Šlo o takzvanou rozšířenou sebevraždu?

Snese brodecký masakr srovnání s jednou z nejtragičtějších událostí tohoto druhu v české historii, a to činem Olgy Hepnarové, která v červenci 1973 vjela s nákladním autem úmyslně mezi lidi na zastávce tramvaje v Praze 7 a jako motiv uvedla „vyrovnání účtů se společností"?

„Zatím nevíme, co vedlo tohoto muže z Uherského Brodu. Nevíme, zda je to otázka pro psychiatra, nevíme, zda trpěl nějakým duševním onemocněním,"re­agovala v rozhovoru pro regionální Deník Hana Kučerová, soudní znalec v oboru psychiatrie a ředitelka Psychiatrické léčebny ve Šternberku.

Z dostupných informací to vypadá tak, že muž měl velmi problematické manželství, byl zoufalý a životní situaci viděl jako bezvýchodnou. Z toho, co víme, mohlo se jednat o takzvanou rozšířenou sebevraždu.
Jsme pouze v rovině spekulací. Navíc o takzvané rozšířené sebevraždě spíše mluvíme v případech, kdy se jedná o blízké osoby, nejčastěji příbuzné – například zoufalá matka ukončí život společně s svým dítětem.

Znáte z odborné literatury podobný případ? Který by „pasoval" na střelce z Uherského Brodu?
O tragickém případu z Uherského Brodu vím pouze z médií. Zprostředkovaně. Informace jsou neúplné a mohou být zkreslené.

Mám na mysli například Olgu Hepnarovou, která v červenci 1973 vjela s nákladním autem úmyslně mezi lidi na zastávce tramvaje v Praze 7. Jako motiv svého šíleného činu tehdy uvedla „vyrovnání účtů se společností".
Tento případ je popsaný v literatuře, existuje k němu podrobná dokumentace. Olga Hepnarová nespáchala sebevraždu, byla odsouzena k trestu smrti. Vyšetřovalo ji více znalců a ne všichni měli shodný názor na to, co za tím bylo. V případě muže z Uherského Brodu z pohledu odborníka nevím vůbec nic. Podobné jsou oba případy snad ve snaze postihnout svým činem co nejvíce lidí. Kauzy, kdy někdo něco podobného demonstroval takto masovým způsobem, samozřejmě jsou, ale známe je spíše ze zahraničí.

VIDEO: Na pietní akt v Brodě přišly stovky lidí

Z toho, co střelec sdělil televizi jasně vyznívalo, že je nešťastný, možná šikanovaný a nikdo mu nechce pomoci…
Mohlo to tak být. Ale také mohl i běžné situace vnímat jako ohrožující, což se může dít v rámci některých duševních onemocnění, roli může hrát i osobnostní nastavení. Například také nevím, zda se psychiatricky lé­čil.

Jeho žena se údajně léčila s psychickým onemocněním.
Pokud to tak bylo, bude se jistě vyhodnocovat, jaké měli interakce v manželství a zda mohly vést k takovému činu.

Z toho mála, co o potížích střelce víme, vypadá případ z pohledu soudního znalce v oboru psychiatrie hodně komplikovaně?
Jako soudní znalec se zodpovědně mohu vyjádřit až ve chvíli, kdy mám na stole nějaké relevantní podklady. Jako znalkyně se někdy setkávám s tím, že věc, která vypadá na první pohled jasně, je pro znalecké rozhodování velmi složitá. A naopak u věci, která vypadá velmi komplikovaně a dramaticky, má znalec jednoznačný závěr, protože je jasná diagnóza a její vztah k činu. A ta se nedá stanovit na základě zpráv z médií.

Rozumím. Z odborného hlediska vás ale případ jistě zajímá.
Jako psychiatr událost nezkoumám. Není to možné, protože k tomu musím mít odpovídající údaje. Je to tragédie a cítím se všemi pozůstalými.

Muž, který přežil palbu na toaletě: Bál jsem se, že pomoc přijede pozdě