDU-ČSL) je nepochybné, že si čtyřiaosmdesátiletá Mašínová, která byla po emigraci bratrů několik měsíců vězněna a celoživotně komunisty perzekvována, zaslouží vysoké státní vyznamenání.

„Většinu života prožila v totalitních režimech, jako šestileté dítě jí vyslýchali nacisti, tatínek byl popraven, maminka zemřela ve vězeňském pracovním táboře,“ připomínal krutý osud dcery generála Josefa Mašína působícího ve známé protifašistické zpravodajské skupině Tři králové.

„Paní Mašínovou to nezlomilo a dodnes, i přes pokročilý věk, varuje před totalitními praktikami. Vyznamenání a úctu všech si plně zasluhuje,“ poukazoval.

Zdenu Mašínovou nominovali senátoři na medaili Za zásluhy. Senátní podvýbor pro státní vyznamenání připravil 27 jmen, což je o jedno více než loni, kdy prezident Miloš Zeman vyslyšel čtyři senátní návrhy. Seznam ještě musí schválit plénum Senátu.

Na vyznamenání navrhují senátoři také tenistku Helenu Sukovou, kosmonauta a bývalého velvyslance v Rusku Vladimíra Remka. Státní vyznamenání předá prezident republiky vybraným osobnostem při příležitosti stého výročí založení republiky v neděli 28. října 2018 na Pražském hradě.