VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jestli nemocnice nezmění strategii, bude v ohrožení

OLOMOUC - Vysoce postavený manažer soukromé společnosti Agel, která je největším konkurentem státních zdravotnických zařízení na Moravě a ve Slezsku, usedne do křesla ředitele Fakultní nemocnice v Olomouci.

6.6.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Otom, že nemocnici bude šéfovat Radomír Maráček, rozhodl ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS), když hledal náhradu za odvolaného Jaroslava Vomáčku (ČSSD). Proč se úspěšný manažer rozhodl odejít z vítkovické nemocnice, kterou podle kolegů z Agelu pozvedl, do zadlužené státní nemocnice?„Má role ve Vítkovicích byla pomalu u konce. Možnost přejít do Fakultní nemocnice v Olomouci by se už nemusela opakovat, a navíc, já nemám v úmyslu se stěhovat a ostatní takto velké nemocnice už neumožňují dojíždění,“ říká Radomír Maráček.

Rozhovor

* Proč manažera soukromé společnosti, která prosperuje a posiluje svoji pozici na tuzemském trhu, zlákala možnost vést státní fakultní nemocnici, která má navíc stamilionové závazky?

Práce pro FN Olomouc je pro mne manažerskou výzvou a zkouškou mých schopností uskutečnit stejnou práci v mnohem větším objemu a pod jiným vedením – státní správou v úzké spolupráci s lékařskou fakultou.

* Společnost Agel, pro kterou jste roky pracoval v manažerských pozicích, je největším konkurentem státních zdravotnických zařízení na Moravě a ve Slezsku. A pokud navíc získá dlouhodobý pronájem tří nemocnic v Olomouckém kraji, její postavení na trhu ještě posílí. Neobáváte se konkurence? Může nemocnici odvést pacienty.

Pokud FN Olomouc nezmění svou současnou strategii a nebude reagovat na chování konkurence,může být opravdu v ohrožení. Mým úkolem je najít pro ni program, který zaručí její stabilitu a posílí její význam v celém regionu severní Moravy ve specializované péči.

* Vaše jmenování ředitelem fakultní nemocnice rozvířilo spekulace o tom, zda jako letitý manažer třineckého Agelu nebudete společnost zvýhodňovat. Nebudete?

Společnost Agel zvýhodňovat nebudu. Budu se s ní však muset domluvit, protože pokud získá do pronájmu tři okolní nemocnice, bude téměř jediný partner pro řešení zdravotní péče v regionu. Prioritou bude pacient a zájmy fakultní nemocnice. Chci být úspěšný manažer FN Olomouc.

* Každopádně pro Agel, ale i jiného soukromého provozovatele nemocnic, by mohlo být výhodné mít „svého“ člověka v čele největšího státního lůžkového zařízení široko daleko (FNO má přes 1400 lůžek). Výdělečné výkony by dělala soukromá nemocnice a méně lukrativní zákroky by odeslala do státní nemocnice. Takový „loajální“ ředitel by to přinejmenším nekritizoval.

Myšlenka je to určitě logická. Nicméně já jsem přesvědčen, že pokud medicínu v kterémkoli oboru děláte dobře, v dostatečném počtu výkonů, s minimem komplikací a umíte ošetřit vstupní a provozní náklady, tak je i ekonomicky minimálně neztrátová. Mým úkolem nebude zisk, ale kvalita, specializace a vyrovnaný rozpočet. Potažmo „lukrativních“ výkonů FN určitě nezbavím. Je budoucí věcí zdravotních pojišťoven, jestli dovolí provádění některých typů výkonů v okolních zařízeních, protože FN je pak povinna řešit jejich komplikace.

* Pokud Agel získá do pronájmu tři krajské nemocnice, jak si představujete jejich fungování vedle fakultní nemocnice? Budete spolupracovat, nebo si konkurovat?

Já na základě komunikace s lídry jednotlivých klinik stanovím koncepci FN a podle toho budu vést jednání se zástupci firmy Agel, což podle mých informací budou jiní lidé, než s kterými jsem dosud spolupracoval. Konkurence bude, protože jen ta „táhne“ dopředu, ale nesmí ohrozit kvalitu zdravotní péče a spokojenost pacientů.

