Užívání a pěstování marihuany je zatím postihováno stejně přísně jako u ostatních „tvrdších“ drog, její rizikovost je ale obecně vnímána jako daleko nižší než například u pervitinu nebo extáze.

„Uživatelé si neuvědomují, že je stále trestné i nabídnout kamarádovi dva prásky ze svého jointa. Samozřejmě se zkoumá míra společenské nebezpečnosti takového jednání. Pokud je ale v marihuanové cigaretě prokázána přítomnost aktivní látky, je to trestný čin s horní sazbou 5 let vězení,“ vysvětlil olomoucký kriminalista Jiří Musil.

Přečtěte si také: Marihuanaláká i seniory

Kromě častějších případů pěstování marihuany na Olomoucku je podle něj patrný i zvýšený zájem o tuto látku, a to zejména u velmi mladých lidí.

„Letos nám nahlásilo nález podezřelé látky o 10 škol více než vloni,“ dodal Musil.

Ve školách se snaží hlavně o drogovou prevenci obecně, odhalit totiž u některého z žáků cigaretu marihuany je obtížné.

„Věříme, že to nekouří, nebo aspoň nenosí s sebou do školy. Žádný takový případ jsme tu neřešili několik let a jinde už je postihovat nemůžeme,“ řekl Miloš Korbon, ředitel olomoucké Střední polygrafické školy.

Střední odborná škola ekonomiky a podnikání v Olomouci navštěvuje v rámci osvěty například P-Centrum, organizaci zabývající se právě prevencí, léčbou a integrací osob ohrožených drogovou závislostí.

„Realizovali jsme také několik přednášek přímo na škole ve spolupráci s olomouckou policií,“ doplnila Petra Řoutilová ze správního oddělení školy.

Počet případů vyšetřovaných v souvislosti s drogovou problematikou se přesto oproti loňsku snížil jak na Olomoucku, tak i v rámci Olomouckého kraje.

„Co se týká distribuce, je to prakticky o čtvrtinu případů méně. V loňském roce jsme jich za stejné období evidovali 41 a letos jen 29,“ informovala policejní mluvčí Marta Vlachová.

Policisté v Olomouckém kraji řešili během loňského roku celkem 116 případů spojených s výrobou a distribucí drog, za letošní rok pak 78.