Čtyřiapadesátiletý Martin Tesařík v čele kraje nahradí Ivana Kosatíka (ODS), který mu v nové koaliční vládě bude dělat náměstka.

„Mojí osobní ambici je to, aby se nám povedlo vytáhnout Olomoucký kraj na přední příčky nejenom v ekonomice, ale vůbec v celorepublikovém srovnání,“ uvedl nový hejtman po svém zvolení.

Komunista: Je to podvod na voličích

Bezproblémové uvolení Tesaříka novým šéfem kraje v pátek narušilo jenom vystoupení Alexandra Černého, zastupitele za jedinou opoziční stranu KSČM, který obvinil sociální demokraty z podvodu na voličích a zaprodání volebního programu kvůli vzniku velké koalice.

„Politika v rozumném pojetí, o kterém mluvili koaliční představitelé, když říkali, že jejich koalice je sňatkem z rozumu, se bohužel mnohdy zaměňuje za byznys,“ uvedl mimo jiné Černý.

Proti jeho vyjádření se však koaliční politici ohradili.

„Je přirozené, že demokratické společnosti mají lidé různé názory. Když proběhne široká diskuse, přijme se výsledek. Bylo tomu tak i při jednáních o podobě možné koalice na půdě ČSSD, kdy jsme diskutovali na bázi volebního programu, ale i jednotlivých předvolebních východisek,“ reagoval Tesařik, kteří dále odcitoval část koaliční smlouvy, aby poukázal na to, že v ní strany své předvolební sliby zakotvily.

Koaliční náměstky zná z radnice

Pro nového hejtmana nejsou jeho náměstci z řad količních partnerů žádnou neznámou. S odstupujícím hejtmanem Ivanem Kosatíkem (ODS) se zná ze svého působění na olomoucké radnici, v době Kosatíkova primátorování v letech 1994 -1998 byl Tesařík členem rady města.

Neznámý pro nového hejtmana není ani další z jeho zástupců z KDU-ČSL Pavel Horák. Ten v letech 1998 - 2002 tehdejšímu primátorovi Olomouce Martinu Tesaříkovi dělal náměstka.

Zastupitelstvo zvolilo také novou krajskou radu, která hlasováním prošla ve stejném složení, k jakému se při podpisu koaliční smlouvy zavázali ČSSD, ODS a KDU-ČSL.

V jedenáctičlenné krajské radě mají sociální demokraté celkem 8 křesel, ODS dvě a lidovci jedno. Opozici velké koalici ČSSD, občanských demokratů a KDU-ČSL bude v pětapadesátičlenném zastupitelstvu tvořit deset zástupců KSČM.

PODÍVEJTE SE jak vypadá nová KRAJSKÁ VLÁDA

Kdo je Martin Tesařík

- narodil se v roce 1954 v Prostějově
- žije v Olomouci, je ženatý a má dvě děti
- maturoval na Střední škole strojní v Olomouci, vystudoval Vysoké učení technické v Brně
- pracoval jako ekonom v olomoucké Prefě a jako referent Územního odboru Ministerstva zemědělství ČR v Olomouci
- od roku 1998 do roku 2006 primátor Olomouce (1994 - 2006 člen Rady města Olomouce)
- od roku 2006 poslanec Parlamentu ČR
- člen ČSSD od roku 1995, 2001 - 2004 předseda KVV ČSSD Olomouckého kraje, 2003 - 2005 místopředseda ČSSD