* Ministr Julínek, který vás jmenoval, očekává, že fakultní nemocnici ekonomicky stabilizujete a zavedete potřebné reformy. Loni dostala nemocnice od ministerstva skoro 200 milionů korun. Jak chcete zlepšit hospodaření nemocnice bez provozních státních dotací?

Jak ozdravit nemocnici – to jsou zkušenosti, které si přináším se soukromého sektoru. Nechci je sdělovat dopředu, ale vyplývá to z již uvedeného. Mít pod kontrolou vstupy, provozní náklady a soustředit se na druh péče, která takové nemocnici přísluší.

* Podle představ ministra Julínka by měla vzniknout univerzitní nemocnice. Jakou máte představu o fungování univerzitní nemocnice? A pokud se ministerská vize neuskuteční, budete přece jen více podporovat vědu? Například při dětské klinice provádějí experti špičkové výzkumy v oblasti onkologie, na které jsou potřeba velké peníze.

Koncepce univerzitní nemocnice ministerstva zdravotnictví je naprosto totožná s mou představou. Vědeckou činnost by však mělo koordinovat právě ministerstvo, aby byla co nejefektivnější a sladěná mezi jednotlivými univerzitními nemocnicemi v Česku. Pokud tam je něco jedinečného a špičkového, bude to mít zelenou.

* Pocítí nějak personální změnu v čele zařízení pacienti? Nemocnicí jich ročně projde přes půl milionu.

Spokojený pacient musí být hlavní prioritou každého zdravotnického zařízení. Je klientem a nositelem image.

* Oproti vítkovické nemocnici, odkud přicházíte, je do center FNO soustředěna péče o pacienty, jejichž léčba vyžaduje obrovské náklady. Kolik peněz tato centra získají, záleží i na šikovnosti při vyjednávání se zdravotními pojišťovnami. Jaká bude vaše strategie v boji o peníze pro tyto nemocné?

Zdravotní pojišťovny již myslím chápou, že koncentrace nákladné péče do vybraných zařízení je cestou kvality a ekonomiky. FN jim musí být schopna toto nabídnout a diskutovat s nimi podobu zdravotní péče v regionu.

* Nemocnice má přes tři tisíce zaměstnanců. Poznají hmatatelně příchod nového ředitele?

Zpočátku to poznají lídři klinik a oborů, se kterými budu v kontaktu, a vedení nemocnice. Vzhledem k tomu, že budu chtít změnit strukturu řízení, tak postupně pak i ostatní zaměstnanci.

* Jeden z vašich předchůdců měl výhrady k tomu, aby nemocniční lékaři měli zároveň soukromé praxe. Jaký je váš postoj k takovému souběhu lékařských činností?

Pokud soukromá praxe nenarušuje chod oddělení, lékař používá své prostředky a vybavení a současně je odesílatelem pacientů do FN,tak to naopak vidím jako přínos. I fakultní nemocnice musí mít svůj objem odesílajících lékařů a jsou pro ni důležitými partnery.

* Ministr vás jmenoval do funkce minulé pondělí. Kdy předpokládáte, že byste mohl do nemocnice nastoupit?

Nastoupím 2. července.

6.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Ostatní pracovníci ostrahy a 88 Kč

