„Bylo to velmi milé překvapení. Vzhledem k situaci na politické scéně a volbě prezidenta jsem něco takového nečekala. Tušila jsem, že pan Topolánek bude nejstatečnějším z jeho některých vystoupení. Vážím si jej za to, že měl odvahu vyjádřit svůj postoj,“ reagovala v rozhovoru pro Olomoucký deník.

Udělení ocenění Josefu Mašínovi není podle Zdeny Mašínové ani tak podstatné pro její bratry a ji, jako pro českou společnost.

„Ti, kteří tehdejší režim tvořili a rozložili celou společnost, což má dodnes důsledky, jsou na vlivných postech. Proto je takové gesto velmi důležité zejména proto, aby se především mladí lidé začali o tehdejší krutou dobu a ta nejhorší léta zajímat,“ uvedla Mašínová.

Očekává, že Topolánkovo gesto ihned vyvolá bouřlivé reakce na politické scéně. „Ukáže se, kdo jakou má tvář,“ poznamenala Zdena Mašínová, která se během dneška s bratrem telefonicky spojí a bude mu blahopřát.

„Každopádně nejvíce blahopřeji této společnosti, že se našel někdo, kdo projevil tuto odvahu,“ uzavřela.

Zdena Mašínová v devadesátých letech převzala prezidentská ocenění udělená in memoriam jejímu otci a poté i matce. O vyznamenání jejích bratrů se mnoho let diskutuje a opakovaně je prezidentovi navrhovala k ocenění hlavně horní komora parlamentu. Doposud se jej však nedočkali.