Těžká technika na Masarykově náměstí v Uničově duní už od poloviny dubna. Náměstí by mělo dostat zbrusu nový povrch, nasvícení, lavičky i zeleň. Rekonstrukce za více jak šedesát milionů korun by měla skončit do října letošního roku.

„Zatím vše probíhá podle harmonogramu, v tuto chvíli jsou z opravované části náměstí odstraněny sloupy veřejného osvětlení a v noci je staveniště provizorně nasvíceno halogenovými reflektory umístěnými na radniční věži,“ uvedl mluvčí uničovské radnice Marek Juráň.

„Při rekonstrukci náměstí, se dělá monitoring památek, které tady jsou. To znamená, že se provádí jejich zaměřování, a to kvůli statickým vychýlením z osy. Používá se tady těžká mechanizace, jednak autodoprava a pak i různé dusací válce, což se na památkách negativně odráží,“ vysvětlil René Tikal, akademický sochař a restaurátor, který obnovoval mariánský sloup i kašny.

Kromě měření, zda se sloup víc nenaklání, jsou dalším způsobem sledování, také takzvané sádrové terčíky. Ty ve čtvrtek 14. kvtěna restaurátor Tikal spolu se svým kolegou instaloval na několika místech památky.

„Terčíky se instalují na spáry, pokud se objevují trhlinky znamená to, že těžká technika přenáší vibrace na sloup,“ uvedl Tikal. Říká, že zatím k žádnému pohybu nedošlo, přesto se však o památku obává.

„Myslím si, že rekonstrukce náměstí by se mohla negativně odrazit na stavu památek, a proto se to řeší. Dodavatelská firma se k tomu snaží přistupovat zodpovědně, a proto jsme se dohodli na terčících a na monitoringu, který tady je, abychom se vyvarovali poškození památek,“ doplnil odborník.

Příští týden pak začnou opravy nefunkčních dešťových svodů v těch částech Masarykova náměstí, kde se ještě nedělají stavební práce.

„Předejde se tak negativnímu dopadu na harmonogram celé rekonstrukce. Přípojky se budou opravovat za normálního silničního provozu, jako by šlo o běžnou údržbu, což se zřejmě odrazí v komplikované dopravní situaci, ale nebudou se dělat plošné rozkopávky, takže řidiči s určitou dávkou trpělivosti projedou,“ doplnil.