Ostatní pracovníci v oblasti ochrany a ostrahy Vedoucí směny. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 88.8 kč, mzda max. 140 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Makro Olomouc, Olomoucká č.p. 791, Velká Bystřice., S nástupem ihned - po domluvě přijmeme pracovníka obsluhy kamerového systému., Dvousměnný provoz - ranní a noční. Zaškolení zkušenými kolegy. Hrubá mzda: 88,80 - 140 Kč/hod., Možno na HPP i DPP - dlouhodobá brigáda., Kontakt je možný POUZE telefonicky PO - PÁ od 7:00 - 16:00 hod. nebo mailem.. Pracoviště: Abas ips management s.r.o. - makro, velká bystřice, Olomoucká, č.p. 791, 783 53 Velká Bystřice. Informace: Vlasta Drahotuská, +420 724 621 836.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 15 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu Obsluha lisů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Třebčín č.p. 222, Lutín. Nástup možný ihned i po dohodě později., NÁPLŇ PRÁCE:, - obsluha vstřikovacích lisů, - práce s výlisky (kontrola, opracování, identifikace dílů, třídění, balení), - pomocné a dokončovací práce, POŽADUJEME:, - ZŠ / SŠ vzdělání, - pracovitost a manuální zručnost, - dobrá pracovní morálka, - trestní bezúhonnost, - praxe v plastikářské výrobě výhodou, - ochota pracovat v nepřetržitém provozu – 12 hod. směny, krátký/dlouhý týden, (Po - Ne: 6:00 – 18:00 hod. a 18:00 – 6:00 hod.). , NABÍZÍME:, - stabilní zázemí prosperující firmy , - dlouhodobá pracovní jistota , - zajímavé finanční ohodnocení , - příspěvek na dojíždění, kvalifikační příspěvky a další, - příjemné čisté pracovní prostředí , - nové moderní technologie a strojní vybavení , - nástupní plat 108,50/hod., - pracovní poměr na dobu určitou, První kontakt POUZE telefonicky nebo mailem.. Pracoviště: Mb tool s.r.o., 783 42 Slatinice. Informace: Pavla Přikrylová, +420 734 321 411.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 5 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v administrativních objektech Úklidový pracovník/ce pro úklid bytových domů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 5000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Hálkova č.p. 171/2, Olomouc. Vhodné i pro OZP., Jedná se o zkrácený úvazek ve výši 3 hodin denně. Jedná se o úklid kanceláří. Zástup za řádnou dovolenou, možnost další spolupráce., Kontakt je možný telefonicky PO - PÁ od 8:00 - 14:00 hod. nebo mailem.. Pracoviště: Perfect pure service, o.p.s. - prac., Hálkova, č.p. 171, 779 00 Olomouc 9. Informace: Marcela Hustá, +420 774 553 941.

Výroba - Výroba Seřizovači 20 000 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Seřizovač CNC strojů - soustruhy a frézky. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Třebčín č.p. 222, Lutín. Nástup možný ihned., , Náplň práce: obsluha a seřizování CNC soustruhů a frézek, určení parametrů řezu a příprava a seřízení nástrojů, seřízení stroje a výrobního procesu na požadované tolerance, odladění stroje, odzkoušení nájezdu 1. kusu, práce s měřidly., , Požadujeme: vyučen / SŠ vzdělání strojnické, min. 3 roky praxe v CNC obrábění – znalost systému Fanuc výhodou, znalost čtení výkresové dokumentace, znalost práce na PC, ochota pracovat ve 3 směnném provozu, samostatnost, odpovědnost., , Nabízíme: zajímavé finanční ohodnocení, stabilní zázemí prosperující firmy, příjemné čisté pracovní prostředí, zaučení a perspektiva dalšího vzdělávání, možnost dalšího profesního růstu., , Kontakt POUZE telefonicky nebo mailem.. Pracoviště: Mb tool s.r.o., 783 42 Slatinice. Informace: Pavla Přikrylová, +420 734 321 411.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Olomoucký půlmaraton 2018
104

Olomoucký půlmaraton 2018: najdete se?

Letošní mláďata v Zoo Olomouc. LEMUR KATA (Lemur catta)
22

Olomoucké lvíče přežilo a brzy se předvede, veselo je i u lemurů a sobů

Rodinný běh přilákal tisíce závodníků. Takto to vypadalo

Běžecký svátek v Olomouci odstartoval rodinný závod do kterého se zapojilo 3 700 běžců všech věkových kategorií. Podívejte se, jak sportovní nadšenci zdolávali 3,5kilometrovou trať.

Legální i zcela ilegální autohoničky a mexické sukně ve Strážnici: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 23. až 24. června 2018.

Řekám i půdě chybí voda, v lesích vadnou byliny i stromy

Hydrologické a půdní sucho sužuje Olomoucko. V korytech řek jsou podnormální průtoky a v potocích už místy neteče skoro nic. Vláha chybí na polích i v lesích, kde v oblastech s největším deficitem uvadají byliny i listnáče. Napít by se mohly už brzy a měsíční výhled ČHMÚ přinesl naději na srážkově nadprůměrné období, i když lokálně mohou být velké rozdíly v celkových úhrnech.

Krásky z Brazílie, Kostariky i Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny E

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT